Šunų paroda: dantų demonstravimas 3

2009 lapkričio 8d.
Šunų parodoje ekspertai reikalauja parodyti šuns dantis. Ši procedūra – ne iš maloniųjų, ji sukelia įtampą šuniui ir šeimininkui. Lengviausia šuns dantis bei sąkandą demonstruoti, jei šuo į visa tai nereaguoja. Bet kaip to pasiekti. Ką daryti, kad šuo leistų ramiai apžiūrėti jo dantis?

Sąkandos apžiūra

Viena ranka, geriausia – nykščiu ir rodomuoju pirštu (žr. nuotr.), pakelkite viršutinę šuns lūpą. Kitos rankos nykščiu atitraukite apatinę. Sąkanda šiuo atveju matoma geriausiai (atsiminkite: šuo turi būti susičiaupęs). Kitas šios gudrybės pliusas yra tas, kad šuniui neužspaudžiate nosies ir netrukdote lengvai kvėpuoti, todėl jis išlieka ramus, nesusierzina net tuomet, kai dantų apžiūra užsitęsia.

Dantų skaičiavimas

Iš tiesų teisėjai dantis skaičiuoja labai retai – tik tuomet, jeigu iškyla dvejonių, kad šuniui gali trūkti dantų. Dažniausiai pasitenkinama P1 kontrole – tai maži dantukai iškart už ilčių.
Panašiai kaip ir dantų kontrolės atveju, viena ranka pakelkite viršutines šuns lūpas, kita – atitraukite apatines. Norint, kad geriau matytųsi, šuo gali būti šiek tiek pražiodytas. Tada parodykite kairę ir dešinę puses. Kartais šuo uždengia P1 dantis liežuviu, tokiu atveju užtenka stumtelėti liežuvį į šoną pirštu.

Jeigu teisėjas paprašo plačiau pražiodyti šunį, reikia pirštų galiukais (nykščiu ir rodomuoju) suimti gyvūno žandikaulį tuoj už ilčių ir švelniai pražiodyti. Ši procedūra daugumai šunų nepatinka, todėl patartina daug kartų pasitreniruoti, iš anksto nuraminti šunį.

Kaip mokyti?

Šuniuką reikia pradėti treniruoti nuo mažumės, o vėliau leisti tai daryti ir svetimiems žmonėms.

Parodoje vedlys turi parodyti teisėjui šuns sąkandą ir suteikti galimybę suskaičiuoti dantis. Sąkanda demonstruojama, kai šuo susičiaupęs. Kaip jau minėta, reikia lengvai pakelti viršutinę ir nuleisti apatinę lūpą – teisėjas turi matyti, kaip vienas su kitu liečiasi žandikauliai.

Po to teisėjui reikia leisti suskaičiuoti augintinio dantis, nors dažniausiai jis tik pažiūri, ar viskas savo vietoje, patikrina P1.

Jeigu vedlys nepakankamai atitraukia šuns lūpas, teisėjas kartais pats tikrina gyvūno dantis pirštais. Jis gali pareikalauti parodyti visus dantis – tuo metu reikia kuo plačiau pražiodyti šunį, kad būtų matomi ir krūminiai dantys.

Ką daryti, kad šuo leistųsi „familiariai“ su juo elgtis? Metodas paprastas: šunį reikia girti ir skatinti. Prieš pradėdami mokyti komandos „dantis“, atsiminkite, kad tuo metu šuo turi būti alkanas.

Pasirūpinkite skanėstais, kuriuos šuo mėgsta. Liepkite šuniui sėsti. Atlikdami dantų apžiūrą, tam tikru metu kyštelkite skanėstą, būtinai pagirkite už kantrybę. Šuo pajus, kad „knaisiojimasis“ po jo nasrus yra visai smagus užsiėmimas.
 
Nebandykite rodyti augintinio dantis per jėgą, prievarta. Nekankinkite šuns per ilgai. Kartą apžiūrėjote – pertraukėlė.

Kai šuo lengvai leidžia patikrinti  dantis, patartina šią užduotį patikėti ir svetimam žmogui. Tuomet augintinis įpras prie pašalinių žmonių prisilietimo, o jūs nebeturėsite bėdos ne tik šunų parodoje, bet ir veterinarinės apžiūros metu ar kt. atvejais.

Čekoslovakų vilkšunių klubo prezidentė Daiva Rimaitytė
Svetlanos Valujevos nuotr.
(straipsnio reitingas +17)

Skaitykite komentarus 3


reklama