Šunys loja, o karavanas eina

2014 balandžio 7d.
„Šunys loja – karavanas eina“,- šis posakis šunų nemylėtojus siutina. Garsus amsėjimas kiršina kaimynus, trikdo ramų miegą ir, kas blogiausia, didina nemėgstančiųjų šunų gretas. Bet straipsnis ne apie tai, kaip užčiaupti šunis. Ir ne apie tai, kokios baudos gresia pažeidusiems triukšmo normas. Tebūnie tai žinutė, kad šuniškas „Au!“gali būti stipresnis nei įprasta...

Aviganio Dazo rekordas

Prieš keletą metų žiniasklaida pranešė, kad garsiausiai pasaulyje lojantis šuo gyvena Anglijoje. Tai baltasis šveicarų aviganis Dazas, kurio amtelėjimas nusirito ne tik Holland-on-Sea gatvelėmis (Esekso grafystė, Didžioji Britanija), bet buvo išgirstas gerokai toliau. Buvęs muitinės keturkojis pareigūnas, Peterio Luckeno augintinis, dabar įrašytas Guinnesso rekordų knygoje kaip galingiausio šuns balso savininkas. Išmatavus Dazo amtelėjimo garsumą, užfiksuoti net 108 decibelai. Palyginkite: telefono arba elektrinis durų skambutis – apie 80 decibelų, kaimynų barnis – 70 decibelų, lietaus garsas – 50 decibelų.

Kad Dazo balso stiprumas būtų tinkamai išmatuotas, buvo pasitelkta visa specialistų komanda. Vėliau jo lojimas buvo palygintas su 30 šunų amsėjimu, kurie buvo pakviesti į neįprastą amsiukų testavimą, pristatant naują Volto Disney‘aus kino kompanijos filmą „Bolt‘as“.

Šunų laikymo kultūra

Šunų elgsenos specialistų nuomone, šunys loja dėl pačių įvairiausių priežasčių: praneša apie pavojų, atsiliepia į kitų šunų amsėjimą, kviečia gentainius, „kalbina“ savo šeimininką.
Įdomu tai, kad vilkai, kurių šeimai priklauso ir laukiniai šunys, ne loja, o kaukia. Kaukdami jie perduoda informaciją toliau esantiems ir „susikalba“ tarpusavyje.

Kaukti kartais nevengia ir Sibiro haskiai, Aliaskos malamutai bei kitų veislių šunys. Tačiau yra šunų veislių, kurios išvis neloja arba suloja itin retai. Tai basendžiai, auksaspalviai retriveriai ir kiti šunys.

Šioje vietoje norisi atkreipti dėmesį, kad senos kinologinės kultūros šalyse daug rečiau  išgirsi skalijant šunis. Ten šunys žaidžia miestų parkuose, lankosi su šeimininkais restoranuose, apsistoja viešbučiuose. Kuo senesnė šunų laikymo kultūra, tuo labiau gerbiami ir įstatymai. Štai Vokietijoje šunų triukšmas leistinas tik nuo 8 iki 13 val. ir nuo 15 iki 19 valandos. Negana to, yra papildomų reikalavimų, kiek kartų šunėkas per tą limituotą laiką gali amsėti.

Išvada paprasta: laikai naminį gyvūną augintinį – atsakai už tinkamą jo elgesį.

Ir vis dėlto – ką daryti?

Ir vis dėlto, ką daryti, kad šuo nelotų? Šunų elgsenos specialistai pataria daugiau bendrauti su šunimi, tinkamai jį auklėti, socializuoti. Prieš išeinant į darbą ir paliekant šunį vieną, aktyviai ir ilgai su juo judėti gryname ore, sportuoti, kad augintinis išeikvotų susikaupusią energiją, pavargtų.
Patartina palikti šuniui įdomių žaislų (yra ir šuns intelektą lavinančių žaislų), ilgiau kramtomų skanėstų šunims.


Nuotr. iš Pinterest.com
Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!

(straipsnio reitingas +13)
reklama