Hemodializė šunims: įmanoma! 5

2009 rugsėjo 29d.
Viena iš Vilniaus veterinarijos klinikų rugsėjo pradžioje pradėjo hemodializės procedūras. Apie tai kalbėjomės su naujovės „kaltininku“, veterinarijos gydytoju Jakovu Šengaut.

Kas yra dializė?

Dializė – tai pakaitinė inkstų terapija. Ji taikoma, kai inkstai nebesugeba apvalyti organizmo nuo medžiagų apykaitos produktų, kai inkstai nebeįstengia pašalinti vandens pertekliaus. Kitaip sakant, kai nebepalaikoma normali organizmo šarmų ir rūgščių, elektrolitų pusiausvyra. Esant tokiam inkstų nepakankamumui, taikoma hemodializė arba peritoninė dializė.

Ar turėjote šio gydymo praktikos?

Hemodializė šuniui – naujiena ne tik mūsų krašte. Naujiena ne todėl, kad veterinarijos klinikoms per brangu įsigyti dializės aparatūrą (Jakovo klinikai ji kainavo tiek pat, kiek atsieitų naujas automobilis – Red.). Ryžtas atlikti hemodializę neatsirado per vieną dieną.
Turėjome panašios patirties – atlikome keliems pacientams peritoninę dializę – kraują valėme per pilvaplėvę. Peritoninės dializės rezultatai nedžiugino: procedūros užsitęsdavo, pacientai sveiko lėtai. Kamavosi gyvūnas, šeimininkai ir gydytojai.

Bet šitame reikale buvo ir geroji pusė – peritoninės dializės patirtis privertė imtis efektyvesnio gydymo būdo.

Darant peritonines dializes, pavykdavo išgelbėti maždaug 6 pacientus iš 10. Du veterinarijos gydytojai kiaurą dieną vos spėdavo dializuoti 2 šunis, o kreipdavosi žymiai daugiau gyvūnų, norėjosi padėti visiems. Todėl įsigijome įrangą (hemodializė gyvūnams atliekama tokiu pačiu aparatu kaip ir žmonių hemodializė). Prijungiame „dirbtinį inkstą“ ir per 4 valandas išvalome šuns kraują.

Kam ir kodėl atlikote pirmąją hemodializę?

Pirmoji hemodializė buvo atlikta 2 metų rusų kurtei Siberijai. Praėjusią vasarą ji, greičiausia, pasigavo erkių platinamą babeziozę, kuri ir pakenkė inkstams. Rugsėjo 11-ąją, prasidėjus ūmiam inkstų nepakankamumui, pasiryžom ją dializuoti.

Siberijos šeimininkai taip pat neprieštaravo, nes augintinės kraujo ir kiti sveikatos rodikliai buvo labai prasti. Jai atlikome 5 hemodializes. Kraujo tyrimai (šlapalo ir kreatinino koncentracija) kasdien vis labiau džiugino. Inkstai pradėjo dirbti!

Ar inkstų nepakankamumas – tik babeziozės padarinys?

Pasitaiko ir kitokių inkstų nepakankamumo atvejų, tačiau šiemet pagausėjo komplikacijų dėl babeziozės. Daug šunų nugaišo. Minėta Siberija taip pat nebūtų išgyvenusi.
Be abejo, babeziozė pagydoma, jei pastebima laiku, jei laikomasi veterinarijos gydytojo nurodyto gydymo.

Kiekvienas gyvūnas į babeziozę reaguoja vis kitaip. Neaišku, kodėl inkstų komplikacija vieniems išsivysto, o kitiems ne.

Gal perėmėte užsienio kolegų hemodializės patirtį?

Mažai kas ryžtasi taikyti hemodializę šunims. Žinau, kad yra pora klinikų Maskvoje, Sankt Peterburge, Lenkijoje. Praėjusią vasarą būdamas kursuose Austrijoje, viename iš seniausių pasaulio veterinarijos universitetų, klausinėjau kolegų, kas atlieka minėtas procedūras. Išgirdau neigiamą atsakymą.

Jungtinėse Valstijose hemodializė atliekama tik keliuose veterinarijos centruose. Priežastis – tai sudėtinga ir brangi procedūra.

Bėgant metams, kas pasikeitė jūsų klinikoje?

Mūsų gydymo įstaiga yra pirmoji privati veterinarijos klinika Lietuvoje. Startavome 1991 metais, o dabar klinikoje dirba 24 veterinarijos specialistai. Prieš porą metų kliniką atnaujinome, praplėtėme ir įsigijome  modernios diagnostikos aparatūros.

1996 m. pirmą kartą ėmėmės ultragarso tyrimų, vėliau išbandėme ir kataraktos operacijas.
Vis judame į priekį – jau galime pasiūlyti šunims dirbtinio apvaisinimo ir kt. paslaugas. Esame dėkingi pacientams, kad mumis pasitiki. Jie lankosi mūsų klinikoje, todėl galime įsigyti naujos įrangos, vykti į kursus ir tobulėti. 

Aurelija Staskevičienė
(straipsnio reitingas +14)

Skaitykite komentarus 5


reklama