Šunidžių kosulys 1

2012 lapkričio 19d.
Šunidžių kosulys arba infekcinis tracheobronchitas yra kvėpavimo takų infekcija, kuri pasireiškia gerklų, trachėjos, bronchų uždegimu. Infekcija yra labai lengvai užkrečiama, tai sąlygojo jos pavadinimą. Būtent šunidėse, šunų parodose, prieglaudose, stacionaruose ir kitose vietose, kur susirenka daug šunų, infekcija plinta ypatingai greitai. Paplitimui įtakos gali turėti ir higienos bei sanitarijos sąlygos.

Šunidžių kosulį gali sukelti daugybė virusų ir bakterijų, bet dažniausi kaltininkai – šunų paragripo, maro virusai,  ir tam tikros bakterijos. Infekcija išsivysto jeigu bakterijos ar virusai patenka į kvėpavimo takus.  Infekcijos sukelėjai plinta tiesioginiu būdu – per orą, ir netiesiogiai – per užkrėstus paviršius. Infekciniu tracheobronchitu gali užsikrėsti ir žmonės, kurių imunitetas labai susilpnėjęs, tačiau tokie atvejai reti.

Jeigu šuo užsikrečia, klinikiniai požymiai pasireiškia per savaitę. Liga lengvai diagnozuojama, nes vienintelis simptomas yra kosulys. Taigi, kuo šunidžių kosulys skiriasi nuo peršalimo?

Šunidžių kosuliui būdinga:

- Gilus ir sausas kosulys, nors nepasireiškia kiti peršalimo požymiai;
- Šuo kosėja lyg gerklėje būtų kažkas užstrigęs;
- Pasireiškia kosulio priepuoliai;
- Pasikeičia šuns lojimas.

Infekciniam tracheobronchitui būdinga tai, kad nepaisant kosulio šuo turi gerą apetitą ir yra aktyvus. Todėl jeigu šuo kosėja, tačiau bendra jo savijauta yra puiki, pirmiausia galima įtarti šunidžių kosulį. Daugeliu atveju šunidžių kosulys praeina negydant. Tačiau, jeigu gyvūno imunitetas silpnas, gali atsirasti antrinė bakterinė infekcija, kuri yra daug sudėtingesnė už šunidžių kosulį. Tuomet infekcija gali išsivystyti netgi į plaučių uždegimą. Antrinės infekcijos požymiai:

- Pakilusi temperatūra;
- Išskyros ir akių ar nosies;
- Silpnumas;
- Apetito stoka.

Gydymas

Jeigu šuns imunitetas stiprus ir jis neužsikrėtė antrine infekcija, liga praeina net negydant po 10 – 14 dienų. Infekcija praeina greičiau, jiegu šuniui suteikiama ramybė, poilsis ir pilnavertė mityba. Svarbu gydant infekciją - sergantys gyvūnai turi būti izoliuoti. Nes net ir po pasveikimo gyvūnas kelias dienas nešioja infekcijos sukelėjus ir gali užkrėti sveikus šunis. Esant antrinei infekcijai gydymui būtini antibiotikai, sveikimas gali tęstis kelias savaites.

Visi neskiepyti šunys gali užsikrėsti šunidžių kosuliu, tačiau jaunikliai nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių yra ypatingai imlūs. Jie greitai užsikrėčia ir antrine infekcija, todėl liga daug sunkiau išgydoma.  Užsikrėtę šuniukai gali sunkiau kvėpuoti dėl išskyrų iš nosies, todėl jiems reikalingas intensyvesnis gydymas.

Gyvūnų prieglaudose, stacionaruose infekcijos plitimą galima sureguliuoti dezinfekuojant narvus. Nuo infekcijos geriausiai saugo skiepai. Todėl jeigu šuo dažnai yra infekcijai palankioje aplinkoje, rekomenduojame pasiskiepyti.

Parengė Greta Varanavičiūtė
(straipsnio reitingas +22)

Skaitykite komentarus 1


reklama