Šunų vėžys 2

2013 vasario 18d.

Šunys ir žmonės serga daugeliu panašių ligų. Viena iš jų yra vėžys. Vėžinės ligos - tai ligų grupė, kurių būdingas požymis – nekontroliuojamas pakitusių ląstelių dauginimasis. Dažniausia vėžio pasireiškimo forma yra poodiniai gumbai. Ląstelės gali išplisti į kitus audinius ir formuoti metastazes.


Limfoma - tai limfinio audinio vėžys. Jeigu jis diagnozuojamas anksti, gali būti lengvai išgydomas. Bet negydomas yra labai agresyvus, pažeidžia limfinius mazgus, blužnį, kepenis, kaulų čiulpus.


Kaulų vėžys yra susijęs su kaulinio audinio išvešėjimu. Didelių veislių šunys serga dažniau nei kiti. Vėžys pirmiausia pasireiškia užpakalinėse kojose. Požymiai išryškėja vidutiniame ir vyresniame amžiuje, nepriklausomai nuo lyties. Šuo pradeda šlubuoti, pažeista vieta gali patinti. Auglį rekomenduojama šalinti chirurgiškai.


Minkštųjų audinių vėžys atsiranda riebaliniame, raumeniniame, nerviniame audiniuose. Dažniau serga vyresni šunys. Gumbai pasirodo po oda staiga, netikėtai, įprastai ant užpakalinių kojų, lūpų, krūtinės.


Melanoma – odos vėžys. Atsiranda tamsūs gumbeliai, dažniausiai ant akies vokų, bet gali būti ir tarpupirščiuose ar ant lūpos.


Sėklidžių vėžys. Serga nekastruoti patinai, pasireiškia sėklidžių patinimu.


Pieno liaukų vėžys yra dažniausia vėžio forma, kuria serga patelės. Pasireiškia penkiasdešimčiai procentų nesterilizuotų kalių. Pieno liaukose susiformuoja apčiuopiami gumbai, dažniausiai piktybiniai. Šalinami chirurginiu būdu. Pieno liaukų vėžiu dažniausiai serga:

  • Nesterilizuotos ir vėlai sterilizuotos patelės;

  • Pudeliai, spanieliai, aviganiai, pointeriai;

  • Nutukusios kalės arba tos, kurios šeriamos vien mėsa.


Ar galima apsisaugoti nuo vėžio?

Nuo vėžio tipo priklauso jo atsiradimo priežastis. Pastaruoju metu ypatinga reikšmė skiriama paveldimumo įtakai. Tačiau sudėtinga išskirti vieną susirgimo priežastį, dažniausiai vėžys atsiranda veikiant keletui veiksnių. Vėžys yra viena dažniausių mirties priežasčių, ypatingai tarp vyresnių šunų. Kaip vėžys paveikia šunį priklauso nuo ligos laipsnio ir tipo, bei nuo organizmo stiprumo. Akivaizdžiausias vėžio simptomas yra iškilūs gumbai, kurie dažnai matomi ir apčiuopiami iš išorės. Iš pradžių gyvūnui jie netrukdo, jis gumbo nejaučia. Nepaisant to, bet koks audinio suvešėjimas gali tapti piktybiniu. Negydant šuniui gali prasidėti mažakraujystė, jis gali netekti svorio.


Kokybiška mityba yra svarbu gydant bet kokias ligas. Tinkama dieta vėžio neišgydys, bet sustiprins organizmą ir skatins sveikimą. Renkantis maistą riekia atkreipti dėmesį, kad jame būtų kuo mažiau angliavandenių (<25%) ir kuo daugiau baltymų.


Gumbai, neaiškios sutankėjusios masės po gyvūno oda gali būti vėžio ženklas. Vėžio diagnozė gąsdina visuomet, tačiau anksti diagnozavus ir pritaikius terapiją gyvūną galima išgelbėti.


Parengė Greta Varanavičiūtė

(straipsnio reitingas +24)

Skaitykite komentarus 2


reklama