Retenybė Lietuvoje – kviečiaspalviai terjerai iš Airijos

2008 birželio 14d.
Airių kviečiaspalviai terjerai išveisti daugiau nei prieš 200-us metų. Jų tėvynė – Airija. Manoma, kad tai seniausia airiška šunų veislė. Tada jie ganydavo, medžiodavo ir saugodavo savo šeimininką bei jo turtą. Šie vidutinio ūgio terjerai, pirmą kartą viešai buvo pristatyti dvidešimto amžiaus trečiajame dešimtmetyje. Šiuo metu airių kviečiaspalviai labiausiai paplitę savo tėvynėje – Airijoje, už jos ribų sutinkami rečiau. 

„Nuo 2001-ųjų metų mūsų namuose lakstė ši cu kalytė. Atėjo laikas antram šuniui, be to ir seneliams reikėjo draugo, tad nusprendėme ieškoti dar vieno kompaniono. Ilgai rinkomės veislę, kol akys užkliuvo už airių kviečiaspalvių terjerų. Lietuvoje jie neveisiami, tuo metu kai ieškojom oficialiai įregistruotų tebuvo vos du, tad žvalgytis šuniuko teko svetur. 

Jį radome Rusijoje, veislyne – Kinterra. Vadoje buvo gimę (2005-ųjų birželio 1-ąją dieną) trys šuniukai ir tik vienas likęs. Šuniuko sudėjimas gražus, tėvai ir protėviai tituluoti ir žinomi Europoje, taip ir apsisprendėme jį pirkti. Dokumentuose jo vardas KINTERRA BROGAN BRANDUBH, namuose šaukiame Brogiu. Taigi, šiltą rugsėjo vakarą Brogis atskrido pas mus į Lietuvą, į Vilnių. Tik išlindęs iš bokso puolė viskuo domėtis, žaisti, bėgioti. 

Pamažu augo, pradėjo eiti į parodas. Šiuo metu Brogis yra Lietuvos jaunimo čempionas, Lietuvos jaunimo nugalėtojas`06, turi tris Geriausio veislės mažylio apdovanojimus, tris JN, keturis CAC, tris N, tris BOB ir BIG-4. Jam trūksta vieno CAC ir taps Lietuvos-Baltarusijos čempionu“ - apie savo airių kviečiaspalvį pasakoja veislyno Flamenko savininkė – Indrė Mingėlaitė

Airių kviečiaspalviai švelniaplaukiai terjerai – buvę medžiokliniai šunys, šiais laikais jau nebenaudojami medžioklei. Indrė patikina, kad jie, kaip ir visi terjerai, judrūs, puikūs draugai ir kompanionai. Be to labai mėgsta vaikus. Nėra agresyvūs, nors patinai kartais mėgsta parodyti savo dominavimą.

Lietuvoje jie vis dar yra reti. Oficialiai žinomi tik 5-i šios veislės atstovai. Pirmoji, Indrės žiniomis, šios veislės atstovė Lietuvoje yra Lietuvos čempionė Alice from Wheaten heaven, antruoju numeriu Lietuvos šunų veislų knygoje įrašytas jos sūnus Alex Karališka dinastija, gimęs 2002-aisiais metais. 2005-aisiais metais į Vilnių iš žymaus Rusijos veislyno atvežtas patinukas Kinterra BROGAN BRANDUBH, kuris dabar dalvyvauja parodose. Kiek vėliau p. Vadauskienė atsivežė iš Rusijos kalytę ir patinuką. Juos taip pat dabar galima išvysti parodų ringuose.

Susidomėjusiems šios veislės šunimis I. Mingėlaitė siūlo atkreipti dėmesį į tai, jog airių kviečiaspalvis terjeras – labai judrus ir aktyvus šuo, kuriam reikalingas atitinkamas fizinis krūvis. Todėl jis tiktų aktyviam žmogui. Šiems šunims reikia žmogaus ir bendravimo su juo, tad jam turi būti skiriama pakankamai laiko ir dėmesio.

Yra keli kviečiaspalvių terjerų tipai: airiškas, amerikietiškas ir tarpinis šių tipų variantas, kai kur vadinamas europietišku ar skandinavišku. Airiško tipo priežiūra, Indrės teigimu, - lengviausia, nors kitą vertus labai stipriai nuo kitų tipų priežiūros nesiskiria. Šiuos šunis reikia kirpti, o ne pešioti, kaip daugumą terjerų. Veisėja pataria keletą kartų per savaitę gerai iššukuoti, maudyti kas 2-3 savaites.

„Tikiuosi, kad ši puiki veislė išpopuliarės“, - atvirauja I. Mingėlaitė. 


Apie veislyną Flamenko

Savininkė – Indrė Mingėlaitė, tel.: +370 673 43083, iminga@gmail.com    
Daugiau informacijos rasite adresu veislyno Flamenko svetainėje

(straipsnio reitingas +6)

reklama