Šuniški margumynai 9

2009 gegužės 19d.
  • Eskimų šunys laimingi žiemą, kai spaudžia 40-45 laipsnių šaltis. Atėjus pavasariui, jų geras ūpas sugenda – šunis apninka būriai kraugerių uodų. Kadangi per storą šuns kailį uodai įsisiurbti negali, puola akių kampučius. Įgėlimų būna tiek daug, kad šie sukelia sunkius lėtinius akių uždegimus. Eskimų šunys užpūliavusiomis akimis malonaus pavasario nė nepamato.

  • Prieš porą metų Turino (Italija) merija priėmė potvarkį, reikalaujantį, kad šunys būtų išvedami į lauką pasivaikščioti ne mažiau kaip 3 kartus per parą. Priešingu atveju šeimininkui gresia 500 eurų bauda. Taip pat uždrausta dažyti šuns kailį, trumpinti uodegą. Didžiausia bauda, 10 tūkst. eurų ir vieneri metai cypės, gresia, jeigu kas nors išmestų šunį į gatvę. Pažeidėjus, kaip įprasta, įduoda „gerieji kaimynai“.

  • Svarus įrodymas, kad šuo Kinijoje priklauso prie seniausių naminių gyvulių, yra kinų rašto sistema. Iš 214 paprastų žodžių ženklų, kurie atitinka mūsų abėcėlę, khiuen (šuo) eina 94–uoju šakniniu žodžiu. Iš jo sudaroma daugiau kaip 450 išvestinių žodžių.

  • „Cave canem!“ lotyniškai reiškia saugokis šuns. Šie žodžiai senovės Romoje buvo rašomi ant vartų ir durų. Prie užrašo nemokantiems skaityti nupiešdavo šuns siluetą. Dažniausiai – juodą, nes tokie šunys buvo populiariausi. Dieną juodas šuo keldavo šiurpą, o naktį jo nesimatydavo tamsoje.

  • Šunų protėviai nemokėjo loti. Jie inkšdavo, staugdavo ir skleisdavo kitokius garsus. Šunis loti išmokė žmogus. Lodamas šuo praneša daugybę dalykų. Net tos pačios veislės šunys loja skirtingai, kaip, beje, kiekvienas žmogus turi unikalų savo balsą.

  • Niūfaundlendai bei landsyrai yra ne tik geri plaukikai ir skęstančiųjų gelbėtojai. Būdami laive, jie iš tolo užuodžia žemę, kai šios dar nematyti. Manoma, kad jie užuodžia maždaug 14-16 km atstumu esančią sausumą, apie ją praneša lodami ir nerimaudami.

  • Paryžiaus centre, Senos kilpoje, yra Anjero gyvūnų kapinės. Jos atidarytos 1899 m. ponios Biuran ir pono Armua lėšomis. Kapinaitėse palaidota 40 tūkstančių šunų ir kt. gyvūnų. Kapinių steigėjai steigimo akte numatė, kad gyvūnų kapinėse negali būti jokių religinių emblemų. Šitaip jie išvengė visuomenės kritikos ir pasipriešinimo.

  • Pasak statistikos, kasmet 190 tūkstančių Didžiosios Britanijos vairuotojų padaro avariją, į kelią netikėtai iššokus šuniui. Paprastai šunų šeimininkai atsiperka 500 svarų (1 938 Lt) bauda. Bet automobilių savininkų šie pinigai netenkina, vis dažniau jie varsto teismų duris, reikalaudami didesnių kompensacijų. Šunų mylėtojai irgi nesnaudžia – pradėjo drausti šunis nuo nelaimingų atsitikimų gatvėje. Išmokų naštą jie perkėlė ant draudikų pečių.
Pagal užsienio spaudą parengė Aurelija Staskevičienė
(straipsnio reitingas +2)

Skaitykite komentarus 9


reklama