Šunys: eksperimentų aukos ar numylėtiniai? 20

2009 rugpjūčio 17d.
Žmonės vis bando išvesti naujų veislių, nors Tarptautinė kinologų federacija pripažįsta 339 šunų veisles. Pagl – tai šunų veislė, atsiradusi sukergus anglų buldogą su bigliu. Tai amerikiečių šunų mylėtojų kūrinys, kaip ir labrapudeliai, Labradoro retriverių ir pudelių palikuonys. Šie šunys, veisėjų teigimu, ypač tinka alergiškiems žmonėms.  

Dar keistesnis buvo šunkačių (o gal katšunių) eksperimentas. Atlikdamas palyginamuosius šunų ir kačių tyrimus, amerikietis genetikas Ričardas Bredas sugalvojo sujungti skirtingų gyvūnų genus ir sukurti katę su šuns bruožais. Iš pradžių gimė katytė pailgu šuns snukučiu, vėliau į jos organizmą buvo įlieta katės ir pudelio genų.

Naujasis „stebuklas“ gerai augo ir buvo švelnaus būdo. Kaip tikras katinas laikėsi švaros (tuštinosi dėželėje), pasitenkino nedidele žaidimų erdve. Svarbiausia, jo nereikėjo nuolat vedžioti į lauką.

Susižavėjus rezultatais, buvo pradėtos auginti dvi naujų padarėlių atmainos: šunkatės – pailgais snukučiais, aštriais nagais, laibu kūneliu ir katšunės – plokščiais snukeliais, ilgomis ausimis ir stamboku kūnu. Vieni džiūgavo pavykusia intervencija į gamtą, o kiti vertino kritiškai.

Genetikos eksperimentai visais laikais audrino žmonių vaizduotę, todėl genetikas R. Bredas retoriškai klausia: „Kodėl kryžminti skirtingų rūšių gyvūnų genus yra blogai, o veisti tos pačios rūšies vis naujas atmainas jau gerai?“

Katės dažniau nei šunys tampa bandomaisiais triušiais. Vienas iš tokių eksperimentų – katė pudelis (Poodle cat). Šiuo atveju buvo kryžmintos tik katės, su šunimi bendra tai, kad naujoji katė panaši į pudeliuką. Vokietė Rozmari Volf pirmoji išveisė šiuos keistus gyvūnėlius pudelio, o gal ėriuko, kailinėliais.

Tačiau visi eksperimentai nublanko prieš gyvūnų klonavimą. 2005 m. Pietų Korėjoje Hwang Woo-Suk sėkmingai klonavo afganų kurtą. Kurtas, vardu SNUppy, praėjusį pavasarį atšventė ketvirtąjį gimtadienį. Jis gyvena normalų šunišką gyvenimą.

Tiesą pasakius, ne visi pajėgūs klonuoti savo augintinį (kaina – apie 150 tūkst. JAV dolerių), tačiau norinčiųjų pakanka, eilėje laukia užšaldyti gyvūnėlių audiniai.

Atėjus numatytam laikui, iš mėgintuvėlio gimsta lygiai toks pats Reksas. Ir šeimininkai laimingi, kaip laiminga amerikiečių pora, sulaukusi Lanceloto Encore. Kai nuo vėžio nugaišo jų mylimas labradoras Lancelotas, šeimininkai ėmėsi visų žygių jį „susigrąžinti“, o dabar džiaugiasi klonuotu šuneliu,– praneša JAV kompanija BioArts ir žurnalas „People“.

Aurelija Staskevičienė, Bone.lt
Žurnalo „People“ ir www.people.com nuotr.
(straipsnio reitingas +5)

Skaitykite komentarus 20


reklama