Beglobiams gyvūnams paaukota: 2898.95 Lt
Kaip gali prisidėti?
Priminti slaptažodį    Registruotis
Bone parkas

Kaip pasirinkti šunį?


Jurgitta, 2012-01-03 15:00:18

Mielas šiandien - nepageidaujamas rytoj Maži šunyčiai atrodo mielis, tačiau užaugę tokie dideli kaip šis prancūzų mastifas, kai kuriems žmonėms gali atrodyti, jog jis praranda dalį žavesio. Rinkdamiesi atsižvelkite į suagusio šuns požymius o ne į 8 savai

Kūnas tvirtai sudėtas - šiam šuniui reikia dažnai ir intensyviai bėgioti.

Neveisliniai šunys ar mišrūnai rečiau negu grynaveisliai paveldi pilinkį sirgti. Kita vertus, užaugusių šunų būdą paprastai sunku iš anksto numatyti. Neveisliniai šunys ir mišrūnai dažniau kenčia išsiskyrimo nerimą, nes neretai patenka į šunų prieglaudas.

Kai kurių veislių šunis reikia ilgiau vedžioti ir dažniau šukuoti, kaip antai ši ilgaplaukį VA. Kai kurie veisėjai įsitikinę, kad balta kailio spalva susijusi su nervingu charakteriu.

Trumpakojai šunys ne tokie greiti, todėl jiems reikia mažiau teritorijos.

Turbūt tokios temos jau bus visiems pabodusios, bet galbūt kas nors dar ir naudos rasti sugebės šitokiame bloge :)

Šunų yra labai įvairių, tad renkantis keturkojį draugą svarbu atsižvelgti į savo gyvenimo būdą, esamas ir būsimas aplinkybes. Vertėtu apsispręsti ar norite įsigyti jauną šuniuką ar suagusį šunį, kalaitę ar patinuką. Ar ketinate sterilizuoti/kastruoti savo augintinį...
Apsispręskite koks šuo jums labiau tinka - beveislis, mišrūnas ar grynaveislis. Šunį reikėtų įsigyti ir patikimų rankų...

ŠUNYTIS AR SUAUGĘS ŠUO?
Suagęs šuo dažniausiai jau būna išmokytas gyventi namuose. Tai didžiausias jo įsigyjimo privalumas. Nors šuo su jumis bendrauja maloniai, vėliau gali atsiskleisti iš kart nepastebėti elgsenos trukūmai, pvz: jis gali nemėgti vaikų. Jei planuojate įsigyti suagusį šunį, paprasčiausiai nustatykite jo būdo savybes. Pažiūrėkite kaip šuo elgiasi kai prie jo artinatės. Užsekite jam pavadėlį ir išveskite į lauką, kur vaikšto svetimi žmonės. Praeikite pro jam nepažįstamus šunis ir vaikus.
Šuniukai labai jautriai reaguoja į nauju įspūdžius ir lengvai mokosi, tačiau kiekvienas kiekvienas 8 savaičių mažylis, net iš tos pačios vados, jau pasižymi savo individualiu būdu. Bailiausi glaudžiasi prie kalės ar gūžiasi į kampą, o guviausieji drąsiai ir susidomėję bėga jūsų apžiūrėti. Tokio skirtingo temperemento šuniukų pasitaiko vienoje vadoje. Rinkitės nepamiršdami, ko tikitės iš būsimojo keturkojo draugo.

PATINAS AR PATELĖ?
Net lytiškai nesupbrendęs patinėlis elgiasi kitaip nei maža kalaitė. Patinėlių smegenys "muskulinizuoja" prieš pat gimimą išsiskiriantis testosteronas.
Patelių elgsena lieka "neutrali" iki pat brandos. Abiejų lyčių elgsena labai skiriasi. Patinai dažniau mėgina imti virų šeimininkų atžvilgiu, agresyviai elgiasi su kitais šunimis, ir apskritai yra aktyvesni. Jie labiau nei kalaitės mėgsta žaisti, siaubit namus... Kalaitės lengviau išmoksta klusnumo ir tinkamai elgtis namuose. Be to, joms reikia daugiau švelnumo. Lytys nesiskiria judrumu ir lojimu (susinervinus ar saugant valdas).
Patinai dažniau šlapimu žymi teritoriją ir yra linkę klajoti. Kalės rujoja du kartus per metus (kartais vieną kartą). Rujos metu apie savaitę iš makšties skiriasi kraujingos išskyros.

DIDELIS AR MAŽAS?
Mažų šunų apetitas yra mažesnis, bet kai kurie jų būna labai išrankūs, tad dažnai prireikia kokybiško ir brangaus ėdalo. Nedideliems šunims būtina bėgioti ne mažiau nei stambiems, tik jiems užtenka mažesnės tertorijos. Kai kuriuos mažus šunis, pvz terjerus kartais reikia vedžioti ilgiau ir dažniau nei stambesnių veislių šunis, kaip antai senbernarai ar Airių vikogaudžius.
Šuns dydis neatspindi jo būdo. Didžiuliai dobermanai ir VA gali būti labiau priklausomi nuo žmogaus ir labiau priminti jaunus šunyčius nei mažesni šunys, pvz, foksterjerai. Dideli, ypač apžėlę šunys tankiais plaukais, šunys netinka žmonėms, kurie skrupulingai puoselėją švarą savo namuose. Šunys kurių kailis tamsus, storas ir tankus, sunkai pakelia karštą, saulėtą kilmatą. Kita vertus, reti, trumpi, švelnūs plaukai menkai saugo šunį nuo šalčio ir drėgmės. Trumpų plaukų kailiui, kaip antai bokserio ar dobermano, priežiūros prireikia tik kartkartėmis. Vešlius, tankiu plaukus, pvz Afganų kurto, kasdien tenka šukuoti šepečiu ir šukomis.
Alergiškiems žmonėms labiau tinka mažai besišeriantys šunys, tarkim pudeliai.

KILMINGAS AR MIŠRŪNAS?
Rinkdamiesi veilsinį šunį ar mišrūną labiau vadovaujamės etniniais nei praktiniais sumetimais. Veisliniai šunys trui daug privalumų. Išvesta šimtai veislių, besiskiriančių fizinėmis ir būdo savybėmis.
Pasirinkti išties sunku, tačiau atidžiau pasvarščius galima įsigyti tinkamos veislės šunį, kuris tenkins jūsų poreikius ir netrikdys gyvenimo rimto.
Svarbiausia, kad jūsų namuose atsiras nenuspėjamas įnamis. Kiekviena veislė pasižymi konkrečiomis elgsenos savybėmis, ir iš statistikos žinoma, kad atskiras individas paveldi savo veislės savybes. Pagrindinė veislinių šunų bėda - žalingų genų susitelkimas atsirandantis veisiant panašios išvaizdos ir charakterio šunų gupes. Dėl to veisliniai šunys dažnai kenčia nuo paveldimų ligų.
Kadangi neveisliniai šunys poruojasi atsitiktinai, jie daug rečiau kenčia nuo paveldimų ligų negu veisliniai. Tačiau jų būdo savybės, dydis, mitybos ir priežiūros poreikiai, bei temperamentas dažniausiai nežinomi. Nors visuomenėje labiau vertinami veisliniai šunys, beveisliams šunims kur kas dažniau reikalingi geri namai.

ŠUNS ĮSIGIJIMAS
Šunis galima įsigyti veislynuose, gyvūnų parduotuvėse, gyvūnų prieglaudose, veisimo ir globos centruose, iš draugų, veterinarų...ar tiesiog gatvėje. Ne visi šaltiniai vienodai geir. Patyrę kurios nors veislės augintojai, paprastai geriau ir daugiau nei kiti išmano veislės ypatumus. Jie dažniausiai atvirai dalijasi žiniomis apie veislių privalumis ir jų trūkumus. Komerciniai veislynai, kurie parduoda šunis siekdami pelno, yra mažiau patikimi negu veisimo klubams prikalusantys augintojai.
Drąsiai šunį galima įsigyti iš draugų, ypač, jei šuo gerai pažįstamas arba žinomi jo tėvai.

Nu tai dabar prisipažinkit, kas viską perskaitė? :D


Skaitykite komentarus 6

reklama