Beglobiams gyvūnams paaukota: 2898.95 Lt
Kaip gali prisidėti?
Priminti slaptažodį    Registruotis
Bone parkas

Agresyvūs šunys


Toniis, 2013-01-02 20:17:32


Šunys yra nuostabūs draugai ir numylėtiniai, tačiau tam tikromis aplinkybėmis bet koks šuo gali būti pavojingas. Net draugiškas augintinis tam tikroje situacijoje gali tapti agresyvus. Paprastai kiekviena valstybė turi kokį nors agresyvių ar pavojingų šunų sąrašiuką. Skirtingos šalys su šiais sąrašėliais elgiasi įvairiai, tačiau didelė dalis veislių tuose sąrašuose šmėžuoja dažniau negu kitos. Įdomu tai, kad žmonėms pavojų dažniau kelia ne tie šunys, kurie būna paskelbti oficialiuose raštuose.
1979 – 1998 metais CDC (kovos ir prevencijos su ligomis centras) atliko tyrimą ir paskelbė už letalias užpuolimų baigtis atsakingas šunų veisles. Šie asmenys buvo gan sąžiningi ir pitbulterjerą pavadino ne veisle, o tipu, tačiau vis viena juos įrašė į grynaveislių šunų kategoriją.
Veislė
Mirčių skaičius
Pitbulterjerų tipo šunys
66
Rotveileris
39
Vokiečių aviganis
17
Haskis
15
Aliaskos malamutas
12
Dobermanas
9
Čiau čiau
8
Vokiečių dogas
7
Senbernaras
7
Įvairų veislių nustatyti mišrūnai (negrynaveisliai šunys) pridarė šiek tiek mažiau bėdų – jei grynaveisliai šunys nutrucino 180 asmenų, tai hibridai – 64. jų sąrašas atrodo taip:
Veislė
Mirčių skaičius
Vilkų ir šunų hibridai
14
Vokiečių aviganių mišrūnai
10
Pitbulterjerų tipo šunų
mišrūnai
10
Haskių mišrūnai
6
Rotveilerių mišrūnai
5
Aliaskos malamutų mišrūnai
3
Čiau čiau mišrūnai
1
Senbernarai
1
Viso 1979 – 1998 metais Kalifornijoje nuo šunų įkandimų žuvo 482 žmonės. 238 šunys buvo nežinomos veislės. Grynaveisliai šunys sudarė 37 procentus, negrynaveisliai, kurių kilmė nustatyta – 13 proc. Visi kiti buvo įvairaus plauko mišrūnai, tad drąsiai galima teigti, jog daugiausia problemų pridaro ne tam tikros šunų veislės, o įvairūs neatsakingai veisti hibridai.


2003 – 2004 metais JAV mirtinai kandžiojosi:
· pitbulterjerų tipo šunys - 192,
· vokiečių aviganiai – 121,
· čiau čiau - 87,
· Labradoro retriveriai - 65,
· Rotveileriai - 39,
· bokseriai - 31,
· akitos - 26,
· čihuahua - 23,
· kokerspanieliai - 19,
· Sibiro haskiai ir eskimų šunys - 18,
· australų aviganiai - 17,
· pudeliai - 15 kartų.
Taip pat dažnokai kando dalmatinai, taksai ir dobermanai.
1992 – 1996 metais Vokietijoje dažniausiai žmones kandžiojo:
· mišrūnai (2376 atvejai),
· vokiečių aviganiai (1956),
· pitbulterjerų tipo šunys (320),
· dobermanai (223),
· bulterjerai (169).
1998 metais Australijoje užpuolimų statistikoje pirmavo:
· vokiečių aviganiai (22 atvejai),
· rotveileriai (22),
· australų piemenų šunys (19),
· anglų Stafordšyro bulterjerai (13),
· Australijos kelpiai (6),
· niūfaundlendai (4),
· pitbulterjerų mišrūnai (4).

Šunų apkandžiojimų mastai priklauso ir nuo to, kokia veislė populiari tam tikru metu. Pvz., 1970 metais problemiškiausi buvo dobermanai, kadangi jie buvo itin populiarūs (turbūt todėl, kad 1960 – 1970 metais buvo parodyti kino filmai, kuriuose šie šunys įkūnijo pavojingus agresorius – daugelis žmonų itin susidomėjo tokiais pavojingais gyvūnėliais). 1980 metais dėl tos pačios priežasties daugybė nelaimių atsitiko dėl pitbulterjerų populiarumo kaltės, o apie rotveilerius garsiau kalbėti pradėta nuo 1990 metų.



45,3 procentai šunų kanda į rankas, 25,8 – į kojas, 22,8 – į galvą bei kaklą.
61 procentas įkandimų įvyksta namuose.
77 procentai atakų padarė savi ar draugų šunys.
20 metų statistika rodo, kad 70 procentų visų šunų aukų sudaro vaikai, 77 procentams jų augintiniais sužaloja veidus.
Savi šunys apkandžioja 50 procentų jaunesnių kaip 4 metai vaikų.
JAV pavojingų šunų augintojai turi daugiau problemų, negu mes – pvz., draudimo kompanijos dažnai nedraudžia asmenų, turinčių agresyvius šunis. Paprastai dažniausiai nukenčia pitbulterjerų ir rotveilerių bei šių veisli šunų mišrūnai. Buvo atvejų, kai su draudėjais pykosi ir vokiečių aviganių, australų piemenų šuns bei čiau čiau mišrūno ar net Jorkšyro terjerų bei čihuahua augintojai. Kadangi JAV sudaro daug valstijų, kiekvienoje jų požiūris į agresyvius šunis skiriasi. Pridėjus tai, kad nemažai draudimo kompanijų yra privačios, atsirado nemaža painiava. Galima sakyti, kad asmuo apdraudžiamas remiantis draudėjo asmeniniu skoniu.

Niekada negalima jokiam gyvūnui dėti šablono – rotveileris gali būti puikus ir švelnus draugas, o Jorkšyro terjeras, kad ir kaip daug kam atrodo neįtikėtina, yra pakankamai pajėgus nužudyti mažą vaiką. Geriau pagalvoję apie mano pateiktame sąrašėlyje esančias šunų veisles, protingesni asmenys supras, kad jie bėdų pridaro ne dėl to, jog yra apsigimę žudikai ar agresoriai, o todėl, kad žmonės, įsigydami šunį, dažnai nežino, ką daro. Bent pusė šiame sąraše esančių šunų į jį pateko dėl netikėtai išaugusio populiarumo po įvairių kino filmų pasirodymo ir spaudos pareiškimų.
Amerikiečių pitbulterjeras

Agresyvių šunų sąrašuose šie šunys šmėžuoja beveik visada, tačiau apkandžiojimų statistikoje jie pirmauja ne taip dažnai. Be to, svarbu įsidėmėti, kad vedant užpuolimų statistiką, pitbulterjerai laikomi tipu, o ne veisle, tad po užrašu „pitbulterjeras“ slypi kelios veislės – priklausomai nuo to, kaip kokioje valstybėje ar valstijoje yra įforminta frazė „pitbulterjeras“. Vadinasi, realiai palyginti šių šunų apkandžiojimų rodiklių beveik neįmanoma. Dažnai teigiama, kad pitbulterjerai pavojingi todėl, kad jų žandikauliai susirakina, bet tai visiška netiesa, o jų sukandimas netgi silpnesnis negu rotveilerio ar mastifo. Tinkamai auginamas pitbulis ar kuris kitas panašaus tipo šuo bus puikus draugas.
Rotveileris

Rotveileris – labai puikus sarginis bei apsaugos šuo, itin linkęs saugoti teritoriją. Dėl šių savybių gerai neprižiūrimas rotikas gali pridaryti bėdų. Svarbu, kad šį šunį įsigijęs šeimininkas žinotų ką daro – tarnybinis šuo be darbo nuobodžiauja ir gali tapti destruktyvus.

Vokiečių aviganis
Šie drąsūs, lengvai dresuojami, įvairių tarnybų mėgiami šunys nukentėjo dėl savo populiarumo. Pirma, priveista daug įtartinų šunų, antra, daug žmonių, pirkdami vokiečių aviganį, galvoja, kad įsigijo iš prigimties genijų komisarą Reksą. Toks požiūris ateityje gali pridaryti nemažai bėdų. Vokiečių aviganis tarnybinis šuo ir be veiklos jį laikyti yra nusikaltimas.

Sibiro haskis
Tai labai žavūs į vilkus panašūs gyvūnai mėlynomis akimis. Daugelis juos įsigyja vien dėl išvaizdos, pamiršę, kad šie šunys turi specialių poreikių ir reikalauja išmanymo. Haskiai labai energingi ir protingi, švelnaus būdo ir blogi sargai, bet dėl žmonių neišmanymo labai dažnai pridaro bėdų.

Aliaskos malamutas
Kaip ir haskius, šiuos šunis žmonės dažnai įsigyja dėl išvaizdos – nors malamutas ir neturi mėlynų akių, pasižymi šiaurietiška išvaizda ir spinduliuoja laisvę. Pamiršus, kad jie buvo išveisti daug energijos bei ištvermės reikalaujančiam rogių tempimui ir kad turi specialių poreikių, kurių svarbiausias – troškimas daug ir aktyviai judėti, malamutai auginami kaip numylėtiniai. Dėl šios priežasties jie dažnai negauna daug veiklos, tad galų gale tampa destruktyvūs.

Dobermanas
Dobermanas buvo išveistas specialiai apsaugai, tai nėra dekoratyvinis šuo. jam reikalingas protingas šeimininkas, kuris tokio šuns budrumą, intelektą ir ištikimybę panaudos tinkama linkme. Tinkamai neišauklėtas doberis pridarys daug bėdos.

Čiau čiau
Blogo veisimo ir tinkamai neišauklėtas šuo gali būti agresyvus. Įsigyjant čiau čiau, svarbu domėtis ne tik egzotine jo išvaizda, bet ir specifinėmis charakterio savybėmis, pvz., nepriklausomybe bei išdidumu.

Kanarų dogas
Veisti galvijų apsaugai ir šį darbą išmanė puikiai – auka, atakuojama Kanarų dogo, būdavo blogesnėje nei beviltiškoje padėtyje. Kanarų dogas bebaimis ir bus puikus apsaugos šuo – bet tik protingo šeimininko rankose.

Bokseris
Šie šunys nėra tipiškai agresyvūs – jie puikūs šeimos šunys bei vaikų draugai. Deja, daugelis žmonių nesugeba susitvarkyti su šiais linksmais bei žaismingais gyvūnais ir taip atsiranda problemos.

Dalmatinas
Visi, po įvairių filmų apie šią veislę susidarę nuomonę kaip apie romaus pliušinio žaisliuko tipo draugelius, gali labai nusivilti, sužinoję, jog dalmatinas gali būti agresyvus žmonėms. Po garsiojo multiko (o vėliau – filmo) pasirodymo dalmatinukus pardėta veisti urmu. Greit šeimininkai su jais nebesusitvarkė ir šie šunys užtvindė šunų prieglaudas. 1993 metais Floridoje, Palm Beach apygardoje, dalmatinai pirmavo tarp žmones apkandžiojusių šunų – sudarė daugiau kaip 24 procentus visų atvejų.

Akita (japonų ir amerikiečių)
Tai labai gražūs japoniški špicai, tačiau jei turi savitą charakterį, kai kuriose valstybėse jie priskiriami agresyviems šunims ir jų laikymas bei veisimas kontroliuojami.

Vokiečių dogai
Iš esmės tai ramūs ir malonūs šunys, tačiau daugelis žmonių su jais nesugeba susitvarkyti, dogas – labai didelis šuo ir, jei jis nebus geria dresuotas, paprastam žmogui neužteks fizinės jėgos jį suvaldyti.

Vilkų ir šunų mišrūnai
Šie šunys reikalauja specialaus išmanymo. Šiuo metu yra dvi pripažįstamos vilkšunių veislės, ir, kadangi jos nėra itin populiarios, dauguma juos įsigyjančių žmonių žino, ką daro, tad šie gyvūnai bėdų nepridaro. Problemos atsiranda tuomet, kai apie tokius gyvūnus nenusimanantis asmuo trokšta įsigyti dalelę laukinės gamtos, nesuvokdamas, jog ta dalelė turi specialių poreikių.

Bulmastifas
Šie šunys kartais įkišami netgi į problemiškiausių šunų penketukus. Tai labai stiprūs gyvūnai, kažkada išvesti brakonierių medžioklei, todėl neatsakingai laikomi pridaro daug problemų.
Kalbant apie agresyvius šunis, žmonės dažnai juos painioja su vadinamomis kovinėmis veislėmis. Šunų kovos dabar yra uždraustos ir gyvūnai, kažkada kovoję, šiuo metu auginami kaip numylėtiniai. Tokie yra bulterjerai, airių mėlynieji terjerai, Maljorkos buldogai, šarpėjai, įvairūs buldogai, akitos, amerikiečių Stafordšyro terjerai, anglų Stafordšyro bulterjerai ir panašiai.


Kalbant apie agresyvius šunis, žmonės dažnai juos painioja su vadinamomis kovinėmis veislėmis. Šunų kovos dabar yra uždraustos ir gyvūnai, kažkada kovoję, šiuo metu auginami kaip numylėtiniai. Tokie yra bulterjerai, airių mėlynieji terjerai, Maljorkos buldogai, šarpėjai, įvairūs buldogai, akitos, amerikiečių Stafordšyro terjerai, anglų Stafordšyro bulterjerai ir panašiai.

Laukite Tęsinio...


Skaitykite komentarus 2

reklama