Beglobiams gyvūnams paaukota: 2898.95 Lt
Kaip gali prisidėti?
Priminti slaptažodį    Registruotis
Bone parkas
TitulinisBone.ltSniegė :* ♔Sniegė :* ♔ BLOG'aiPriemonės nuo blusų ir erkių gali būti pavojingos!

Priemonės nuo blusų ir erkių gali būti pavojingos!


SniegeVestuke, 2012-07-29 19:19:25



Nepatingėkit, paskaitykit.

Stiprūs vaistai nuo ektoparazitų gali kelti pavojų šunų ir kačių sveikatai. JAV aplinkos apsaugos agentūra jau nuo šių metų kovo mėnesio pradėjo galvoti apie naujas preparatų nuo parazitų ženklinimo taisykles ir instrukcijų pakeitimus. Produktai nuo erkių bei blusų, įskaitant ir itin populiarius Frontline ar Advantage, yra maži buteliukai, pripildyti skystų pesticidų, naminių gyvūnėlių savininkų dažniausiai naudojami kas mėnesį sulašinant juos ant šuns ar katės nugaros, kad būtų atbaidomi/naikinami tokie parazitai kaip blusos ar erkės. EPA (aplinkos apsaugos agentūra JAV, lietuviškai būtų AAA) pradėjo tyrimą po to, kai buvo pranešta apie naminius gyvūnus, kurie susirgo po šių produktų panaudojimo.
Blusos ir erkės kamuoja daug gyvūnų, jos sukelia įvairias ligas. Priemonės nuo jų rekomenduojamos visų veterinarų. Daugelis gyvūnų savininkų, kurie naudojasi numylėtinio gydymu, nežino, kad jų naudojami pesticidai, kaip pvz. permetrinas, taip pat naudojami kenkėjų naikinimui laukuose ir kiemuose. Tai yra nuodai, tad naminių gyvūnėlių savininkai turi būti atsargūs (iš skaudžios asmeninės patirties galiu pasakyti, kad mano viena katė žuvo nuo vaistų nuo blusų).
Po metus trukusio tyrimo paskelbtos išvados, teigiančios, jog tam tikra naminių gyvūnų grupė (šunys tarp 4,5 – 9 kg svorio) yra itin neatspari problemoms, sukeliamoms preparatų nuo ektoparazitų. Joms priklauso bėrimas, vėmimas, viduriavimas ir traukuliai.
Nepageidaujamos reakcijos dažniausios mažiems, jauniems, sergantiems, nusilpusiems šunims. Požymiai būna:
Alerginės reakcijos – dilgėlinė, niežulys, ekstremalus jautrumas, šokas, labai retai mirtis.
Idiosinkrazinės reakcijos – primena toksines reakcijas mažesnėmis dozėmis.
Lengvos reakcijos – padidėjęs seilėtekis, letenų trūkčiojimas, ausų trūkčiojimas, labai maža depresija, vėmimas, viduriavimas.
Vidutinio sunkumo/sunki reakcija – užsitęsęs vėmimas bei viduriavimas, depresija, koordinacijos praradimas, raumenų drebulys.
Dauguma incidentų – reti ir nežymūs, Frontilne atstovai teigia, kad su jų produktais susijusių nepageidaujamų incidentų skaičius nuo produkto įvedimo 1996 m. lieka nedidelis, o dauguma problemų – smulkios.
Pesticidų naudojimas gali sukelti gyvūnų šlapimo pūslės vėžį (Journal of Toxicology and Environmental Health ; 28 (4), 1989; 407-414). Atvejo ir kontrolės tyrimas atliktas siekiant nustatyti, kokį poveikį šunims daro cigarečių dūmai ir cheminės medžiagos, lokaliai naudojami insekticidai ir nutukimas bei ar šie veiksniai gali būti susiję su šlapimo pūslės vėžiu. Naudoti 59 šunys su šlapimo pūslės vėžiu ir 71 šuo su kitomis ligomis ar navikais. Šlapimo pūslės vėžio rizika pasirodė nesusijusi su cigarečių dūmais bei buitinės chemijos poveikiu, tačiau žymiai padidėjo naudojant paplitusius insekticidus. Šuo, kuris per metus gauna 1 – 2 pesticido aplikacijas, turi 60 proc. didesnę riziką susirgti šlapimo pūslės vėžiu. Šuo, gaunantis daugiau kaip 2 aplikacijas per metus, turi 3,5 karto didesnę tikimybę susirgti. Riziką padidina ir antsvoris bei nutukimas. Tolesni tyrimai gali padėti identifikuoti insekticiduose esančius kancerogenus. JAV AAA atstovas sakė, kad jokie produktai iš tirtų nėra šiuo metu uždrausti, tačiau situacija labai atidžiai stebima. Naujos instrukcijos ir įspėjimai JAV turėjo pasirodyt kelių mėnesių bėgyje. Jei šie veiksmai problemos nesumažins, AAA atstovas teigė, kad teks imtis kitų priemonių, greičiausiai produktus šalinti iš rinkos.
Incidentų, apie kuriuos pranešė JAV vartojai, naudojantys produktus nuo ektoparazitų, skaičius per metus padidėjo 53 proc. (nuo 28895 2007 m. iki 44263 2008 m.). Dauguma problemų smulkios, tokios kaip odos bėrimas, tačiau vis dėlto 2008 m. dėl vaistų nuo blusų nugaišo 600 kačių ir šunų. AAA nežino, kodėl problemų taip staiga pagausėjo – tai gali būti dėl to, kad išaugo gyvūnėlių augintojų sąmoningumas ir preparatus nuo ektoparazitų jie pradėjo naudoti dažniau, įtakos gali būti ir didėjantis parazitų atsparumas vaistams. Be to, dalis incidentų gali būti dėl kitų priežasčių, nebūtinai pesticido poveikio, kadangi atvejai nebuvo patikrinti. Tam tikrais atvejais gyvūnėlių augintojai produktus naudojo netinkamai – tačiau pareigūnai teigia, kad tai gali būti ir dėl blogo jų ženklinimo bei instrukcijų. Tinkamai naudojami pesticidai daugeliu atvejų būna saugūs.
Mažų veislių šunys nuo problemų su preparatais nuo blusų kenčia dažniausiai. Dažniausiai ataskaitose minimi čihuahua, ši cu, miniatiūriniai pudeliai, pamarėnų špicai ir taksai. Dėl produktų, kurių sudėtyje yra cyphenothrin, šios veislės sudarė 33 proc. visų pranešimų apie problemas. Kalbant apie produktu su permetrinu, ši cu, garbanotieji bišonai, čihuahua, Jorkšyro terjerai ir Maltos bolonės sudarė 25 proc. visų atvejų. Permetrinas ypač pavojingas katėms, tad šunims skirtų preparatų jokiu būdu negalima lašinti katėms. Dėl šios priežasties nuspręsta naudoti aiškesnius ženklinimus, kad kačių savininkai nesugalvotų įsigyti šunims skirtų preparatų.
Svarbiausia bet kokiu atveju nepamiršti vieno dalyko - vaistą galima naudoti tik įvertinus naudos ir rizikos santykį. Kitaip sakant, jei nauda viršija riziką, tuomet preparatą naudoti būtina (nauda – šuo nenugaiš nuo kokios babeziozės ir nesikasinės, rizika – šuo gali laikinai sunegaluoti ar kartais net nugaišti, tačiau rizika nugaišti nuo babezijų greičiausiai didesnė, negu rizika nugaišti nuo preparato).
Kai kurie populiariausi preparatai ir jų sudėtyje esančios veikliosios medžiagos:

Frontline šunims (užlašinamas tirpalas). 1 ml yra: veikliosios medžiagos: fipronilo 0,1 g; pagalbinių medžiagų: butilhidroksianizolo 0,2 mg, butilhidroksitolueno 0,1 mg, pagalbinių medžiagų iki 1 ml. Vienoje pipetėje yra 0,67 ml (S), 1,34 ml (M), 2,68 ml (L) arba 4,02 ml (XL) tirpalo.
Fipronilas yra insekticidinis/akaricidinis preparatas, priklausantis fenilpirazolio grupei. Jis veikia parazitų ląstelių chloridų kanalėlius, susijusius su gama-amino sviesto rūgštimi. Blokuodamas jos išsiskyrimą, preparatas sutrikdo chloridų jonų perdavimą per priešsinapsines ir posinapsines membranas, sukelia nekontroliuojamą centrinės nervų sistemos aktyvumą ir vabzdžių bei voragyvių žūtį. Vaistas ar jo pakuotės negali patekti į vandens telkinius, nes fipronilas gali būti pavojingas žuvims ir kitiems vandens organizmams
Negalima naudoti šuniukams, jaunesniems nei 8 sav. amžiaus ir (arba) sveriantiems mažiau nei 2 kg. Negalima naudoti sergantiems (sisteminėmis ligomis, karščiuojantiems) ar sveikstantiems gyvūnams, triušiams, nes gali pasireikšti nepageidautinos reakcijos, netgi mirtis, katėms, nes galima perdozuoti. Vaistas gali dirginti gleivinę ir akis, todėl reikia stengtis, kad jo nepatektų į burną ar akis.
Gyvūnai ir žmonės, jautrūs insekticidams ar alkoholiui, turėtų vengti sąlyčio su FRONTLINE užlašinamuoju tirpalu. Saugotis, kad vaisto nepatektų ant pirštų. Taip nutikus, rankas reikia plauti vandeniu su muilu. Naudojus vaistą būtina plauti rankas. Vaistui patekus į akis, jas reikia kruopščiai plauti švariu vandeniu. Rekomenduotina neliesti gydytų gyvūnų, kol vaistas nenudžius. Nerekomenduotina gydyti gyvūnus dienos metu, geriau – anksti vakare. Neseniai gydytų gyvūnų negalima leisti miegoti su žmonėmis, ypač vaikais. Dirbant negalima rūkyti, gerti ar valgyti.
Gyvūnas, palaižęs vaisto, dėl jo pagalbinės medžiagos, gali šiek tiek seilėtis. Ypač retai užlašinimo vietoje pasitaiko trumpalaikės odos reakcijos (odos spalvos pakitimai, vietinis plaukų išslinkimas, niežėjimas, eritema), kai kuriais atvejais pastebėtas stiprus niežėjimas ar nuplikimas. Išimtinais atvejais pasireiškė padidėjęs seilėtekis, grįžtami neurologiniai simptomai (padidėjęs jautrumas, depresija, nerviniai reiškiniai), vėmimas ir kvėpavimo sutrikimas. Negalima perdozuoti.
Advantix šunims, užlašinamasis tirpalas.
SUDĖTIS. 1 ml tirpalo yra: imidakloprido 100 mg, permetrino 500 mg, butilhidroksitolueno 1 mg,
pagalbinių medžiagų iki 1 ml.
Imidaklopridas – chloronikotinilo nitroguanidinas, priklauso chloro nikotinilo junginių grupei. Jis efektyviai veikia suaugusias blusas ir jų lervas. Imidaklopridas jungiasi su vabzdžių nikotinerginiais acetilcholino receptoriais centrinės nervų sistemos posinapsinėse membranose, todėl slopina cholinerginių impulsų perdavimą ir sukelia vabzdžių paralyžių bei žūtį. Permetrinas yra I tipo sintetinis piretroidas, insekticidinė medžiaga. Jis veikia parazitų nervinių ląstelių natrio jonų kanalus ir lėtina natrio jonų patekimą ir išskyrimą iš ląstelės. Tai sukelia nervų sistemos perdirginimą ir parazito paralyžių bei žūtį. Imidaklopridas ir permetrinas veikia sinergetiškai, efektyviau, nes vienu metu dirginami neuronai ir ganglijai. Preparatas efektyviai veikia blusas Ctenocephalides spp. ir kraujasiurbes erkes Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor spp. Tokiu būdu šuo apsaugomas nuo ektoparazitų perduodamų ligų: boreliozės, riketsiozės, erlichiozės ar leišmaniozės. Tirpalas skirtas išoriniam naudojimui ant odos, užlašintas greitai pasiskirsto kūno paviršiuje. Abi veikliosios medžiagos išlieka efektyvios ant plaukų ir odos 4 savaites, jų sisteminė adsorbcija yra nedidelė ir trumpalaikė. 7 savaičių amžiaus šunims naudojus 5 kartus didesnes dozes 5 savaites iš eilės, nebuvo pastebėtas kenksmingas poveikis.
Imidaklopridas naudojamas ir beicų gamyboje (pvz. MONCEREN G ® FS 370, skirtas apsaugoti
bulves nuo kenkėjų dirvoje ir ant augalų, taip pat apsaugai nuo šašų ir baltosios kojelės, puikiai apsaugo nuo amarų, kolorado vabalų, cikadelių, arba CHINOOK 200 FS). Negalima beicuotos sėklos palikti kitam sezonui, draudžiama beicuotas bulves naudoti maistui, pašarui, maišyti su nebeicuotomis bulvėmis. Maišų, kuriuose buvo supiltos beicuotos bulvės negalima naudoti grūdų, maisto ir pašaro laikymui. Pagal 2008 m. gruodžio 15 d. Europos Bendrijų Komisijos Tarybos direktyvą 91/414/EEB imidaklopridas tiriamas, siekiant patvirtinti rizikos operatoriams ir darbuotojams bei paukščiams ir žinduoliams vertinimus. Permetrinas naudojamas žmonių vaistams nuo utėlių (Nittyfor®, Nix, NOK, Pedeks, Permethrin).
Nenaudoti katėms ir šuniukams iki 7 savaičių amžiaus. Preparatas negali patekti į vandens telkinius, nes gali būti pavojingas žuvims ir kitiems vandens gyvūnams.
Advantage, užlašinamasis tirpalas. 1 ml 10 % koncentracijos tirpalo yra imidakloprido 100 mg, butilhidroksitolueno 1 mg, pagalbinių medžiagų iki 1 ml. Imidaklopridas arba 1-(6-chloro-3-piridilmetil)-N-nitro-imidazolidin-2-ilideneaminas yra ektoparazitus veikianti medžiaga, kuri priklauso naujai chloronikotinilo darinių grupei. Cheminis šios medžiagos pavadinimas yra chloronikotinilo nitroguanidinas. Imidaklopridas gerai jungiasi su vabzdžių nervų sistemos posinapsinės membranos acetilcholino receptoriais. Susijungęs slopina cholinerginių impulsų perdavimą, sukelia paralyžių ir žūtį. Panaudojus preparatą, blusos žūna per vieną parą. Pakanka gydyti vieną kartą, kad šunys neužsikrėstų blusomis 4 sav. Imidaklopridas menkai sąveikauja su žinduolių nikotinerginių receptorių sritimis, nepraeina kraujo-smegenų barjero, todėl neveikia žinduolių CNS. Atlikus tyrimus su triušiais, pelėmis bei žiurkėmis ir skyrus subletalines preparato dozes, buvo nustatytas minimalus farmakologinis poveikis žinduoliams. Embriotoksinis, teratogeninis ir reprodukcijai neigiamas poveikis nenustatytas.
Būtina saugotis, kad preparatas nepatektų ant odos, į akis ar burną. Po darbo reikia kruopščiai nusiplauti rankas su muilu. Patekus į akis, būtina kruopščiai skalauti vandeniu. Kai kuriems asmenims, naudojusiems preparatą, gali pasireikšti odos reakcijos (alergija, uždegimas, niežėjimas). Šiems reiškiniams nepraeinant, būtina kreiptis į gydytoją. Neskirti šuniukams iki 8 sav. amžiaus.
Preparatas yra kartus, todėl šunims palaižius lašinimo vietą, gali padidėti seilėtekis. Tai nėra apsinuodijimo požymis ir praeina savaime per keletą minučių. Specifinių priešnuodžių nėra. Ūmiais atvejais patartina duoti aktyvuotos anglies. Pastebėjus preparato sukeltą šalutinį poveikį, būtina pranešti veterinarijos gydytojui arba Lietuvos valstybinei veterinarijos preparatų inspekcijai.
Imidaklopridas naudojamas ir beicų gamyboje (pvz. MONCEREN G ® FS 370, skirtas apsaugoti
bulves nuo kenkėjų dirvoje ir ant augalų, taip pat apsaugai nuo šašų ir baltosios kojelės, puikiai apsaugo nuo amarų, kolorado vabalų, cikadelių, arba CHINOOK 200 FS). Negalima beicuotos sėklos palikti kitam sezonui, draudžiama beicuotas bulves naudoti maistui, pašarui, maišyti su nebeicuotomis bulvėmis. Maišų, kuriuose buvo supiltos beicuotos bulvės negalima naudoti grūdų, maisto ir pašaro laikymui. Pagal 2008 m. gruodžio 15 d. Europos Bendrijų Komisijos Tarybos direktyvą 91/414/EEB imidaklopridas tiriamas, siekiant patvirtinti rizikos operatoriams ir darbuotojams bei paukščiams ir žinduoliams vertinimus.
Duowin contact, užlašinamasis tirpalas. 1 ml tirpalo yra veikliųjų medžiagų permetrino 400 mg,
piriproksifeno 3 mg, pagalbinių medžiagų: iki 1 ml. Permetrinas yra sintetinis piretroidas, kuris sąlyčio būdu veikia insekticidiškai ir akaricidiškai. Jis blokuoja nervinių impulsų perdavimą (sutrikdo Na+ ir K+ jonų perėjimą per aksonų membranas) ir labai greitai naikina blusas. Piriproksifenas reguliuoja ektoparazitų augimą, nes veikia kaip „jaunystės“ hormonas. Jis biologiškai stabdo kiaušinėlių ir lervų vystymąsi ir todėl iš jų neišsirita suaugę vabzdžiai.
Nerekomenduotina vaistą naudoti sergantiems ar sveikstantiems po ligos šunims, taip pat šunims, kurių oda stipriai pažeista (piodermitas). Negalima naudoti jaunesniems kaip 2 mėn. šuniukams ar sveriantiems mažiau kaip 2 kg šunims.
Kai kurie šunys gali pradėti vemti, padidėti seilėtekis ar imti niežėti odą, tačiau šie požymiai dažniausiai būna nežymūs ir greitai praeina. Naudojus vaistą ant drėgno kailio, laikinai ta vieta gali pabalti. Negalima naudoti šuningoms kalėms ar laktacijos metu. Vaistas šunų gerai toleruojamas netgi perdozavus 5 kartus. Bet kuriuo atveju, jei pasireiškia netoleravimo požymiai (hiperjautrumas, ataksija, stipri eritema, nuolatinis drebulys), patartina šunį išmaudyti su šampūnu, kad vaistas būtų pašalintas.
Naudojant vaistą rekomenduotina mūvėti apsaugines pirštines. Stengtis, kad vaisto nepatektų ant odos ir į akis. Patekus ant odos ar į akis, reikia kruopščiai plauti vandeniu. Vaistą reikia laikyti atokiai nuo maisto ir gėrimų. Negali patekti į vandens telkinius, nes gali būti pavojingas žuvims ir kitiems vandens organizmams.
Permetrinas naudojamas žmonių vaistams nuo utėlių (Nittyfor®, Nix, NOK, Pedeks, Permethrin).
Neostomosan, koncentruotas tirpalas. 1 ml koncentruoto tirpalo yra veikliųjų medžiagų transmikso 50 mg, tetrametrino 5 mg; pagalbinių medžiagų iki 1 ml.
Preparatas yra plataus veikimo spektro ektoparaziticidinis preparatas, kurio veikliosios medžiagos yra piretroidai, transmiksas ir tetrametrinas. Transmiksas yra absorbuojamas gyvūnų epidermio ir veikia parazituojančius ant gyvūno ar aplinkoje esančius vabzdžius. Tertrametrinas taip pat gerai absorbuojamas epidermio ir veikia skraidančius vabzdžius. Viena iš pagalbinių medžiagų, piperonilio butoksidas, mažina tetrametrino ir kitų piretroidų jautrumą šviesai ir tuo gerina jų veikimo efektyvumą. Preparatas veikia ne tik naudojimo metu, bet ilgai apsaugo gyvūnus nuo pakartotino užsikrėtimo ektoparazitais. Veikimo trukmė priklauso nuo preparato naudojimo būdo ir gyvūnų laikymo sąlygų.
Preparatas efektyviai veikia daugelį ektoparazitų: muses (Stomoxys calcitrans, Musca domestica, M. autumnalis, Haematobia irritans, Tabanidae spp.), blusas (Ctenocephalides spp.), kraujasiurbes erkes (Ixodidae), plaukagraužius, utelės (Haematopinus, Damalinia), niežų erkes (Sarcoptidae, Psoroptidae, Demodicidae). Nariuotakojus veikia neurotoksiškai, o šiltakraujams gyvūnams yra nepavojingas.
Negalima naudoti maistiniams gyvūnams. Tik išoriniam naudojimui. Labai degus. Toksiškas žuvims ir bitėms. Draudžiama preparato likučiais ar nenukenksmintomis preparato talpyklėmis teršti vandens telkinius. Preparatui nukenksminti naudojama 10 g kalkių 1 l skiesto skysčio. Preparato veikliosios medžiagos suskyla per 48 val. Vengti, kad preparato nepatektų į akis ar ant odos. Perdozavus ar naudojant neskiestą gali nesmarkiai sudirginti akis ir gleivinę.
Tetrametrinas labai toksiškas prarijus, esant kontaktui su oda, įkvėpus. Simptomai prarijus: ypatingas jautrumas, raumenų drebulys, nekontroliuojamas elgesys, nelygus kvėpavimas, seilėjimasis, šlapimo nelaikymas. Patekus ant odos, nedirgina. Patekus į akis, nedidelis dirginimas. Nesukelia jautrumo padidėjimo. Nėra mutageninis, nėra toksiškas reprodukcinei funkcijai. Labai kenksmingas vandens organizmams, gali sukelti ilgalaikius nepalankius vandens ekosistemų pakitimus. Labai toksiškas žuvims. Vengtinos sąlygos: karštis, karščio šaltiniai, atvira ugnis, žiežirbos. Vengtinos šarminės medžiagos. Degant išskiria nuodingus garus.
Natūralios priemonės nuo parazitų:
Didžiausias pavojus tas, kad priemonės nuo ektoparazitų dažniausiai kišasi į nervų signalų veiklą, taip nudaigodami vabzdžius, tačiau gali turėti poveikį ir žmonėms ar gyvūnams. Kai kas netgi baiminasi dėl preparatų poveikio vaikams –šie mėgsta glostyti šunis, retai plauna rankas ir dažnai kiša jas burnon. Gali būti, kad daugybė naminių gyvūnų kenčia ar netgi gaišta dėl lėtinių mažų dozių cheminių medžiagų, esančių lašuose ar antkakliuose, poveikio. Dėl to JAV pradeda populiarėti ne tokie toksiški preparatai nuo parazitų. NRDC ištestavo 125 gyvūnų preparatus nuo ektoparazitų ir paskelbė, kad tik mažiau kaip dvidešimt produktų sudėtyje neturi kenksmingų cheminių junginių.
Norint išvengti parazitų, vertėtų šunis dažniau maudyti, šukuoti, siurbti, plauti kilimus (boraksu – natrio boratu) bei baldus. Nuo parazitų apsaugo aplink namus bei kambary augantys pankoliai bei bazilikai.
Vienas iš būdų augintiniams išvengti chemikalų – naudoti eterinius aliejus. Tinka kedro, citrinžolės, pipirmėtės, rozmarino, levandos ar čiobrelių aliejai. Eteriniais aliejais prieš einant laukan galima patepti šuns antkaklį, užteks poros lašų, arba gaminkite purškalą, maišydami su 1 ar 2 dalim vandens.
Natūralistai pataria gaminti migdolų aliejaus ir kvapiųjų pelargonijų eterinio aliejaus mišinį (2 valgomieji šaukštai migdolų aliejaus, 15 lašų pelargonijų eterinio aliejaus) ir patepti juo antkaklį, kai šuo vedamas laukan. Hermetiškame inde toks mišinys laikosi iki pusės metų.
Kai kas gamina tokią mikstūrą: sumaišo Avon Skin-So-Soft, actą, eukalipto aliejų.
Eukaliptas, pankoliai, rozmarinai, rūtos, kartieji kiečiai, rauktalapės geltonosios rūgštynės veikia kaip blusų repelentai. Sumaišykite tas vaistažoles lygiomis dalimis, pabarstykite šiek tiek jų ant šuns kailio ir įmasažuokite.
Dar vienam receptui reikia 2 pakelių šviežių rozmarinų ir/arba pipirmėčių, maždaug litro verdančio vandens, apie 4 litrų šilto vandens. Apipilkite verdančiu vandeniu šviežias daržoves ir palaikykite apie pusvalandį uždengtas. Tada supilkite likusius 4 litrus ir patupdykite ten gyvūną (ar apipilkit jį). Tegul išdžiūva, nenuplauti
Purškalo nuo parazitų gamybai reikia ramunėlių, valerijonų, saldymedžio šaknų, sodinių hamamelių – užplikyti po vieną arbatos maišelį, kai atvės, sumaišyti su hamameliu.
Galima naudoti ir purškalą, pagamintą iš obuolių sidro acto ar citrinos sulčių ir vandens (1:1). Šunį išpurkšti kaskart einant laukan.
Blusas ir erkes atbaidyti gali česnakai. Jų įtraukimas šuns mitybon gali padėti ir nuo vidaus parazitų. Reikia naudoti šviežią česnaką. Tik bėda– kaip tokį daiktą sumaitinti. Jei jūsų šuo ignoruoja ėdalą su česnaku, galite naudoti papildus, kuriuose yra šių augalų.
Viena iš česnako problemų – jo toksiškumas. Tačiau kad česnakas pradėtų kenkti, sukeldamas Heinz kūnelių anemiją (nestabilaus hemoglobino hemolizinę anemiją), 30 kg svorio šuo turėtų suvalgyti kelias jo skilteles. Be to, kad būtų pakenkta rimtai ir ilgam laikui, tokios didelės dozės turėtų būti pakartotinės. Aišku, česnako geriau neduoti šunims, kurie linkę į anemiją ar greit bus operuojami. Rekomenduojamos česnako dozės (1 – 2 d. per savaitę):
Šuns svoris 4,5 – 7 kg: pusė skiltelės česnako.
9 – 18 kg: 1 skiltelė
20 – 32 kg: 2 skiltelės.
34 – 41 kg: 2,5 skiltelės
45 kg ir daugiau: 3 skiltelės.
Daug kas 5 – 10 kg svorio rekomenduoja vieną skiltelę česnako.
Šunų ėdalo papildymas mielėmis taip pat gali duoti teigiamų rezultatų.
Dar viena vakaruose gan populiari priemonė - gintaro karoliai/antkaklis. Teigiama, kad gintare esančios armomatinės cheminės medžiagos įsigeria į šuns kailį ir taip atbaido parazitus. Be to, gintaras pasižymi elektrostatinėmis savybėmis - jis įleketrina plaukus, kas, atrodo, labai nepatinka erkėms bei blusosms ir jos pasprunka. Teigiama, kad veiksmingiausias yra Baltijos jūros gintaras.


Skaitykite komentarus 2

reklama