Beglobiams gyvūnams paaukota: 2898.95 Lt
Kaip gali prisidėti?
Priminti slaptažodį    Registruotis
Mano šunys
Titulinis Blogai Temperamento elementai Draivai, slenksčiai ir nervai 3 dalis: Slenksčiai Autorius: Joy Tiz, MS, JD

Temperamento elementai Draivai, slenksčiai ir nervai 3 dalis: Slenksčiai Autorius: Joy Tiz, MS, JD


Basyte, 2010-07-23 12:01:59

Thunder yra mano 5 metų sterilizuotas VA patinas. Jis yra mišrūnas, pusiau Rytų Vokiečių show linijų ir pusiau nieks-nežino-kas. Jis yra puikios juodos su ryškia ruda spalvos su gerais klubų ir alkūnių tyrimais. Jis sveikas, atletiškas ir judrus. Thunder nepaprastai geras su kitais šunimis, mėgsta dūkti ir sveikina žmonės su draugišku entuziazmu kuomet jis yra nuosavoje teritorijoje. Tačiau Thunder gynybos draivas yra „be schemų“, jis yra kažkas panašaus į nervų krepšį, bet mano laimei jis turi itin aukštą slenkstį.

Nuo jo ankstyvųjų dienų Schutzhunde, Thunder demonstravo gynybą, visąlaik, nepaisant to, kad jis turi puikų grobio draivą, šis nepasiekiamas jam esant stresui apsaugos darbe. Žiūrint į dirbantį Thunder, panašu lyg stebėtum primato klyksmo sceną. Tai yra stresinė ir varginanti situacija jam (dėl to jis dabar atstatydintas iš Schutzhundo ir atlieka tik paieškos darbus uosle šiandien, kur jis pranašus).

Šuo su tokiu gynybos draivo laipsniu gali būti grėsmingas visuomenei, jei ne slenkstis. Slenksčiu mes apibūdiname tai, kaip greitai šuo suvokia grėsmę ir atsako į ją. Thunder atveju mes kalbame apie gynybos draivą ir tašką, kuriame jis pradeda veikti. Apsaugos aikštelėje padėjėjo su rankove vaizdas yra pakankamas iššaukti stiprią reakciją. Tai yra rezultatas jo ankstesnės patirties, treniruočių. Tai yra tiesiog realybės suformuotas elgesys, jis yra išmokęs, kad vyruko su rankove pasirodymas reiškia, kad dabar jis turi pradėti veiksmą.

Genetiškai, jo absoliutus stimuliavimo slenkstis yra gana aukštas. Jis parodė mums tai anksti savo gyvenime. Aš gavau Thunder, kuomet jis buvo 7 savaičių amžiaus ir pirmąkart nunešiau jį pas veterinarą. Po to, kai jis buvo apčiupinėtas studento, mes pasodinome jį ant metalinio stalo ir laukėme gydytojo. Thunder reagavo išsitiesdamas ir užmigdamas. Thunder buvo žymus sugebėjimu sudribti ir kitose stimuliuojančiose situacijose. Daugiau nei vienąsyk jis yra išsitiesęs pogulio tuo metu, kai vyko mano grupės paklusnumo užsiėmimai. Yra tokių, kurie ginčytųsi, kad užmigimas rodo vengimo elgesį, bet aš nemanau, kad tiktų šiam šuniui. Jis turi visiškai stabilų ramų temperamentą.

Prieš kiek laiko mes buvome išėję iš mūsų vietinio „Pet Smart“ ir kalbėjomės su viena VA veisėja. Thunder gulėjo pririštas už pavadėlio. Staiga pasirodė kūdikis, priėjo rėkdamas prie Thunder griebė jam už abiejų šonų. Thunder pasuko galvą pažiūrėti, kas atakavo jį, po to pažiūrėjo į mane ir vėl tęsė jam priskirtą užduotį kol aš dairiausi kūdikio tėvų. VA veisėja pakomentavo tai kaip labai įdomų temperamentą., kurį parodė Thunder. Thunder turėjo minimalią bendravimo su mažais vaikais patirtį, jo reakcija nebuvo geros socializacijos pasekmė, o slenkstis stimuliacijai. Net bjaurus elgesys iš vaiko pusės nebuvo pakankamas įžiebti gynybos reakcijai.

Callie

Callie yra 3 metų amžaius, taip pat juoda su įrudžiu VA, turima vieno iš mano klientų. Ji yra iš Rytų vokiečių show linijų ir kilusi iš veislyno, mušančio rekordus veisiant bailius. Callie, kaip ir Thunder turi itin aukštą gynybos draivą. Jeigu nepažįstamas pasirodo mažiau nei už 10 pėdų nuo Callie, ji loja, traukiasi atgal, daro įtūpstą ir šiaušia sprandą. Ji neturi išlygų, kas liečia bandymą kąsti neutralų nepažįstamąjį. Callie reaguoja į visai negrėsmingus įvykius tarsi jos gyvenimas būtų pastatytas ant kortos. Pavyzdžiui, kiekvieną kartą Callie šeimininkei įeinant ar išeinant iš namų, ji uždaro stumdomas stiklines duris. Ir kiekvieną kartą jos stukteli. Ir kiekvieną kartą Callie loja ant jų. Jei kas nors numeta knygą ant grindų Callie puola į sujaudintą lojimą.

Galite pastebėti, kad labai gynybinis šuo su žemu slenksčiu stimuliacijai yra labai pavojingas šuo. Tai yra šuo, kuris yra labai greitas suvokti grėsmę, kuri net neegzistuoja ir sureaguoti agresyviai.

Slenkstis tai nėra kitas žodis apibūdinti nervams, tiksliau ir nervų stiprumo funkcijai. Bet kuo stipresni šuns nervai, tuo mažiau tikėtina, kad jis puls į paniką dėl nieko ir tuo daugiau stimuliacijos prireiks priversti šunį reaguoti.

Kai kurie šunys reaguoja į absoliučiai viską aplinkoje. Tai nėra reta tarp terjerų veislių. Skalbimo mašinos ciklų keitimosi garsas, telefono skambėjimas verčia juos loti su nekontroliuojamu įtūžiu. Žemo slenksčio šunys reaguoja į viską ir dažnai pernelyg jautriai. Labai lengva perdaug sujaudinti tokius šunis. Tai kažkas panašaus, tarsi šunyje nėra filtro pridengiančio jį nuo įeinančių stimuliacijų.

Jūs galite pastebėti ramų, gulintį šunį, snaudžiantį gyvenamajame kambaryje, kuris vargiai kilstelėtų galvą, jei mašinos durelės trinktelėtų lauke. Tai būtų aukštą slenkstį turintis šuo.

Mes turėjome vienerių metų mastifą didelėje paklusnumo grupėje kuris turėjo labai aukštą slenkstį. Kitas šuo buvo pašėlęs VA su siaubingais nervais ir žemu slenksčiu. Vargšas VA urgzdavo, tūpčiodavo, lodavo ir bandydavo įkąsti bet kuriam žmogui ar šuniui, kuris būdavo per arti jo asmeninės erdvės. Mastifo šuniukas reaguodavo dribtelėdamas ant žolės ir užsnūsdamas.

Tas VA grupėje taip pat buvo linkęs esant suaudrinimui kąsti savo hendlerio ranką, kuomet negalėdavo pasiekti savo neapykantos objekto. Kartu su kitomis savo problemomis šis šuo nebuvo Švarios galvos.

Švaru galvoje

Jūs galite išgirsti terminą turintis švarią galvą, šokinėjantį darbinių šunų turėtojų rate. Švariagalvystė artimai susijusi tiek su slenksčiais, tiek su nervais. Turintis švarią galvą šuo yra šuo, kuris lengvai nepanikuoja, kadangi turi gerą kontaktą su realybe. Jis gali turėti tonas draivo, bet turi gebėjimą nustatyti ribas savo draivui, kuomet yra reikalas.

Jeigu mes išvestume mano Thunderį iš lauko, kuriame jis buvo įaudrintas, jis būtų pilname draive kąsti, jūs būtumėt visai šalia jo ir trūktelėtumėt jį už uodegos, jis neįkąstų jums. Tai yra švaru galvoje. Jis yra maximalioje įtampoje, bet vis dar pajėgus atskirti, kad jūs nesate ta grėsmė, vaikinas su rankove, kuris jam rūpi.

Palyginkit tai su šunimi, kuris įeina į siautulį, kuomet nepažįstamas eina gatve, ar kitas šuo prabėga pro langą. Jo šeimininkas prieina prie jo ir jis įkanda jam. Kas atsitinka? Šuo praranda kontaktą su realybe. Tai jau yra apibrėžimas psichinės ligos. Šuo garbingai prisipažįsta jums, kad jo tolerancija stresui yra neadekvati. Kandimas hendleriui vietoj geidžiamo objekto, vadinamas pakeičiamąja agresija. Gerai subalansuotas šuo iš tikrųjų nesikramtys taip lengvai. Tai jau kalba ne apie draivus, tai jau apie slenksčius, kurie yra pavojingai žemi.

Temperamento elementai
Draivai, slenksčiai ir nervai

4 dalis: Nervai
Autorius: Joy Tiz, MS, JD

„...Tokie baigštūs gyvūnai visose aplinkybėse yra našta jų savininkui, kuris turi gėdintis tokio šuns, taip pat tai gėda jų veislei. Jokiomis sąlygomis jie negali būti naudojami veisimui, kad ir kaip kilniai ir nuostabiai jie gali atrodyti iš išorės...“
Max von Stephanitz, The German Shepherd dog in World and Picture (1925)

VA esmė yra jo charakteris. Blogiausia įmanoma VA temperamento yda yra silpni nervai. Nelaimė, ši problema yra nevaldoma. Pats von Stephanitz perspėjo mus apie tai prieš daug laiko. Tarp kita ko, jis pasakė mums, kad silpnos nervų sistemos šunų veisimas, bus ne kas kita, kaip veislės degeneracija ir destrukcija.

Kapitonas von Stephanitz tikėjo, kad silpnų nervų priežastis yra šunidžių aplinka, bet ne tik šunidės sukuria individualiame šunyje baigštumą, bet greičiau „...laikymo gyvūno sąlygomis, kuomet jis yra ištrauktas iš jo pašaukimo ir jo natūralių gyvenimo sąlygų, besitęsiančio kelias generacijas...“ procesas. Kitais žodžiais, pinklus veisimo efektas ir laikymas šunų , be atodairos išsaugoti temperamentą ir darbines galimybes, veda prie silpnų nervų ir neišvengiamos VA veislės destrukcijos.

To, ką iš esmės ir pastebime šiandien.

Niekas nesakė, kad bus lengva. Von Stephanitz pripažino, kad VA gali būti išskirtinai prisitaikantis prie aplinkos, jeigu yra pilnai patenkinamos jo priedermės saugojimui ir gynimui. Sudėtingas būtų išlaikymas šio padidinto budrumo ir jautrumo be linijų susikirtimo į priešpriešą. Štai kodėl yra sistema tam, kad padėti atitverti šunis su ydingais nervais nuo veisimo programų.

Kaip ir visa kita, pažiūrėkime į nervus nuosekliai. Nervų stiprumo lygis varijuos individualiuose šunyse. Bet yra minimumas, kas turi būti. Veisimo reikalavimai Vokietijos sistemoje yra sukurti užtikrinti, kad šunys, kurie krenta žemiau to minimumo standarto, nebūtų naudojami veisimui. Ar tai tobula sistema? Visai ne, bet tai yra geriausia, ką mes turime.

Kas tai yra silpnų nervų šuo? Paprasčiausiai įsivaizduokite, kad silpnų nervų šuo rodo vengimo (šalinimosi) elgesį arba agresyvų elgesį, kaip atsakomąją reakciją negrėsmingų žmonių, situacijų ar objektų atžvilgiu. Tai apima ir baigščius šunis ir šunis, kurie kanda iš baimės. Nieko nėra sunkiau veisėjui ar šuns savininkui, kaip kad girdėti, kad jo šuo turi nervų problemų. Žmonės nugalės didžiulius atstumus, tam kad pakreipti realybę ar paneigti problemą. Visi aliarmai turėtų skambėti jūsų galvoje, kai girdite veisėjo pastangas apkaltinti aplinką dėl šuns elgesio. Pavyzdžiui, bailus šuniukas, kuris gūžiasi ir skuodžia šalin nuo jūsų, kai jūs pritūpiate paglamonėti jį. Lažinuosi, veisėjas pasakys, jums nesirūpinti, jis tik mažas žiopliukas ir jam reikia laiko pažinti jus. Lažinuosi, veisėjas pasakys jums, kad tai visiškai normalu šuniukui. Arba jaunas šuo, kuris puldinėja ir kiauksi ant neutralaus nepažįstamojo einančio gatve ir jūs nutariate, kad tai dėl to, kad nepažįstamasis dėvi juokingą skrybėlę arba jūsų šuo neįtikėtinai nuovokus ir nujaučia tam tikras blogas savybes nepažįstamajame nuo kurių drąsiai bando jus apsaugoti. Žinoma, jei jūsų šuo panašiai pasielgė vieną ar du kartus gyvenime, aš net būčiau linkęs nupirkti jūsų šunį. Šuns reakcija į neutralius nepažįstamuosius visada svarbi. Neutraliu, mes vadiname nepažįstamąjį, einantį gatve ir visiškai nekreipiantį dėmesio į šunį. Ar šuo ignoruoja nepažįstamąjį? Puiku. Truputėlis smalsumo yra gerai. Vengimas ir agresija yra rimtų nervų problemų signalai.

Supraskite, kad nervų problemos nėra kintančios. Skuodimas šalin nuo baugaus objekto ar garso nėra treniravimo problema, tai temperamento problema. Esant pakankamai treniravimo, jūs galite išmokyti šunį suvaldyti atsakomąją reakciją į tam tikrus stimulus, bet jūs nepašalinsite nervų problemos. Pavyzdžiui, jūs galite išmokyti silpnų nervų šunį nebėgti nuo judančio invalido vežimėlio. Bet įsivaizduokite, kad invalido kėdėje sėdintis asmuo numeta knygą ant grindų. Galite būti tikri, tas šuo supanikuos ir vėl. Treniravimas gali sumažinti specifinio elgesio raišką, bet jis negali pakeisti šuns genetikos. Temperamento silpnumas visada išryškės veikiant stresui. Ir tam reikalingi streso testai išrauti silpnų nervų šunį iš genetinio fondo.Štai kodėl Schutzhundo normatyvas išlieka kaip tinkamumo veisti testas. Treniravimas suteikia daugybę galimybių įvertinti įvairiapusį šuns nervų tvirtumą. Ne tik šūvio testo metu ar apsaugos fazėje tikrinamas šuns nervų stiprumas.Kaip gerai šuo fokusuojasi ir koncentruoja dėmesį ant pėdsakų esant grupei pašalinių šalia, nepažįstamoje vietovėje? Kaip jis atlieka paklusnumo rungtį prieš didelę minią nepažįstamame lauke, kuomet kažkas šalia stovėjimo aikštelėje signalizuoja garso signalu? Yra daugybė sąlygų šuniui būti sutrikdytam.

Nėra Schutzhundas tobulas testas, yra tiek daug silpnų šunų, talentingų trenerių ištemptų iki titulų. Bet tai yra geriau negu nieko. Taip dažnai šunys yra naudojami veisimui be jokio testavimo. JAV veisimas yra tapęs visišku subjektyvu, panašiai „aš žinau, kas man patinka, aš tai ir veisiu“. Stulbina, kiek daug yra VA veisėjų, kurie neturi supratimo apie nervus. Jie mato savo šunis savo nuosavoje teritorijoje, sklype, atrodančius pasitikinčiais savimi ir nutaria, kad tie šunys tikrai puikūs. Šuniukų pirkėjai tiki tuo taip pat. Tipinis scenarijus yra kuomet pirkėjas važiuoja į veisėjo namus pasižiūrėti šuniukų vados. Pirkėjas pastatomas prieš šešis žavingus šunelius, laimingai žaidžiančius kartu. Jie atrodo nuostabūs. Nelaimei, tai yra pats blogiausias įmanomas scenarijus kuriuo renkamasi šuniuką. Visi šuniukai atrodo savimi pasitikintys, kai jie yra pažįstamoje teritorijoje, apsupti vados gentainių ir pažįstamų žmonių. Taip nebus, jei jūs izoliuosite šuniuką nuo gentainių ir savų žmonių. Verčiau nusinešite šuniuką į neištirtą vietovę, tada jūs galėsite pradėti pastebėti ką jūs iš tikrųjų turite.

Jautrumas garsams

Jautrumas garsams, tai yra baiminga reakcija garsius triukšmus, tai nėra sinonimas silpniems nervams, tačiau tai dažniausiai yra simptomas, kad ne viskas yra gerai. Štai kodėl šūvio testas išlieka Schutzhundo normatyvo dalimi. Ideali rekcija į staigų, garsų triukšmą yra abejingumas.

Tačiau galima rasti jautrumo garsui atvejų, kurie yra greičiau išmokti, negu genetiškai paveldėti. Pavyzdžiui, naujokas treneris, kuris panaudoja grubią korekciją tuo momentu, kuomet nuaidi šūvis, gali sužadinti fobinę reakciją jautriam šuniui. Jūs galite pastebėti skirtumą, tačiau, kadangi tai yra išmoktas elgesys ir jis yra specifinis. Kaip tuo atveju, kai šuo treniruojant įgijo blogą patirtį, asocijuojamą su šūviu, jeigu šuo rodo baimės reakciją tik į tą specifinį garsą, toje specifinėje aplinkoje, yra tikimybė, kad elgesys yra greičiau išmoktas negu genetinis. Labai daug darbo prireikia vėl „permokyti“ šunį, bet tai galima padaryti jei šuo apskritai yra sveikas ir stabilus. Šuo, kuris dažnai ir daug yra pažeidžiamas tikrais šūvio garsais, kaip pavyzdžiui policijos šunys, gali išsiugdyti panišką reakciją, kuri tikrai yra išmokta, ne paveldėta. Vėlgi, jūs tai pastebėsite iš šuns reakcijos ribotumo, vengimo elgesys pasirodys būtent tam tikrose aplinkybėse. Šuo kuris gali visiškai lengvai ignoruoti staigų automobilio signalą, gaisrininkų sireną liepos 4-ąją, bet panikuoja treniravimo aikštėje, gali būti to išmokytas per negatyvias asociacijas.

Gyvenimas su silpnų nervų šunimi

Tai ne šventė. Silpnų nervų šunys yra nenuspėjami. Apjungus silpnus nervus su aukštu gynybos draivu ir žemu slenksčiu, jūs turėsite iš tikrųjų pavojingą šunį. Kas žino, kas gali įaudrinti šunį? Savininkai visuomet būna priblokšti, kuomet jų šunys parodo agresiją iš baimės. Jie suranda visų rūšių pasiaiškinimų dėl to, jie specialiai mėgsta įvardinti tai kaip „apsaugą“.

7 mėnesių šuniuko, nieks-nežino-kieno veisimo, savininkė susisiekė su manimi dėl šuniuko treniravimo. Ji neturėjo ankstesnės patirties su šunimis ir buvo linkusi naudoti veisimui savo patinėlį taip greitai, kaip tik bus įmanoma. Niekas, ką aš sakiau, jos negalėjo įtikinti. Ji tikėjo, kad turi geriausią pasaulyje apsauginį šunį. Kodėl? Todėl, kad kai pakviesti svečiai ateidavo namo, šuniukas prisiklijuodavo prie jos, šliedavosi prie jos ir urgzdavo ant jų.

Realybė yra tokia, kad tas šuo yra nervų krepšys yra niekada neturėtų būti naudojamas veisimui. Yra lengva suprasti, kodėl ši savininkė klydo savo šuns elgesį laikydama apsauga, kadangi iš šuns kūno kalbos ji nesuprato, kas vyksta. Šuo kvailai išgąsdintas kviestų svečių pasirodymo. Jis ieško šeimininko pagalbos. Šeimininko artumas teikia jam pakankamai pasitikėjimo išreikšti savo nerimą urzgimu.Aš absoliučiai garantuoju jums, kad jei jo nebūtų, nebūtų, kas apgintų šuniuką, jis tiesiog pasislėptų tarp baldų svečiams atėjus. Niekas nenori to girdėti apie savo mylimą gyvūną. Bet mes visi privalome girdėti, turėdami viltį, kad tokie šunys nebus naudojami veisime. Šis septynių mėnesių šuniukas yra kaip tik ta rūšis, dėl kurios mes labiausiai nerimaujame, subrendęs jis linkęs tapti nenuspėjamu kandiku iš baimės.

Mums tiesiog buvo gaila vargšo padarėlio

Jei aš gaučiau po dolerį kiekvieną kartą, kai girdžiu tai! Šuniukų pirkėjai susižavi droviais baikščiais šuniukais. Mums jų gaila. Veisėjas pasako mums, kad mes galime suteikti jiems puikius namus, kur jie taps visai kitokie. Kūdikiai šuniukai silpnus nervus demonstruoja elgdamiesi baikščiai. Jie demonstruoja vengimą bet ko nefamiliaraus. Kai kurie šuniukai tiesiog išliks vengikais, kiti išaugs į baimės agresorius. Kitaip sakant, jie yra rizikingas biznis. Įsivaizduokite silpnų nervų, žemų slenksčių šuns, pirmąkart netikėtai susidūrusio su kūdikiu, įniršį?

Šiek tiek kitaip su suaugusiais šunimis. Šuniuko bailumas jau yra priežastis nerimui. Šuniukai turi būti v i s u r, smalsūs viskam ir ganėtinai meilūs. Kai šuniukas suauga, yra visiškai normalu, kad jis nustoja šokinėti ant visų ir visur. Nuošalumas nėra tas pat, kas bailumas. Tai yra visiškai teisinga suaugusiam VA būti santūriu su nepažįstamaisiais, demonstruoti tam tikrą atstumą, tačiau ne agresiją. Tam tikras įtarumas naujų žmonių atžvilgiu yra būdinga VA. Labai daug veisėjų nori, kad jų VA sveikintų kiekvieną ir visus atėjusius pas juos, uodegų vizginimu. Jie iš tikrųjų nenori VA, jie nori auksaspalvių retriverių, dėvinčių VA uniformas.

Mano pirmasis VA buvo 2 metų amžiaus, buvusi žmonių paieškos policijos K9 kalė, vardu Jet. Jet buvo globos namuose kai aš atvykau apžiūrėti jos, lydėdamas draugę. Jos prižiūrėtojas išleido ją ir padavė man jos Frisbee. Jet griebė Fresbee ir šleptelėjo ant žolės, sudarydama vaizdą, kad manęs nei nėra. Vėliau pakėlė akis į prižiūrėtoją. Aš pakalbinau ir paglamonėjau ją. Ji ignoravo mane. Aš paklausiau ar galiu ją pasiimti ir buvau nustebintas, kai prižiūrėtojas pasakė taip. O mano draugė buvo nusivylusi. Ji pripažino, kad Jet yra nepaprastai graži, bet jai visiškai nepatiko jos temperamentas. (Mano draugė „įklimpusi“ į auksaspalvius retriverius.) Aš maniau, Jet temperamentas puikus. Ji labai greitai suprato, kad nei aš, nei mano draugė nesame grėsmė ir tiesiog ignoravo mus fokusuodama savo dėmesį į prižiūrėtoją, prie kurio jau pradėjo prisirišti. Jet turėjo daug trūkumų, bet jos pradinis nuošalumas mano atžvilgiu buvo visiškai teisinga VA. Ji neparodė nei agresijos, nei vengimo, tik visišką intereso nebuvimą.

Jet suteikė mums dar vieną ekspromtinį seminarą apie VA įtarumą svetimiesiems neužilgo. Mano tuometinis draugas buvo išvykęs tuo metu, kai aš parsivežiau Jet ir labai nekantravo ją pamatyti. Ji viauktelėjo prie vartų, bet leido man jį įleisti be jokių prieštaravimų. Nuo tada ji įniko į ištisinį „stebėk jį“. Kai jis buvo virtuvėje, ji atsiguldavo ir įsmeigdavo akis į jį. Jis išeidavo į lauką patikrinti elektros lempučių, ji išeidavo paskui, atsiguldavo ir stebėdavo kiekvieną jo judesį. Galų gale ji nusprendė, kad viskas su juo OK ir atsipalaidavo. Jie tapo gerais bičiuliais. Vėlgi, ji neparodė kryptingos agresijos nei vengimo elgesio. Ji nepuolė tuojau pat su juo draugauti. Ji elgėsi kaip VA.

Taigi iš šuniukų mes tikimės, kad jie leis savo smalsumui reikštis ir tyrinės visus nepažįstamuosius su entuziazmu. Su branda ateina įtarumas ir šiek tiek nuošalumo svetimųjų atžvilgiu, tai yra puiku ir priimtina, tai nėra blogų nervų simptomas.

Simptomai

Tai, kas signalizuoja apie blogus nervus, yra šalinimasis negrėsmingai nusiteikusių žmonių ar objektų arba nepagrįsta agresija. Prisiminkite, kaip atrodo šuo būdamas gynybos draive? Kai jūs pastebite tokį elgesį nesant tikros, aiškios grėsmės, jūs matote nervų krepšį. Nervingas šuo dažnai būna labai garsus (triukšmingas), jūs išgirsite mechaninį staigų lojimą arba urzgimą.

Kas dėl šalinimosi, turime omenyje, kad šuo stengsis trauktis nuo įsivaizduojamos grėsmės fiziškai judėdamas šalin arba sustingdamas (užšaldamas) vietoje. Svyravimai, prigulimai, tai taip pat vengimo elgesys, kurį jūs galite pastebėti itin nuolankiuose šunyse.

Vėlgi, atsiminkite, kad ir čia yra ribos. Kai kurios nervų problemos žalingesnės nei kitos. Vienas iš blogiausių atvejų, kuriuos man teko stebėti, buvo 12 savaičių amžiaus Sibiro haskio šuniukas. Aš atėjau į jo namus, pritūpiau ir pasisukau šonu pasitikti jį (pritūpimas ir pasisukimas įstrižai šonu šunų kalba yra universaliausiais ženklas draugiškumai). Šuniukas pakėlė šerius ant kupros, ėmė urgzti, lojo ir traukėsi atgal, palikdamas šlapimo pėdsaką, kol pabėgo. Jis išbuvo apie 20 pėdų nuo manęs pilnas dvidešimt penkias minutes, kol išdrįso priartėti prie manęs. (Aš tą laiką tiesiog ignoravau jį). Atsistatymo laikas visada labai svarbu. Kuomet šuniukas nuskuodžia nuo jūsų ar objekto, stebėkite, kokio kiekio laiko reikia šuniukui atsistatyti, sugrįžti ir tyrinėti. Kai kurie šuniukai krūptelės dėl nepažįstamo objekto, bet beveik tuoj pat persigrupuos ir ims tikrinti kas tai. Mažiausiai nerimauju dėl tokių šuniukų. Dvidešimt penkios minutės yra labai ilgas atsistatymo laikas. Laimei, šuniuko savininkai nesiruošė jo naudoti veisimui.

Atkreipkite dėmesį į urzgimą. Tai niekada nėra geros naujienos. Pasitikintis savimi šuo niekada neurzgia ant žmonių ar objektų. Pakelti keteros šeriai – kitas ženklas, kad šuniui baugu. Žmonės dažnai sako man, kad jie turi puikius apsauginius šunis, nes kiekvieną kartą, kai šuo išgirsta triukšmą, jis urzgia ir pakelia šerius. Šie žmonės svajotojai.

Nepaisant to, koks įspūdingas demonstravimas, jūs niekada negalite pasikliauti silpnų nervų šunimi apsaugos darbe. Vienintelė priežastis, kodėl jie negali pabėgti ir pasislėpti, tai kad jūs esate šalia. Jie gali atrodyti žymiai kietesni, kai mama ar tėtė laiko už pavadėlio.

Šunys būna daug labiau pasitikintys nuosavoje pievelėje, tada daugelis nervų problemų gali nebūti pastebimos. Įsivaizduokite, suaugusio šuns pirkėjas ateina apžiūrėti šuns. Pardavėjas gali netgi užsidėti rankovę ir duoti šuniui keletą įkandimų, tam, kad padaryti pirkėjui įspūdį. Būkite budrus, žaidybinis rankovės pavidalas ant šeimininko rankos savoje teritorijoje, tai nėra streso testas. Tai nesako nieko. Atvežkite tą patį šunį į nepažįstamą vietą, patraukite šeimininką iš jo regėjimo lauko ir pažiūrėkite, kas bus tada.

Bet mes tiesiog norėjome naminio gyvūnėlio

Parafrazuojant Max von Stephanitz, VA veisimas yra darbinio šuns veisimas, arba tai liaujasi būti VA veisimas.

Jau yra labai daug naminių gyvūnėlių (pets) priveista, daugiau, nei kada nors bus namų jiems. Nėra pateisimo apgalvotam žaisliukų veisimui.

Potencialūs šuniukų pirkėjai turi suprasti, kad jei jie eina pas veisėją, kuris veisia naminius gyvūnėlius, jų šansai yra astronomiškai aukšti, kad jie turės bėdų su silpnų nervų, nestabiliais, nepatikimais gyvūnėliais. Veisėjai, kurie veisia be sentimentų, dėl ego ar godumo, nekvaršina sau galvos dėl problemų su temperamentu. Nervų problema tampa ypač jautri prastame veisime. Iš tikrųjų stiprų VA su tvirtais nervais vis sunkiau ir sunkiau darosi rasti. Negalite tikėtis atsitiktinai rasti tokį pas naminių gyvūnėlių veisėjus.

Geriausi gyvūnėliai aišku ateina iš veisėjų, kurie veisia laikydamiesi SV standartų. Ir jų geriausiose vadose ne kiekvienas šuniukas turės tą patį kiekį draivo, be to kai kurie paklius į tų pačių naminių gyvūnėlių ieškančius namus. Jūsų šansai rasti kilnų šunį yra daug geresni ieškant jo pas tikrus VA veisėjus.

Net jei jūsų vienintelis tikslas turėti šunį kompanjoną, jums reikia gerų nervų šuns. Nervingas, nuolatinėje įtampoje esantis bailys – skurdi kompanija. Įsivaizduokite, kad turėsite užrakinti šunį kiekvieną sykį, kuomet pas jus užeis draugai? Arba šunį, kuriuo negalite pasitikėti dėl vaikų? Kaip dėl šuns, kurio jūs net paklusnumo tinkamai išmokyti negalėsite, kadangi kiekvieną kartą šuo per daug užimtas kvaišimu dėl to, kad jūs paliekate nuosavą teritoriją?

Netikėkite gyvūnėlių veisėjų dideliais pažadais. Jei jų šunys tikrai stabilūs, kilnūs, tinkami treniruotėms, gebantys apsaugoti, leiskite jiems įrodyti tai.

Bet mano šuo dirba

Keli pasiekimai iš visos minios veiskime-naminius-gyvūnėlius ir atsiranda veisėjų, kurie priešinasi standartui ir įrodinėja, kad jei jau jų šunys atlieka kažkurį tai darbo tipą, jie jau yra tinkami veisimui. SAR, detekcija, K9, agility, paklusnumas, šuo-vedlys ar kiti darbai yra puiku ir mes galima tikėtis, kad VA pranašūs šiose srityse. Bet tai nėra pakankamas streso testas šunims. Ganymas, pagal Vokietijos sistemą yra vienintelė išimtis, kadangi ganymo šunys, turi pademonstruoti apsaugos sugebėjimus ir drąsą. Taigi HGH titulas gali būti naudojamas vietoj Schutzhundo titulo. Nepainiokite vokiečių ganymo normatyvo su AKC ganymu.

Problema su nepatikimumu kai kurių šunų darbų tipų, nes trūksta sistemingumo. Pavyzdžiui, tarkim veisėjas turi dirbantį SAR šunį, kuris demonstruoja narsą ir pasitikėjimą treniruočių situacijomis. Tai gerai. Bet kokia tikimybė, kad šuo atkurs šias savybes savo palikuonyse? Kaip galime nustatyti šio šuns drąsą, kietumą ir kovos instinktą?

Yra tikrai absurdiška, kuomet veisėjai nusprendė pakeisti Schutzhundo kompleksą, veislinę apžiūrą, eksterjero vertinimą ir ištvermės testus AKC paklusnumo testu.

Taip pat, turėkite omenyje, kad ne visos nervų problemos yra tokios aiškios, kaip kad skuodimas nuo bauginančio objekto, šerių šiaušimas ant sprando ir lojimas ant jo. Nervų silpnumas gali reikštis labai paslėptai, todėl vertingas yra balansinis veislės atitinkamumo testas. Turint omenyje narkotikų paieškos šunį, kuris nutraukia paiešką, vos tik per daug atitolsta nuo hendlerio. Draivo trūkumas? Galbūt. Bet taip pat tai gali būti nervų problema, jei šuo „iškrenta“ iš draivo, pajutęs nerimą, kad šeimininko nėra šalia.

Štai dėl ko taip daug šunų yra pašalinama iš teisėsaugos institucijų, ne tik patrulinio darbo, bet ir detekcijos (kvapų aptikimo). Manote, narkotikų paieškos šuniui nereikia stiprių nervų? Taip? Nėra net kalbos, kad silpnų nervų šuo nesitrauks nuo savo hendlerio keistame sandėlyje su triukšmingais mechanizmais ir nenueis vykdyti paieškos. Tai ne pats geriausias laikas susiprotėti, kad šuns nervai nėra tokie geri kaip skelbė veisėjas.

Ieškant tų gerųjų

Šuniuko pirkėjas gali išvengti daug gavos skausmų, įsigydamas šuniuką iš Tikrųjų VA veisėjų. Tų, kurie veisia atitinkamai SV standartui ir supranta, kas yra nervų stiprumas. Veisėjų, kurie įgalūs patikrinti savo veisiamą žaliavą streso testu ir pripažįsta objektyvią tiesą, net jei tai žeidžia.

Šuo su stipriais nervais yra džiaugsmas. Jis yra patikimas su vaikais. Jis niekada nebus chuliganas namuose. Jis nieko nesistengia įrodyti, nes jis žino, kad yra pajėgus valdyti bet kokią situaciją, kuri beiškiltų. Ir tik teisingai išveistas šuo su solidžiais nervais yra šuo, kuriuo jūs galite pasikliauti ir jausti saugiai.


Kopijuota

(blog'o reitingas +7)

Skaitykite komentarus 6
Kiti šio vartotojo blogai:

Basyte, 2010-07-23 12:04:02
„Mano šuo turi stebuklingą temperamentą... Išskyrus tai, kad jis nekenčia svetimųjų.“ „ Aš turiu puikų patiną veisimui. Jo temperamentas yra pats geriausias, jis absoliučiai tobulas: jis neturi gynybos draivo visiškai“ „O aš niekada nenaudočiau...
Basyte, 2010-06-27 10:02:08
IŠTRAUKA iš knygos „ŠUNYS ir jų veisimas“ aut. Chilleri Charmar(UK) ŠUNIUKŲ GIMIMAS Kalės ir šuniukų „lizdas“ Jeigu veislyne turite kelias kales, galima paišlaidauti ir nusipirkti gerą dėžę šuniavimuisi. Ji turi būti naudojama tik tam...
Basyte, 2010-06-13 13:44:01
NAUJAGIMIAI ŠUNIUKAI Atminkite, kad gimimas šuniukui yra sunkus išbandymas, ypač jei gimdymas buvo sunkus ar ilgas. Iki gimimo šuniukas buvo saugus, viskuo aprūpintas ir pamaitintas. Kai jam staiga tenka atsirasti mūsų atšiauriame pasaulyje,...
reklama