Beglobiams gyvūnams paaukota: 2898.95 Lt
Kaip gali prisidėti?
Priminti slaptažodį    Registruotis
Bone klubai
TitulinisBone klubaiMopsųDiskusijosVeisimasKaip atsiranda veisliniai šunys be kilmės dokumentų
Mopsų
narių: 645    prezidentas: Rodnega
Žaismingų ir užsispyrusių šunelių gerbėjų klubas

Kaip atsiranda veisliniai šunys be kilmės dokumentų



uma
Žinučių: 3242
• Tėvai negavo tinkamų parodų įvertinimų

Pagal LKD nustatytas veisimo reikalavimus, kiekvienas veisimui naudojamas šuo turi atitikti savo veislės standartą. Šunų veisles ilgus šimtmečius formavo selektyvus veisimas, geriausi anatomijos bei šuns elgsenos specialistai atrinkdavo tuos gyvūnus, kurie tiksliausiaiatitiko vienokius ar kitokius reikalavimus. Būtent šių atsidavusių žmonių šimtmečius trukusio darbo dėka ir turime net 400 pripažintų šunų veislių, kurios atitinka pačius įvairiausius šiuolaikinio žmogaus poreikius.
Šiais laikais labai paprasta įsitikinti, ar šuo atitinka veislės standartą. Neklausykite nei "nusimanančio" kaimyno, nei veterinarijos gydytojo - jie nėra eksterjero ekspertai. Nueikite į viso labo dvi šunų parodas, kurios visus metus vyksta daugelyje Lietuvos miestų. LKD reikalavimai skelbia, kad veisimui naudojamas patinas parodose turi būti gavęs bent du įvertinimus "puikiai", o kalė - bent du "labai gerai". Jei kalytė negali gauti dviejų įvertinimų "labai gerai", tai greičiausiai reiškia, kad ji turi rimtų nukrypimų nuo standarto.

• Tėvų kilmės dokumentuose įrašyta: "Veislės brokas"

Kartais nutinka taip, kad net veisliniai puikių tėvų šuneliai gimsta su veislės broku - tų brokų gali būti įvairiausių: nuo netinkamos spalvos ar kailio struktūros iki dantų trūkumo ar netinkamos sankandos. Tada į kilmės dokumentus dedamas antspaudas "veislės brokas", toks šuo negalės dalyvauti parodose ar būti veisiamas, todėl paprastai šių šunelių kaina gerokai mažesnė. Deja, kai kurie žmonės, įsigiję tokį pigesnį šunelį vėliau nusprendžia "kompensuoti nuostolius" ir kergia savo augintinius, nors jų vaikai ne tik negaus kilmės dokumentų, bet gali ir gerokai skirtis nuo trokštamos veislės išvaizdos.
Nepamirškite ir to, kad paprastai tų šunų šeimininkai niekada net nebando tikrinti savo augintinių sveikatos, t.y. tirti jų dėl genetiškai paveldimų ligų, kurias gali paveldėti jų palikuonys.

• Tėvų sveikata netinkama veisimui

LKD internetiniame puslapyje nesunku surasti informaciją apie tai, kokioms šunų veislėms kokias sveikatos patikras reikėtų atlikti. Jei vet. gydytojai nustato, jog šuo serga viena iš genetiškai paveldimų ligų, jis neturėtų būti veisiamas - jau vien dėl to, kad pasaulio neišvystųligoms ir kančiai pasmerkti šuniukai.
Nuo ligų neapsaugoti ir dokumentuoti gyvūnai (tikimybė, kad dokumentus turintis šuo sirgs genetiškai paveldimomis ligomis, yra kur kas mažesnė, nei nedokumentuoto veislės atstovo), tačiau pirkdami dokumentuotą šuniuką jūs galite pasirašyti pirkimo - pardavimo sutartį, kurioje veisėjas įsipareigotų grąžinti jums dalį šuns kainos, jei paaiškės, kad šuo serga genetiškai paveldimomis ligomis.

• Viena vada su dokumentais, kita - be jų

Pasitaiko veisėjų, kurie tiesiog pinigus myli kur kas labiau nei savo augintinę. Jie nueina į parodas, atlieka sveikatos tyrimus, bet...
Daugelio šunų veislių kalės rujoja du kartus per metus - tad ir šuniukų jos gali susilaukti kiekvieną rują. Vis dėl to, besirūpindama kalės bei šuniukų sveikata, LKD draudžia kales kergti kiekvieną rują, t.y. maždaug kartą per metus. Patelės organizmas nualinamas, jei ji šuniukų turi du kartus per metus (tai nėra natūralu, gamtoje gyvenantys šuniniai gyvūnai, pvz., vilkai, rujoja ir palikuonių atsiveda tik kartą per metus). Bet atsiranda nedorų žmonių, kurie, oficialiai užregistravę veislyną, kalytę vis dėl to kergia kiekvieną rują - dokumentus gauna tik kas antra vada, kita lieka "neoficiali". Taip labai kenkia tiek šuniukų, tiek kalės sveikatai. Jei LKD sužino apie tokius atvejus, veislynas yra uždaromas ir daugiau jokie tų pačių šeimininkų šunų palikuonys negauna kilmės dokumentų bent keletą metų. Ta pati taisyklė galioja ir kilmingų patinų šeimininkams - jei reproduktorius teises turintis patinas yra kergiamas su kale, kurios palikuonys negali gauti kilmės dokumentų, tos reproduktoriaus teisės iš patino kuriam laikui yra atimamos. Tai daroma tam, kad būtų išsaugotos ir toliau puoselėjamos konkrečios veislės savybės bei užtikrinama ateinančių šunų kartų sveikata.

info: žurnalas "Duok leteną"
2012-02-11 23:34:51
reklama