Koks ryšys tarp kačių maisto ir jų dantų priežiūros?

2013 kovo 25d.
Nors katės puikiai sugeba pasirūpinti savo švara, palaikant dantų higieną, joms reikalinga šeimininko pagalba.

Katės, kaip ir žmonės, iš pradžių turi pieninius, vėliau – nuolatinius dantis. Pieniniai dantys pradeda dygti nuo 2 savaičių amžiaus, pilnai išdygsta iki 8 savaičių amžiaus. Dantys pradeda kristi katei sulaukus maždaug 3 mėnesių. Nuolatiniai dantys pradeda dygti krentant pieniniams, ir pilnai išdygsta iki 7 mėnesių amžiaus. Suaugusios katės turi 30 dantų, o kačiukai – tik 26, nes nėra pieninių krūminių dantų. Dažnai nuolatinis dantis pradeda dygti, kai pieninis dar nėra iškritęs, tuomet vienoje vietoje matomi du dantys. Kad katė neturėtų dvigubo dantų rinkinio, reikia, kad veterinarijos gydytojas ištrauktų pieninį dantį. Negalima laukti, kol pieninis dantis iškris pats, nes kuo ilgiau lauksite, tuo kreiviau augs nuolatinis dantis ir katės sąkandis bus netaisyklingas.

Dantų priežiūra

Naminės katės, priešingai nei laukinės, labai dažnai turi dantų problemų. To priežastis yra skirtingas maistas. Laukinės katės ėda daugiau kieto maisto, kuris neleidžia susidaryti dantų apnašoms. Problemų atsiranda, kai naminės katės šeriamos vien konservuotu, minkštu maistu.  Tuomet sumažėja kramtymo funkcija, dantys nenusivalo mechaniškai. Tačiau pastaruoju metu teigiama, kad kates šeriant vien sausu kačių maistu, emalyje atsiranda įtrūkimų. Todėl geriausia, kai kačių maistas yra įvairus - sausas maistas reguliariai keičiamas konservuotu.

Geriausia dantis valyti naudojant specialų šepetėlį, arba aplink pirštą apvyniotą marlės gabaliuką ir pastą. Jokiu būdu negalima naudoti žmonėms skirtos pastos, nes jos putoja, yra nuodingos ir jų  negalima nuryti. Dantis valykite reguliariai, sukamaisiais judesiais. Pirmą kartą nuvalykite tik porą dantų ir pagirkite katę, pasiūlykite skanėstą. Kai katė įpras, nuvalykite vis daugiau dantų.

Nuolatos valydami katei dantis greičiausiai pastebėsite bet kokius pakitimus - dantenų paraudimą, blogą kvapą iš burnos, ėduonį (dėmes dantyje), dantų akmenis (geltonas, rudas apnašas). Padidėjęs seilėtekis, laižymasis, nenoras ėsti, dažnas snukio trynimas su letena rodo katės burnos ertmės diskomfortą.  Pastebėjus šiuos požymius, reikia pradėti gydymą. Blogiausia, kad dantų ligos dažniausiai pastebimos vėliausioje stadijoje ir tik tuomet pradedamos gydyti.

Dantų ligos ir jų sukeliami susirgimai yra vienos dažniausių problemų tarp kačių. Prasta dantų ir burnos ertmės būklė gali lemti daugelį susirgimų. Svarbiausia, kad katę nuo dantų problemų galima apsaugoti rūpinantis jos mityba ir dantų higiena.

Parengė Greta Varanavičiūtė
(straipsnio reitingas +13)
reklama