Kaip skirstomas sausas šunų maistas 4

2013 sausio 14d.
Norint pasirinkti tinkamą pašarą augintiniui būtina žinoti, kaip klasifikuojamas šunų maistas. Be to naudinga analizuoti etiketes esanačias ant šunų maisto pakuočių. Jose paminėti ingridientai, pagal kuriuos ir galima įvertinti maisto kokybę.
 
Dažniausiai šunų maistas klasifikuojamas pagal šias pagrindines klases:

- Economy. Šios klasės šunų maistas gausus grūdų. Vietoje mėsos naudojami gyvūninės kilmės produktai. Gausu konservantų, dirbtinių dažų. Šios klasės pašarai yra pigiausi.

- Premium. Šie pašarai yra maistingesni, dažniausiai jie būna konservuojami naudojant natūralius konservantus.

- Super–premium. Šiame šunų maiste žymiai mažiau arba iš vis nėra grūdų, gliuteno – baltymo randamo kai kuriuose grūduose. Didžiausias šio maisto pranašumas – jame yra natūralių nemodifikuotų gyvulinių baltymų.

- Super-premium*2. Turi papildomų ingridientų. Gali būti gliukozamino – angliavandenių ir baltymų junginio, kuris yra labai svarbus sąnariams; Omega – 3 riebalų rūgščių.

- Super–premium*3. Šios klasės šunų maiste visiškai nėra grūdų. Jis yra organiškas, todėl tokio maisto gamyba sudėtingėja, kartu kyla ir kaina.

Šunų maisto ingridientai

Grūdai, soja. Naudojami kaip užpildas. Turi mažą maistinę vertę. Gali sukelti alergijas. Šių produktų virškinamumas yra mažas. Virškinamumas reiškia maisto ingredientų, kuriuos organizmas gali įsisavinti, kiekį. Mažas virškinamumas reiškia, jog produktai, esantys maiste neduos naudos gyvūnui, nes jie nebus efektyviai įsisavinami. Economy klasės pašaruose virškinamumo procentas yra mažas. Aukštesnės kokybės maisto augintiniui reikės mažesnio kiekio, nes jo virškinamumas yra didesnis. Taip pat aukštesnės kokybės ingredientai, kurie yra lengvai virškinami, nesukelia maisto netoleravimo bei alergijos.

Konservantai. Tai medžiagos, leidžiančios maistui nesugesti ilgą laiką. Dėl konservantų sauso maisto nereikia laikyti šaldytuve. Konservantai taip pat neleidžia augti bakterijoms šuns virškinamajame trakte.

Subproduktai. Tai valgomos skerdienos dalys, kurios nevadinamos mėsa.  Etiketėse dažnai vadinami – gyvūninės kilmės perdirbimo produktais. Nors neapetitiški šeimininkui, bet būtini augintiniui. Laukinėje gamtoje mėsėdžiai auką suėda beveik visą. Lygiai taip pat ir šunims reikalinga ne tik gryna mėsa. Su subproduktais šunys gauna daug gyvūninių riebalų. Maisto kokybė tuo geresnė, kuo daugiau jame yra gyvūninių riebalų. Skirtingai nei žmonėms, šunims labai retai dėl per riebaus maisto padidėja cholesterolio kiekis, ar prasideda aterosklerozė. Dėl per didelio riebalų kiekio ir per mažo aktyvumo šuo gali nutukti. Tačiau kadangi šunys yra mėsėdžiai, riebalai nesikaupia ant arterijų sienelių ir neapsunkina širdies. Aminorūgštys, iš kurių sudaryti baltymai, taip pat yra labai svarbios. Jos panaudojamos kitų baltymų gamybai, gali būti paverčiamos hormonais, naudojamos kaip energijos šaltinis.

Ant šunų maisto pakuočių dažnai paminima, jos maistas pagamintas ekstruzijos būdu. Tai reiškia, kad ingridientai buvo mechaniškai susmulkinti. Išgarinta drėgmė ir naudojant aukštą slėgį granulėms suteikta forma.

Linkime rasti balansą tarp individualių gyvūno poreikių, maisto kokybės ir kainos.

Parengė Greta Varanavičiūtė
(straipsnio reitingas +32)

Skaitykite komentarus 4


reklama