Beglobiams gyvūnams paaukota: 2898.95 Lt
Kaip gali prisidėti?
Priminti slaptažodį    Registruotis
Mano šunys
Titulinis Blogai Ar šuniui galima sakyti „ne“?

Ar šuniui galima sakyti „ne“?


silverplane, 2015-07-21 01:38:12


Jeigu domitės dresūra klikeriu ar tiesiog pozityviu šuns auklėjimu, tikriausiai girdėjote, kad „šuniui negalima sakyti ne“. Taip sakoma dėl to, kad, jeigu šuniui nesiseka suprasti, ko iš jo norime, jam nedingtų motyvacija bandyti veiksmą atlikti teisingai dar ir dar kartą.

Iš žodyno visiškai pašalinti žodžio „ne“ tikriausiai nepavyks (be to, jo visiškai atsisakyti ir nereikia – tiesiog pasistenkite jį naudoti rečiau, nei esate įpratę). „Ne“ šuniui dažnai kelia neigiamas emocijas, be to, šeimininkai ne visada pasako, ką augintiniui daryti išgirdus „ne“ ir šuo toliau tęsia ką tik nutrauktą veiksmą.

Kaip nutraukti nepageidaujamą šuns veiksmą nesakant „ne“? Pirmiausia – stengtis išvengti to veiksmo atsiradimo. T.y., jeigu žinote, kad jūsų keturkojis draugas gali apgraužti koridoriuje paliktus batus, nepalikite jų ten, kol šuo išmoks tinkamai elgtis. Ir, atvirkščiai – kai galite, užtvirtinkite (paskatinkite) tinkamą veiksmą – pagirkite augintinį, kai jis, vietoje to, kad graužtų batus, žaidžia su kamuoliuku.

Jeigu norite, kad šuo netemptų pavadėlio, mokinkite jį, kad netempdamas pavadėlio, jis bus giriamas ir skatinamas skanėstais ar žaidimais. Šuo mąsto ir geba pasirinkti teisingai, jeigu tam sudarome sąlygas. Jeigu šuo tempia pavadėlį, nors „mainais“ jam siūlote glostymą ir pagyrimus, vadinasi, įtemptas pavadėlis jam vis dar kelia daugiau teigiamų emocijų nei jūsų siūlomas apdovanojimas. Teks sugalvoti kažką naujo.

Ką daryti – „negalima sakyti ne“, o šuo elgiasi netinkamai. Pirmiausia – pagalvoti, kaip dar galėtumėte užtvirtinti reikiamą šuns elgseną, kad jis pasirinktų teisingai. Turite žinoti, kaip nukreipti šunį tinkama linkme.

Tarkim, jūsų šuo šokinėja ant svečių. Jeigu šuniui užkėlus letenas ant naujos tetos suknelės, šaukiate „ne!“, šuo tikriausiai bent trumpam nutrauks savo veiksmą. Tačiau negalima šuns palikti nežinioje – iš karto turite jam parodyti, kokio veiksmo (tikriausiai ramaus sėdėjimo?) iš jo pageidaujate. Taip ir padarykite – iš karto po „ne“ duokite komandą „sėdėt“ ir pasistenkite šuniui padėti ją įvykdyti. Kuo daugiau kartų šuo sėkmingai atsisės atvykus tetai, tuo greičiau toks jo elgesys įsitvirtins.

Žodis „ne“ (ar bet koks kitas garsas, veiksmas, kurį naudojate nutraukti nepageidaujamam elgesiui) nėra 100% aiškus šuniui. Netgi bendraudami su žmonėmis, kai pasakome „ne“, dažnai pakomentuojame, ką konkrečiai jie daro netinkamai („ne! Negalima naktį garsiai kalbėti“).

Taigi, šuniui galima sakyti „ne“, tačiau turime jam paaiškinti, koks yra iš jo reikalaujamas „taip“. Jeigu pakankamai laiko skirsite šuns mokymui, ilgainiui „ne“ sakyti reikės vis mažiau, nes šuo daugiau dėmesio kreips į tai, ką jam galima daryti, o ne į tai, ką jam draudžiate.

(blog'o reitingas 0)

Kiti šio vartotojo blogai:

silverplane, 2015-07-31 20:08:34
Kai kuriems šunims sunku išlaikyti dėmesį, kai kurie moka „pamiršti“, jog šeimininkas egzistuoja. Kiti šunys stipriai reaguoja į svetimus žmones ir šunis. Jeigu ir jūsų šuo turi tokių problemų, skaitykite toliau. Dauguma tokių problemų kyla...
silverplane, 2015-07-31 18:20:46
„Neturiu tiek laiko dresūrai“. „Juk negaliu tam skirti visos dienos“. „Turiu ir savo gyvenimą, ne tik šuns“ – tokių ir panašių pasiteisinimų dresūros aikštelėje galima išgirsti ne kartą. Tik ar tikrai yra dėl ko teisintis? Ar turite laiko...
silverplane, 2015-07-20 01:06:37
Ar žiovaujančiam šuniui tikrai nuobodu? Jeigu jau ne vienerius metus auginate šunį, tikriausiai daugiau ar mažiau skaitote jo kūno kalbą. Vis dėlto, šunys mums rodo ir tokius ženklus, kurių galime ir nesuprasti. Dauguma šeimininkų žino, kaip...
reklama