Rusų melsvoji: imperatoriška dovana 8

2010 vasario 17d.

Jeigu jus erzina kačių kvapas, o kačių žaidimai per daug triukšmingi, susidraugaukite su rusų melsvąja kate. Ši aristokratiškų manierų gražuolė įtiks išrankiausiam žmogui. Priešingu atveju rusų melsvosios nebūtų užkariavusios pasaulio kačių mylėtojų širdis...

Trumpai jas vadina rusų mėlynosiomis, nors Jungtinių Valstijų ir Australijos felinologai giriasi baltomis arba juodos spalvos katėmis.

Veislė palyginti jauna. Siejama su garsiuoju Rusijos caru Petru I ir Sankt Peterburgo miestu, kurį pastatęs, energingasis caras pribloškė visą Europą. Petras I nejautė didelių simpatijų katėms. Gal imperatorių erzino nepriklausomas jų būdas, gal naujosios Rusijos vizijoje katėms apskritai neliko vietos. Tačiau atsitiko priešingai: kai naująjį miestą užplūdo graužikai ir kilo epidemijų pavojus, imperatoriaus raštinėje gimė įsakas atgabenti iš Kazanės pačių geriausių peliautojų.

Caro dukra Jelizaveta I pasirūpino, kad rūmuose įkurdintoms melsvos dūmų spalvos Kazanės katėms nieko netrūktų. Taip gimė nuostabi rusų melsvųjų kačių veislė, netrukus pasiekusi Europos aristokratų rūmus kaip Rusijos didikų dovana.

Kad šių kačių gyslomis teka mėlynasis („aristokratiškas“) kraujas, liudija ir tai, kad rusų melsvosios neturi specifinio kvapo. Be to, jos išmano etiketą, yra tylios. Rusų melsvųjų veisėjai tikina, jog katės mamos su savo kačiukais bendrauja vos girdimais garsais.
Antraisiais rusų melsvųjų krikštatėviais galima laikyti Didžiosios Britanijos felinologus, kurie 1967 m. įsteigė Rusų melsvųjų kačių asociaciją. 1990 m. toks susivienijimas atsirado ir Archangelske (Rusija).

Užsukime į svečius pas rusų melsvąsias. Vilnietė Diana Pimpienė, 3 vaikučių mama ir kačių veislyno savininkė, maloniai sutiko supažindinti su aristokratiškomis savo augintinėmis.

Kačių veislių tiek daug, o jūs pasirinkote rusų melsvąsias. Kodėl?

Viskas labai paprasta. Tuo metu rusų melsvoji man buvo svajonių katė. Apie kitą,  egzotiškesnę veislę, nelabai išmaniau. Manau, didžiausią įtaką padarė šių kačių temperamentas. Ir štai jau 3 metai rusų melsvosios karaliauja mūsų namuose.

Jūsų namuose gyvena ir Abisinijos katės. Kas pirmesnė?

Žinoma, rusų mėlynoji. Tai buvo mano siurprizas – dovana vyrui jubiliejaus proga, bet drauge ir senos svajonės realizavimas. Į Abisinijos kates atkreipiau dėmesį tada, kai domėjausi, kur galima įsigyti rusų mėlynąją.

Jeigu reiktų išvardyti pagrindines rusų melsvųjų savybes, ką pabrėžtumėt?

Tai graži, išraiškingų akių, elegantiška, klasikinė katė. Joje labai gražiai dera karališka laikysena, žaismingumas ir temperamentas.

Nepaprastai nustebinęs įvykis, susijęs su rusų melsvosiomis...

Kartą  užsisakėm picą į namus. Kai picų išvežiotojas užėjo į butą, mūsų katė draugiškai užšoko jam ant pečių, lyg senam bičiuliui. Betarpiškas rusų mėlynųjų bendravimas su žmonėmis nuolat stebina. Vargiai pamatysit britų trumpaplaukį ar sfinksą, besiilsintį ant durų viršaus, o rusų mėlynajai tai kasdienybė.

Ar šios veislės katės išsirenka vieną numylėtinį šeimininką, ar draugiškos su visais namiškiais ir gyvūnais?

Jos dėmesingos kiekvienam šeimos nariui ir, be abejo, savo išrinktajam. Kiekvieną pakalbina, pabudina rytais, su kiekvienu vis kitokie santykiai. Paprastai patelė renkasi vyrą, o patinėlis – moterį. Jos puikiai sutaria su vaikais.

Ar rusų melsvųjų kailis reikalauja ypatingos priežiūros?

Vasarą reikėtų pasaugoti nuo aktyvių saulės spindulių, nes kailiukas gali keisti atspalvį. Šiaip jos nereikalauja ypatingos priežiūros, tai gana „patogus“ gyvūnas.

Kiek kačiukų vadų turėjo jūsiškės rusų melsvosios?

Šiuo metu turime pirmąją rusų melsvųjų vadą. Džiaugiamės, kad visi sveiki, gražučiai. Jau dabar matyti: kiekvienas kačiukas – asmenybė.

Aurelija Staskevičienė
Svetlanos Valujevos nuotr.

(straipsnio reitingas +33)

Skaitykite komentarus 8reklama