Mokome komandos GRETA 8

2010 gegužės 10d.
Dauguma šunų gana lengvai išmoksta vykdyti komandą „Pas mane". Sunkesnis etapas – išmokyti šunį komandos „Greta“.
Po komandos „Greta“ šuo turi atsitūpti prie kairės šeimininko kojos. Jeigu žmogus juda, šuo turi savarankiškai judėti greta iš kairės pusės. Gyvūnas turi būti vienoje linijoje su kairiąja žmogaus koja (tupint), o judant – linijoje su žmogaus kūnu. Šuo turi būti arti, beveik liestis su žmogumi.

Skatinimas skanėstu

Pasikvieskite augintinį ir, šiam atsitūpus prieš jus, skatinkite skanėstu. Laikydami skanėstą, kad šuo jį matytų, delną veskite dešine puse sau už nugaros. Taip elkitės, kol augintinis sieks skanėsto. Po to už nugaros skanėstą perimkite į kairę ranką (pasiruoškite iš anksto).

Stenkitės, kad augintinis matytų skanėstą ir paskui jį sektų. Kairę ranką su skanėstu veskite tik kol augintinio ketera susilygina arba truputį išlenda prieš jus.

Tuomet sukomanduokite: „Sėsk". Vos šuns slėsnos palies žemę, atiduokite skanėstą ir pagirkite.

Atiduodant skanėstą delnas nukreiptas į šuns snukio pusę, kad jam būtų lengva pastverti. Delną kilsterėkite į viršų – tai primins šuniui gestą „Tupėk".

Vėliau laipsniškai komandos „Tupėk" atsisakykite, nes jūsų tikslas, kad po komandos „Greta" šuo apibėgtų ir kuo arčiau atsitūptų greta iš kairės pusės.

Vietoj skanėsto galima naudoti mėgiamą šuns žaislą. Tai priklauso nuo šuns temperamento ir žaislo poveikio, nes po komandos „Greta" augintinio dėmesys sutelktas į jus. Šuo negali būti per daug įsiaudrinęs arba atsipalaidavęs.

Mechaniškai – su pavadėliu

Mechaniškai šuo mokomas prilaikant už antkaklio. Pasikvietus („Pas mane"), prisegamas pavadėlis. Nuraminkite augintinį ir po komandos „Greta", paėmę pavadėlį arčiau antkaklio, dešine ranka laipsniškai veskite aplink save. Jei augintinis nelabai priešinasi, pagirkite, jei nenoriai juda, stipriau traukite, sugriežtinkite komandą.

Komanda duodama pirmiau, nei imsite traukti. Jeigu šuo už nugaros, pavadėlį trumpam perimkite į kairę ranką. Tuo metu geriau pakartoti komandą „Greta". Stenkitės stovėti tiesiai, nesilankstyti. Geriau augintinį apvesti pavadėliu be staigių trūkčiojimų, kurie gali jį išvesti iš pusiausvyros ir paveikti kaip draudimas.

Pavadėlį reikia laikyti taip, kad patogu būtų vesti augintinį be perėmimo, išskyrus už nugaros (į kairę ranką), bet nesusilpninus traukimo jėgos. Jei augintinis teisingai atlieka veiksmų seką, sumažėja traukimo jėga. Šiuo atveju patogiau trumpas pavadėlis.

Kontrastinis mokymas 

Tai anksčiau aprašytų metodų derinys, kur pirmumas – skatinimui, o mechaninis poveikis – kontrolei ir skatinimui sustiprinti. Naudodami šį metodą galite šunį skatinti pratimo pabaigoje, skanėstą laikydami dešinėje rankoje.

Pratimą po komandos „Greta" pradėkite skatindami skanėstu ir vesdami ranką už nugaros, o perėmę pavadėlį į kairę ranką, dešinę perveskite iš priekio į kairę pusę ir šunį patupdykite („Tupėk"). Įvykdžius komandą, atiduokite skanėstą, pagirkite.

Mėgdžioja „mokytą kolegą“

Neblogu pagalbininku gali tapti kitas dresuotas šuo. Veiksmai atliekami anksčiau aprašytais būdais. Iš pradžių dresuotas šuo apibėga jus ir atsitupia arčiau kairės kojos. Svarbu, kad mokomas šuo gerai suprastų veiksmų eigą. Jeigu naujokas viską suprato, pagalbininko galima atsisakyti.

Dar geriau, jei dirba du dresuotojai su mokytu ir mokomu šunimi. Iš pradžių veiksmus atlieka dresuotas šuo, komandas duoda jo šeimininkas. Po to komandą atlieka nemokytas šuo. Komandų davimo tarpas laipsniškai trumpinamas, kol kartu abu augintiniai užima norimą padėtį.

Išmoksta ir „savarankiškai“

Kai šuo pats pribėga ir atsitupia iš kairės, belieka pagirti (ištarti „Greta“). Tokiu momentu  negalima atstumti šuns, nors ir labai trukdytų. Ruošiatės su augintiniu  pasivaikščioti, neskubėkite iš namų. Tegul jis pirmiau įvykdo komandą „Greta“. Kai pats pribėga – ideali proga treniruoti ir įtvirtinti komandą „Greta“.

Aurelija Staskevičienė
Svetlanos Valujevos nuotr.
(straipsnio reitingas +41)

Skaitykite komentarus 8


reklama