Šunų petnešos ir pakinktai 16

2009 gruodžio 9d.

Petnešas gali segėti ir keturkojai nykštukai (čihuahua, toiterjerai, cvergpinčeriai), ir dideli šunys (vokiečių dogai, rotveileriai). Svarbiausia parinkti jiems tinkamą petnešų modelį ir dydį.

Renkantis petnešas reikia atsižvelgti į šuns amžių, sveikatos būklę, kailio tipą bei kitus momentus. Taip pat iš anksto reikia numatyti, kam jūsų šuniui reikės petnešų arba pakinktų...


Paskirtis: visiems visokios


Vidutinio dydžio ir stambiems šunims petnešos paprastai perkamos vedžiojimui, dresūrai ir sportui. Mažųjų veislių šuniukams – pasivaikščiojimams. Kodėl šunims reikia petnešų, ar nepakanka antkaklio?


Įsivaizduokite šunį, segintį antkaklį ir pavadėlį. Norėdamas suvaldyti veržlų, galbūt mažokai auklėtą savo augintinį, šeimininkas net įsiręžęs tempia pavadį, o šuo švokšdamas rauna į priekį. Šeimininkas tuo metu negalvoja, kad traumuoja šuns kaklą, gerklas, neleidžia jam laisvai kvėpuoti, juk visa tempimo jėga ir svoris susikoncentruoja ties šuns sprandu.

Kad svoris pasiskirstytų tolygiai, buvo sukurtos petnešos bei pakinktai. Segint petnešas svoris pasiskirsto gyvūno pečių, krūtinės ir nugaros srityje, o segint pakinktus papildomas svoris dar tenka šuns klubams.

Kokybiškos ir gerai sukonstruotos petnešos netrukdo šuniui laisvai judėti bei lengvai kvėpuoti.

Petnešos rekomenduojamos ir šunims stambiu, trumpu kaklu (prancūzų buldogai, mopsai), ilgu korpusu (taksai, basethaundai). Jų prireikia keliaujant automobiliu – šuo prisegamas prie saugos diržų ir gali laisvai susirangyti ant užpakalinės sėdynės.


Kinologai juokauja, kad petnešos yra puiki anticeliulitinė priemonė – antsvorio turintiems šunims jos padeda greičiau sudeginti riebalų perteklių.

Petnešos puiki išeitis, jeigu augintinis yra alergiškas metalui, jeigu jo kailis kenčia nuo trynimo. Taigi jos tinka ir trumpaplaukiams, ir ilgaplaukiams šunims. Priešingai nei antkaklis, petnešos netrina plaukų, kadangi „nesisuka“ ant augintinio, tai leidžia puoselėti gražų kailį, kas ypač aktualu auginantiems parodinius šunis.


Audra Lekštutytė, belgų aviganių griūnendalių augintoja, įsigijo petnešas ne tik savo aviganiams, bet ir vakarų Škotijos baltajam terjerui. Apie šiuos aksesuarus jos atsiliepimai tik pozityvūs: „Petnešos netrina kailio, jas uždėti patogu ir paprasta. Dėl šviesą atspindinčių detalių šunys gerai matomi tamsoje. Be to, petnešos beveik nesitepa. Iki šiol tebeturime pirmąsias petnešas, kurias dabar nešioja mūsų jauniausias griūnendalis. Joms daugiau nei 3,5 metų, o atrodo kaip naujos“. Pasidomėjus, ar parodose dalyvaujančių augintinių kailis dėl nešiojamų petnešų nesuprastėjo, pašnekovė patikina: „Mūsų kalytė, pirmoji iš mūsiškių augintinių, pradėjusi dėvėti petnešas, jas nešioja nuo 10-12 mėnesių, o griūnendalių patinukai – nuo 4 mėn. amžiaus. Visus šunis kasdien vedžiojame su petnešomis. Abu patinai dėvi petnešas ir sportuodami. Jų kailis yra nepriekaištingas. Antkaklius padovanojome šunų prieglaudai – mūsų augintiniams jų neprireiks“.


Gaminių įvairovė


• Petnešos gaminamos iš įvairių medžiagų: odos ir jos pakaitalų, nailono, brezento, veliūro, standaus audinio ir pan. Rinkdamiesi petnešas, kruopšiai apžiūrėkite medžiagą, iš ko jos pasiūtos. Tai lemia ne tik petnešų patvarumą. Pluoštas, iš kurio pagamintos petnešos, turi būti kuo natūralesnis, orui pralaidus, nesukeliantis alergijos („Ekotec 100“ ženklas).

• Sportiniai pakinktai, skirti kinkinių sportui, yra išskirtinai patvarūs, lengvi, jie neperšlampa ir nekeičia formos. Pakinktų ir petnešų tvirtinimo žiedai, sagtys konstruojami taip, kad išlaikytų tempimo jėgą ir tam tikrą svorį.

• Teikite pirmenybę petnešoms, kurios turi šviesą atspindinčių elementų – tai garantuos ne tik šuns, bet ir jūsų saugumą.

• Dekoratyvių šuniukų petnešos ir komplektėliai kartu su pavadžiu pasižymi puošybiniais elementais, priklijuojamais užrašais, spalvų įvairove. Tačiau visa tai turi neužgožti petnešų funkcionalumo, saugumo ir praktiškumo. Petnešos turi gerai priglusti prie šuns kūno. Geriau, kad jos neturėtų kabančių detalių, kad lakstydamas augintinis neužsikabintų bei nesusižeistų.

• Ilgaplaukiams ir vidutinio kailio šunims reikėtų iškart dvejų petnešų – kailiui išsišėrus, reikės mažesnių. Arba rinkitės petnešas, kurios leidžia lengvai keisti diržų ilgį ir petnešų dydį.

• Universalios petnešos tinka pasivaikščiojimams, aktyviam laisvalaikiui su šunimi (lakstyti su dviračiu), canicross‘ui, dogtreking‘ui, apsaugos sportui, kinkymui.

Į ką dar atkreipti dėmesį?


• Teikite prioritetą petnešoms su plačiais diržais. Šuniui ne tik malonu jas dėvėti, tačiau tai garantuoja, kad petnešos netrins kailio.

• Rinkitės petnešas be metalinių sagčių ir kt. metalinių užsegimų. Pasirinkite su plastikine, geriausia, lenkta, o ne tiesia sagtimi. Taip  užtikrinsite savo šuniuko saugumą. Metalinės dalys, laikui bėgant, susidėvi, todėl kyla pavojus, kad augintinis gali susižeisti. Be to, jis gali tapti alergiškas metalui – metalinės sagtys bei kiti užsegimai, kontaktuodami su šuns kailiu ir oda, gali pradėti keisti cheminę sudėtį.

• Pasirinkite kuo lengviau ir paprasčiau uždedamas petnešas. Patogiausios yra per galvą uždedamos petnešos, užsegamos viena sagtimi.


Įranga sportuojantiems


Petnešos yra puiki alternatyva žmonėms, norintiems užsiimti sportu su šunimis. Nesvarbu, kokia tai rungtis – canicross‘as, dogtreking‘as, kinkinių lenktynės ar apsaugos sportas.
Su kinkiniais sportuojantys dalyviai šuns kinkymui skirtą įrangą vadina pakinktais, ir tam turi svarų pagrindą.


„Nemačiau nė vieno šuns, varžybose dalyvaujančio su antkakliu,– sako dogtreking‘o varžybų dalyvis vilnietis Paulius Stravinskas. – Pirmiausia, pakinktai geriau paskirsto tempimo jėgą ir svorį, užtat šuniui daug lengviau traukti. Antra, šuo ne taip smarkiai smaugiamas. Jeigu jis bėgtų su antkakliu, visas tempimo svoris „persimestų“ ant kaklo, o tokiu atveju gali atsirasti rimtesnių sveikatos sutrikimų (trachėjų pažeidimai ir kt.)“.

Pašnekovo nuomone, jo Sibiro haskiui Aikui ir kasdieniams pasivaikščiojimams geriau petnešos, negu antkaklis, nes pastarasis labiau trina kailį. Su petnešom šuo stabiliau, tvirčiau vedamas. Vesdamas augintinį su petnešomis, pašnekovas sako labiau jaučiąs šunį ir lengviau jį kontroliuojąs.


Tačiau jis pabrėžia, kad petnešos petnešoms nelygu: „Geriau sumokėti daugiau, bet nusipirkti kokybiškas, su specialiu paminkštinimu, kad vedžiodami šunį suteiktumėt jam maksimalų komfortą, kad nenušiurtų kailis“.

Tačiau varžybose jo šuo kinkomas tik į pakinktus. Pakinktai eina per visą šuns nugarą, o prisegimas yra gale, netoli uodegos šaknies. Sportuojant taip geriau, nes mažiau varžomi šuns judesiai. Gyvūnas gali tempti didesne jėga.


Atkreiptinas dėmesys, kad tokios konstrukcijos pakinktai yra naudojami trumpoms distancijoms. Tuo tarpu ilgoms distancijoms yra skirti trumpi pakinktai, einantys iki nugaros vidurio ir labiau primenantys klasikinio modelio diržines petnešas.


Segint trumpus pakinktus, mažiau apkraunama šuns nugara bei klubai, ką daro ilgieji pakinktai. Optimalu šiuo atveju rinktis ne pakinktus, o universalias petnešas, kurios su papildomais aksesuarais leidžia šuneliui ir jo šeimininkui dalyvauti ne tik kinkymo šunų varžybose, bet ir užsiimti canicross‘u, dogtrekingu arba apsaugos sportu. Jos tinka ir paprasčiausiai vedžioti augintinį.

Raumenų ir proto mankštai

Yra ir specialios paskirties petnešų, pavyzdžiui, petnešos svoriams tampyti.
„Petnešos svoriams tampyti yra ne vien šuns raumenų, bet ir jo proto mankšta“,–įsitikinusi klaipėdietė Regina Martinkutė, amerikiečių pitbulterjerės Toni šeimininkė. Jau porą metų ji treniruoja savo augintinę tampyti svorius. Tam  įsigijo specialias petnešas, prie kurių prisega atitinkamus svorius.

Treniruoti savo augintinę ji pradėjo palengva. Iš pradžių bemaž savaitę Toni pratinosi prie naujo daikto – petnešų. Vėliau tampė 2 kilogramus, treniruotės buvo neilgos, 15-20 min.
„Užsiėmimai turi patikti šuniui. Valanda treniruočių su svoriais atstoja 2-3 val. lakstymo po miškus. Šuo ne tik išeikvoja energiją, bet tampa atletiškas ir ištvermingas. Tarp augintinio ir šeimininko užsimezga glaudus ryšys, todėl šuo tampa lengviau valdomas“,– tvirtina R. Martinkutė.

Daugiau apie šunis, tampančius svorius, galite sužinoti wigtpulling‘o tinklapyje www.iwpa.net.

Aurelija Staskevičienė
Audros Lekštutytės, Pauliaus Stravinsko nuotr.

„Julius K9“ Lietuva komanda
Mob.: (+370) 674 709 07, (+370) 674 704 01
info@julius-k9.lt
http://www.julius-k9.lt/

 

(straipsnio reitingas +30)

Skaitykite komentarus 16



reklama