Antiparazitikai: blusų kontrolė ir prevencija

2012 balandžio 23d.
Antiparazitikai šunims šylant orams ir prabundant įvairiems kenkėjams tampa svarbi šuns priežiūros dalis, juk retas šuo visiškai neišeina į lauką. Tiek blusų ir utėlių, tiek erkių pasigavimą gali įtakoti net trumpas perbėgimas per pievą. Ypač svarbi ši apsauga tampa, jei šuo yra nuolatinis Jūsų kompanionas dažnose išvykose į gamtą, aktyviu laisvalaikiu.

Įprastinės blusos yra dažniausia nustatoma šunų niežulio ir kasymosi priežastis. Blusos atsiranda, užšokdamos ant gyvūno kailio, tada įsikanda į odą ir pradeda siurbti kraują. Daugumai šunų blusų įkandimai sukelia tik lengvą niežulį, tačiau sunkesniais atvejais, esant jautrumui, jauniems šuniukams ir mažų veislių šunims jos gali sukelti mažakraujystę ir net mirtį.

Kai kurių šunų jautrumas blusų seilėms yra smarkiai padidėjęs, tuomet jie kasosi ypač intensyviai, o tai sukelia odos pažeidimus, kailio išplikimą ir net alergines odos reakcijas.

Apsikrėtimas blusomis gali būti nustatytas randant blusų šuns kailyje, pamačius baltus-juodus, druską ir pipirus  primenančius grūdelius kailyje. Juodos dalelės yra blusų išmatos, o baltos – blusų kiaušinėliai. Išmatos susidaro iš suvirškinto šuns kraujo. Jei šiuos grūdelius perbrauktumėte ant drėgno popieriaus, pamatytumėte raudonai rudą spalvą.

Suaugusi blusa yra mažas, tamsiai rudos spalvos vabalas, apie 2,5 milimetrų dydžio, matomas plika akimi. Nors blusos neturi sparnų ir neskraido, jų užpakalinės kojos labai stiprios, todėl gali nušokti didelį atstumą. Jos greitai šokinėja po kailį ir yra sunkiai pagaunamos. Norėdami aptikti blusas, braukite su specialiomis antiblusinėmis šukomis plonais dantukais per kailį ant nugaros, kirkšnyse, aplink uodegą ir užpakalines kojas: niežulys būna smarkiausias šiose vietose.

Ką daryti, jei šuns kailyje aptikote blusų?

Turi būti sustabdytas blusų gyvavimo ciklas. Blusų pašalinimas iš šuns kailio nebus efektyvus, jei  liks blusų kiaušinėlių ar kokonų Jūsų kilimuose ar balduose. Šuns kailyje matomos blusos sudro tik 5% visos blusų populiacijos, likę 95% slepiasi Jūsų namuose kiaušinėlių, lervų ir lėliukių forma. Suaugusi blusa per savo gyvneimą gali padėti iki 600 kiaušinėlių. Kiaušinėliai išsiperi per laikotarpį, kuris gali trukti nuo dviejų dienų iki dviejų savaičių. Jei savo augintinio kailyje aptikote blusų, jums teks imtis nemažo naikinimo plano:

1 žingsnis. Itin kruopščiai išsiurbkite visus kilimus namuose ir atsikratykite išsiurbtų dulkių.

2 žingsnis. Išpurkškite visus kilimus, patiesimus, miego zonas, baldų apmušalus su specialiu veterinariniu antiparazitiniu purškalu. Specialūs purškalai yra skirti būtent namų zonai. Kai namai smarkiai apkrėsti ir blusų problema įsisenėjusi, gali tekti iš namų išeiti šeimininkams kartu su augintiniais kelioms valandoms, kol specialimis priemonės išpurkšti  namai išsivėdins. Būtinai išskalbike šuns guolį, kruopščiai išpurkškite jo mėgstamas vietas lauke.

3 žingsnis. Tuo pat metu, kai nuo blusų valomi namai, gydykite ir šunį. Tam gali būti naudojamos įvairios priemonės: šampūnai, antiparazitinės pudros, antkakliai. Tačiau efektyviausi vaistai yra lašai, lašinami tiesiai ant augintinio odos. Šampūnai nesuteikia ilgalaikio poveikio, jie veiksmingi kol šuns kailis šlapias, o išdžiūvus netenka blusas naikinančio efekto.

Parazitų prevencija

Visiškai atsikratyti blusų namuose yra nemalonus ir nelengvas darbas. Kur kas efektyviau yra apsisaugoti nuo parazitų iš anksto, kol jie neatsidūrė Jūsų šuns kailyje. Yra nemažai vietiškai naudojamų produktų, kurie apsaugos šunį nuo blusų apsigyvenimo. Preparatai paprastai naudojami kartą per mėnesį, užlašinant nedidelį kiekį skysčio ant šuns menčių. Kai kurie preparatai taip pat saugo ir nuo erkių, ausų erkučių ir kirminų. Prevencijai taip pat tinkami naudoti ir specialūs antkakliai.

Nepamirškite naudoti prevencinių priemonių. Daugelis imasi priemonių atėjus pavasariui, tačiau pamiršta apie apsaugą rudenį, o daugelis blusų rūšių išlieka gyvybingos iki vėlyvo rudens. Todėl apie apsaugą galite pamiršti tik pačiais šalčiausiais mėnesiais. Tačiau jei neišnaikinsite blusų namuose, jos išliks gyvybingos visus metus.

Visuomet prieš naudodami bet kokius antiparazitikus, atidžiai perskaitykite pateikiamą ifnromaciją ir naudokite kaip nurodyta. Atkreipkite dėmesį į dozes, amžių naudojimui, naudokite tik tam gyvūnui, kuriam preparatas yra skirtas.
(straipsnio reitingas +22)
reklama