Saugokite šunis nuo nudegimų

2015 liepos 10d.
Smalsūs ir judrūs mūsų augintiniai vasaros metu gali patirti traumų. Ką daryti, jeigu šuo apsvilo kailį ir odą? Ar tai pavojinga augintinio sveikatai?

Kailio ir odos nudegimai – pavojingi

Veterinarijos gydytojai sako, jog šuniui apdegus daugiau kaip 50 procentų kūno paviršiaus, gali grėsti mirtis.
Kuo ir kaip nusidegina šunys? Tai gali būti laužo liepsna, įjungtas virdulys, įkaitusi elektrinė plyta. Į lauke lakstantį gyvūną gali trenkti žaibas, kailį ir odą gali nusvilinti cheminės medžiagos.
Išoriniai nudegimai (odos, akių) greičiau pastebimi, o štai vidiniai (kvėpavimo takai, stemplė) kurį laiką lieka nepastebėti ir tai kelia didelį pavojų.
Veterinarijos gydytojai pagal nudegimų sunkumą juos skirsto laipsniais, pradedant nestipriu odos paraudimu, baigiant audinių nekroze. Ypač pavojingi nudegimai, kuriuos sukelia elektra, jie pažeidžia giliuosius audinius, tokie nudegimai sunkiai gyja, būna komplikacijų.
Beje, prie laužavietės ar gaisravietės šuo gali prisikvėpuoti ir toksiškų dūmų, kurie  kenkia kvėpavimo takams bei plaučiams.

„Saulės vonios“ – saikingai

Ilgiau pabuvę saulėkaitoje šunys gali nudegti odą. Jiems gresia ir šiluminis smūgis, bet tai jau kito straipsnio tema. 
Jeigu šuns kaliukas nėra tankus, pro jį prasišviečia oda, ilgiau pabuvęs kaitrioje saulėje jis gali svilte nusvilti. Vadinamiesiems „plikiesiems“ šunims vasarą išvis būtinas specialus kremas.
Net ir nedideli odos nudegimai sutrikdo šuns sveikatą: gyvūnas nuolat kasosi, jaučia diskomfortą, praranda apetitą ir sveiką miegą.
Vasaros metu šuns letenėles gali nusvilinti įkaitęs asfaltas ar šaligatvio plytelės. Jeigu neturite šunims skirto pėdučio vaško, patepkite letenėles paprastu aliejumi arba vazelinu.

Kaip suteikti pagalbą?

Apdegusį gyvūną reikia kuo skubiau pristatyti į veterinarijos gydyklą. Dėl netikėtos  traumos gyvūnas patiria šoką, būtina jį nuraminti ir, jei įmanoma, iškart apžiūrėti pakenktas vietas.
Įsitikinę, kad nudegimai nestiprūs, suvilgykite šaltame vandenyje drobės skiautę, apibintuokite apdegusį plotą. Vežant į gydyklą patartina visą nukentėjusiojo kūną suvynioti į šlapią audeklą.
Jeigu šuo apdegė smarkiai, oda pažeista giliai, kiekviena minutė tampa svarbi. Ypač pavojinga, jeigu pakenkti lyties organai, pilvas, krūtinė – šiose vietose kailio beveik nėra, gyvūnas kenčia skausmus, sutrinka įprastas jo elgesys, todėl augintinis gali tapti agresyvus, nevaldomas. Tokiu atveju ir šeimininkui reikia būti budriam.


Nuotr. iš Pinterest.com


Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!
(straipsnio reitingas +6)
reklama