Babeziozė 1

2012 liepos 23d.
Lietuvoje vis dažniau šunims nustatoma erkių perduodama, gyvybei pavojinga liga – babeziozė. Pasakojame plačiau apie šią bauginančią ligą, apsisaugojimo nuo jos būdus, bei gydymą.

Liga pasireiškia šiltuoju metų sezonu. Babeziozė erkių gali būti platinama jau vos nutirpus sniegui, kovo-balandžio mėnesiais iki rugsėjo pabaigos. Šią ligą sukelia viduląstelinis parazitas Babesia canis, Babesia gibsoni. Tai parazitas, kuris auga ir dauginasi kraujo ląstelių (eritrocitų) viduje.

Kad šuo užsikrėstų babezioze, erkės turi būti įsisiurbusios ne mažiau kaip 48 val., taip yra dėl tam tikrų erkės fiziologijos ypatumų. Įsisiurbusios erkės maitinasis krauju, vėliau dalį jo atryja, taip platindamos ligą. Inkubacinis ligos periodas (laikas nuo babezijos patekimo į organizmą iki požymių pasireiškimo) yra 2 - 30 dienų. Patekusios į šuns organizmą babezijos dauginasi, ardydamos eritrocitus bei trombocitus. Suirę šių ląstelių komponentai nudažo šlapimą, išmatas ruda ar rūdžių spalva. Pažeidžiami kraujo darybos organai. Irstant eritrocitams, mažėja organizmo aprūpinimas deguonimi. Mažėjantį šių ląstelių kiekį bando kompensuoti kraujo darybos organai. Išsivysto splenomegalija, limfadenopatija. Tačiau parazitai dauginasi greičiau, nei organizmas gamina naujas ląsteles, todėl jų vis labiau trūksta ir gyvūno sveikata ima prastėti. Kuo daugiau eritocitų pažeidžiama, tuo sunkesnė gyvūno būklė. Nepradėjus gydymo laiku, babeziozė sukelia kepenų, inkstų bei kitų organų nepakankamumą ir gyvūnas gaišta.

Nelaukite ir pasirodykite veterinarams (tą pačią dieną), jei jūsų augintiniui pasireiškė bent vienas iš šių požymių:
- Staiga tapo vangus
- Pasireiškė tachipnėja (labai dažnai kvėpuoja, lekuoja ramiai gulėdamas)
- Vemia
- Viduriuoja
- Nebeėda
- Šlapimas tapo rudas
- Sunkiai vaikšto galinėmis kojomis, šlubuoja
- Prisilietus prie pilvo sucypia

Gydymas:
Svarbu kuo įmanoma greičiau kreiptis į veterinarijos gydytoją. Papildomai prie gydymo būtina sureguliuoti dietą. Skiriamas lengvai virškinami, kraujo ląstelių darybą skatinatis maistas šunims bei papildai (pavyzdžiui:  Canina Enzym Hefe tabletės)

Kaip apsisaugoti:
Paprasčiausias būdas apsisaugoti nuo šiols ligos - naudoti specialias antiparazitines priemones. Tai gali būti specialūs antiparazitiniai antkakliai, bei ant odos lašinami lašai. Šiose priemonėse esantys vaistai rezorbuojasi į odą, įsisiurbusi erkė išgeria kraujo su vaistais ir gaišta nespėjusi perduoti ligos sukėlėjų. Tačiau jei su šuniu dažnai einate pasivaikščioti ten, kur erkų populiacija didesnė (pavyzdžiui, miške ar vežatės šunį į sodybą, prie ežero) rekomenduojama papildomai naudoti erkes atbaidančius purškalus.

Svarbu žinoti: 
- Jei radote įsisiurbusią erkę, tai dar nereiškia, kad augintinis susirgs.
- Pastebėjus nors vieną ligos požymį būtina iškart pasirodyti veterinarams.
- Būtina naudoti profilaktines priemones, kartais net dvejas iškart.

Vet. Gyd. K. Vainalavičius UAB „Kaivana“
info@kaivana.lt  tel. Nr.: 8 37 337023
(straipsnio reitingas +33)

Skaitykite komentarus 1


reklama