Kaip prižiūrėti šunį čempioną?

2015 vasario 23d.
Minkštos ir švelnios letenėlės, žvilgantis, nepriekaištingai sušukuotas kailiukas ir subtilus pavadėlis – taip turi atrodyti šuneliai, kurie ruošiami konkursams ar parodoms. Negana to, jie turi būti ypatingai paklusnūs, elegantiški ir netgi socialūs! Tapti tokiais keturkojams padeda specialios dresūros pamokos arba šunų elgsenos treneriai. Galiausiai augintinis privalo turėti savo kilmės dokumentus, nes kitaip konkursus jam tektų pamiršti. Tad kokios tos parodose besilankančių  keturkojų gyvenimo subtilybės? 
 
Atskleisti šuns grožį parodoje – menas. Visų pirma, šuo turi idealiai atitikti veislės standartą. Antra, jo kailis turi būti nepriekaištingas. Taip pat ne kiekvienas gražus šuo, atsidūręs dėmesio centre,  elgiasi deramai, be to, ne kiekvienas šeimininkas moka išryškinti savo šuns pranašumus. Norint užauginti parodose dalyvaujantį šunelį, reikia pasiruošti – žinoti svarbiausius dalykus, ko prireiks auklėjant ir puoselėjant keturkojį. 

Šuo su dokumentais 

Nesiginčysime – šuniukas be dokumentų bus mielas, neprastesnis nei su dokumentais, taip pat gražus ir tikriausiai protingas bei visų mylimas. Tačiau norint keliauti į šunų parodą, jūsų augintis privalo turėti „Tarptautinės kinologų federacijos“ (FCI)  pripažįstamus kilmės dokumentus. Taip pat keturkojis turi būti „čipuotas“, tai reiškia, kad po jo oda, tarp menčių, įterpiama identifikacijos mikroschema, kuri suteikia galimybę atskriti savo augintinį iš galybės kitų gentainių. Ne mažiau svarbu, kad šuo būtų paskiepytas bei turėtų šuns sveikatos pažymėjimą. 

Išvaizdos ABC – nuo kailiuko iki letenėlių 

Visų pirma, šuo turi atitikti eksterjero standartą (konkrečios šunų veislės išvaizdą), tai reiškia, kad šunelio kailis turi būti tinkamai paruoštas pagal tos veislės ypatybes. Jeigu jūsų augintinio veislės standartas reikalauja kirpimo ar kitokio kailio paruošimo, geriausia pasikonsultuoti su šunų kirpėjais, kurie jūsų augintiniui padarys tinkamiausią šukuoseną. Na, o jeigu šuns kailis nereikalauja jokios papildomos priežiūros, augintinis turi būti švarus, sveiku ir žvilgančiu kailiu. „Maudant gyvūną svarbu naudoti šampūną, kurio sudėtyje yra keramido. Tai medžiaga, apsauganti odos sluoksnį nuo išsausėjimo, sustiprinanti kailį ir plaukui suteikianti elastingumo ir blizgesio. Atkreipkite dėmesį ar šampūno sudėtis leidžia naudoti jį reguliariai, įvairiems šuns odos tipams, netgi gyvūnams, kurių padidėjęs odos jautrumas. Šampūnas turi būti švelnus, nedirginti odos ir neišbalansuoti biologinės jos pusiausvyros“, – teigia gyvūnų veterinarijos preparatų ir priežiūros priemonių kompanijos „Virbac“ atstovė Vytautė Matusevičienė. Specialistė taip pat pridūrė, kad būtina atkreipti dėmesį ir į šunų ausų priežiūrą. Patartina naudoti kokybiškas priemones, kurios nedirgintų ausų, šalintų nešvarumus ir sierą. „Atkreipkite dėmesį, kad preparato sudėtyje būtų monosacharidai, kurie neleidžia ausų uždegimą sukeliantiems mikrobams, bakterijoms, mieliagrybiams ir pan. kauptis ausies landoje, todėl šios medžiagos yra labai svarbios ir valant ausis prieš gydymą. Beje, kuo geriau išvaloma ausis prieš gydymą, tuo gydymas yra efektyvesnis. Svarbi ir dar viena medžiaga, chitozanidas – tai natūrali medžiaga, kuri ant odos ir plaukų sudaro apsauginę plėvelę, taip gerindama valiklio efektyvumą ir prailgindama poveikio trukmę“, ¬– sakė  „Virbac“ kompanijos atstovė 
Kitas aktualus šuns priežiūros elementas – patrumpinti arba nukirpti nagučiai. Svarbu atsargumas: per trumpai ar per smailiu kampu nukirpti nagai gali pažeisti letenos minkštuosius audinius, sukelti skausmą, kraujavimą, šuo gali pradėti bijoti procedūrų letenoms. Idealu, kai nagai nuolat patrumpinami ir šuniui stovint ant lygaus paviršiaus, jie būna šiek tiek pakelti nuo žemės. 

Mitybos racionas sveikam augintiniui 

Šunelių mityba daro didelę įtaką jų sveikatai. Specialistai tvirtina, kad, būtent, gyvūno odos ir kailio būklė išduoda šuns sveikatą ir savijautą. Keturkojų kailiui neigiamą įtaką daro įvairūs fiziniai ir cheminiai faktoriai, medžiagų apykaitos ir hormonų sutrikimai, nesubalansuota mityba. Norint, kad jūsų augintinis atrodytų sveikai, o jo kailis blizgėtų – reikia parinkti maitinimosi racioną. Patartina rinktis ėdalą, kuriame būtų gausu baltymų ir amino rūgščių, mineralų, nesočiųjų riebiųjų rūgščių, vitaminų. „Svarbu, kad ėdalas būtų papildytas natūraliais antioksidantais. Jie apsaugo šuns organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, uždegiminių procesų, mažina daugelio kenksmingų medžiagų, sukeliančių įvairių ligų riziką, poveikį, stiprina imunitetą. Ėdale turi būti natūralių riebalų rūgščių (omega 3 ir omega 6), kurios yra nepakeičiamos, nes nėra gaminamos šuns organizme ir į jį patenka tik su ėdalu. Jos padeda palaikyti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, yra būtinos visoms organizmo ląstelėms ir organams, ypač akims, smegenims, odai, sąnariams“, -  rekomendacijomis dalijosi šunų veislynams pašarą tiekianti „Quattro Delicatezza“ produkto vadovė Iveta Šikšniuvienė. Taip pat reikia stebėti savo augintinį ir atkreipti dėmesį į tai, ar jis nėra alergiškas tam tikram maistui, ką valgo noriai ir nuo kokio ėdalo raukia nosį. Specialistai pabrėžia, kad šunų mintančių specialiai jiems skirtu ėdalu, racionas būna subalansuotas, todėl rimtų sveikatos sutrikimų atsiranda labai retai, o odos ir kailio būklė – nepriekaištinga. 

Socialus šuo?

Konkursuose ir parodose dalyvaujančiam šuneliui didelę reikšmę turi jo socializacija. Šuo privalo ramiai reaguoti į parodoje aplink jį besisukinėjančius kitus šunis bei jų šeimininkus, be abejo – teisėją. Už parodytą agresiją net puikaus sudėjimo šuo gali būti pašalintas (diskvalifikuotas). Keturkojis turi būti drąsus, neagresyvus, turi mokėti tinkamai atrodyti parodos ringe: leistis dantų apžiūrai, stovėti parodinėje stovėsenoje, tinkamai bėgioti, leistis teisėjui jį paliesti, pamatuoti, jei reikia. Dresuojant šunelį, patariama supažindinti jį su įvairiomis situacijomis, tai paskatins augintinį išlikti ramiu, pasitikinčiu savimi bei laimingu parodos metu. Nuolatinės parodų ir konkursų  dalyvės, vokiečių aviganių veislės Ventos šeiminkas Benas Česnakas pasakoja, kad labai svarbu su šuneliu elgtis kaip su pilnaverčiu šeimos nariu. „Ruoštis parodoms mes pradedame likus maždaug 2 savaitėms iki pasirodymo. Tai labai svarbus ir daug laiko bei dėmesio reikalaujantis procesas, nes šuo jaučia įtampą ir supranta, kad iš jo kažko tikimasi. Kad Venta gerai jaustųsi, pasiruošimo laikotarpiu mes praktiškai visą laiką praleidžiame kartu, ypatingai ją lepiname“, - sakė B. Česnakas pridurdamas, kad džiaugiasi savo augintine ir labai gerais jos įvertinimais. 

Aksesuarai 

Dalyvaujant šunų konkurse reikėtų pasirūpinti tinkamu parodiniu pavadėliu. Paprastai parodiniai pavadėliai gaminami iš plonos odos arba suvytos virvelės, taip pat naudojamos plonos grandinėlės. Tokius pavadėlius galima rasti gyvūnų parduotuvėse, tačiau patogiausia šį aksesuarą pirkti parodose, kur specialistai padės išsirinkti tinkamiausią pavadėlį pagal šuns veislę, kailio spalvą bei pamatuos ar tinka. 
Keturkojo paruošimas parodai – daug laiko ir kantrybės reikalaujantis užsiėmimas. Tačiau iš tiesų, mes ne tik mokome savo šunį disciplinos, gražios eisenos ar puoselėjame jo išvaizdą, svarbiausia yra laikas, praleistas su savo augintiniu, ir visai nesvarbu, ar jūs ruošiate jį parodai, ar linksmai dūkstate kieme. 


Vaida Alionytė
Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!
(straipsnio reitingas +1)

reklama