Nėštumas: TAIP ar NE? 5

2010 sausio 19d.

Nepageidaujamas kalyčių nėštumas – viena iš dažnesnių ginekologinių problemų, dėl kurios gyvūnų savininkai kreipiasi į veterinarijos gydytojus.

Ši situacija dažniausiai užklumpa netikėtai ir neplanuotai, kai rujojanti kalė pabėga arba nepavyksta jos apginti nuo įkyraus „gerbėjo“, kai nėra galimybių auginti šuniukus, kai veislinė kalė susikergia su neveisliniu patinu, kai turėti palikuonių kalė negali dėl sveikatos sutrikimų.

Spręsti šias bėdas nėra malonu nei šeimininkams, nei veterinarijos gydytojams, bet,  taip atsitikus, geriau iš anksto žinoti, kaip elgtis.

Ultragarsas ir kraujo tyrimai

Šiuo metu jau yra naujų saugių preparatų nėštumui nutraukti. Nebevartojami pavojingi kalės sveikatai estrogeniniai medikamentai, kurie buvo vartojami tik pirmomis dienomis po susikergimo.

Todėl  pirmiausia patariame neskubėti ir įsitikinti, ar kalė tikrai apsivaisino. Nustatyti nėštumą galima nuo 18 nėštumo dienos, atlikus ultragarsinį tyrimą (tyrimas patikimas, nesukelia diskomforto kalei, neturi šalutinio poveikio), arba nuo 25-30 nėštumo dienos atlikus kraujo tyrimą. Dėl kalių lytinio ciklo ypatumų neįmanoma nustatyti kalių nėštumo anksčiau.

Nėštumo nutraukimas

Nutraukti nėštumą galima medikamentais arba operuojant (šalinama gimda ir kiaušidės –sterilizuojama). Medikamentai gali būti vartojami iki 40 nėštumo dienos.  Tačiau, žmoniškumo sumetimais,  rekomenduojama tai atlikti kuo anksčiau, kai tik patvirtinamas nėštumas.

Šie preparatai yra saugūs. Estrogenai, kuriuos veterinarijos gydytojai anksčiau skirdavo kalytėms pirmosiomis nėštumo dienomis, turėjo šalutinį poveikį, sukeldavo gimdos uždegimus.

Ką reikėtų apsvarstyti?

Kadangi kalytės nėštumo nutraukimas yra rimtas žingsnis, savininkams reikėtų  rimtai apsvarstyti motyvus ir atsakyti į šiuos veterinarijos gydytojo klausimus:

• Kada prasidėjo ruja? Ar tikrai rujoja?

Itin retai, bet pasitaiko, kad patinai sukergia nerujojančias kalytes, ypač jei jos serga makšties gleivinės uždegimu ir išskiria viliojantį kvapą. Pasitaiko, kad kalė sukergiama rujos metu, tačiau nevaisingomis dienomis.

• Ar tikrai susikergė?

Jei kalė rujos metu dingo kelioms valandoms, gali būti, kad ji nespėjo susikergti. Tačiau net jei taksė pabėgo su senbernaru, negalima atmesti galimybės, kad taps šuninga. Šunys  dažnai nustebina savo sugebėjimais prisitaikyti.

• Ar planuojama veisti?

Nutraukiant nėštumą medikamentais visada išlieka, nors ir labai nedidelė,   gimdos uždegimo, o tuo pačiu ir nevaisingumo, rizika.

• Ar buvo planuojama kalę sterilizuoti?

Jei taip, tikslinga būtų nenaudoti medikamentų iki  18 nėštumo dienos, atlikti tyrimą ultragarsu ir, jei kalė šuninga, sterilizuoti ją nėštumo metu. Jei ne, palaukti dar 1-1,5 dienos ir tada sterilizuoti, neprasidėjus kitai rujai.

Gydymo hormonais geriau neskirti pagyvenusioms, sergančioms lėtinėmis ligomis kalytėms.

Kaip išvengti nepageidaujamo nėštumo

Nėštumo nutraukimas yra rimta procedūra vien dėl to, kad sprendžiamas dar negimusių šuniukų likimas.

Negalime to daryti lengva ranka, bet visada privalome vengti nepageidaujamo prieauglio kitais būdais:

• Sterilizuoti neveisiamas kales.
• Rujos metu net absoliučiai klusnių kalyčių nepaleisti nuo pavadėlio, kadangi hormonų poveikis ir instinktas poruotis būna stipresnis už išmoktas pamokas.
• Vedžioti rujojančias kalytes nuošalesnėse vietose.
• Patikrinti, ar voljeras tikrai sandarus.
• Nesilankyti su rujojančia kale šunų parodose, varžybose, dresūros aikštelėse.
• Neleisti vedžioti rujojančių kalių vaikams.

Nuotraukoje:
Jorkšyro terjero embrionai. Dydis 8,6 x 6,3 mm, o gimusio šuniuko ilgis būna 10-12cm. Štai kiek jiems dar liko augti...

Veterinarijos gydytoja Laura Udraitė
Veterinarijos centro TOTO nuotr.

(straipsnio reitingas +26)

Skaitykite komentarus 5


reklama