Pagalba sergančiam šuniui 3

2013 vasario 11d.

Suteikiant gyvūnui pagalbą labai svarbūs yra ne tik veterinarijos gydytojo, bet ir šeimininko veiksmai. Savigyda užsiimti nerekomenduojama, bet reikia laiku pastebėti gyvūno negalavimus ir mokėti juos įvertinti.

 

Skausmas

Didžioji dalis šunų yra labai tolerantiški skausmui, jie gali ilgai neparodyti jokių skausmo požymių. Todėl įvykus incidentui svarbu gyvūną parodyti veterinarijos gydytojui net jei nesimato jokių išorinių sužeidimų. Jeigu gyvūnas yra susižeidęs, vežant jį mašina būtina sužeistą vietą imobilizuoti, gyvūnas turi kuo mažiau judėti. Jeigu nežinote, kuri vieta pažeista, apčiupinėkite visą šuns kūną, paspaudus skaudamą vietą, šuns reakcija pasikeis.

 

Temperatūra

Dažnai būna sunku įvertinti, kaip gyvūnas jaučiasi – ar jam šiandien tiesiog nėra nuotaikos, ar jis iš tikrųjų jaučiasi prastai. Tai galima padaryti pamatavus kūno temperatūrą. Elektroniniu (jokiu būdu ne gyvsidabriniu) termometru matuojama išangės srityje. Normali šuns temperatūra svyruoja tarp 37,7 – 39,0 °C. Padidėjusi temperatūra rodo organizmo reakciją į uždegimą ar infekciją. Tokiu atveju galima šaltu vandeniu drėkinti šuns ausis, galūnes ir gabenti į veterinarijos kliniką. Jeigu temperatūra yra per žema, taip pat reikia susirūpinti.

 

Žaizdos

Žaizda bintuojama norint apsaugoti ją ją nuo aplinkos ir intensyvaus šuns laižymo. Tvarstant galūnes, žaizdą pirmiausia riekia nuplauti ir nusausinti, nukirpti plaukus, jeigu jie trukdo gijimui. Tiesiogiai ant žaizdos dedama sterili medžiaga, tuomet dedamas tvarstis. Ant viršaus vyniojamas apsauginis bintas, kuris būna aštraus skonio, taip žaizda apsaugoma nuo laižymo. Žaizdą pertvarstyti reikia kas antrą dieną, tačiau jeigu galūnė tinsta, gyvūnui nepatogu arba bintas nesilaiko, perrišti reikia dažniau.

 

Kraujavimas

Įvykus traumai, kraujavimą galūnėje galima sustabdyti spaudžiant absorbuojančią medžiagą prie žaizdos. Gyvūną riekia paguldyti ant šono ir pažeistą galūnę truputį pakelti, kad ji būtų aukštesniame lygyje nei širdis. Taip sumažėja spaudimas ir žaizda griečiau nustoja kraujuoti. Vidinio kraujavimo (kai kraujas išsilieja į audinius ar įvairias kūno ertmes) požymiai:

  • - Gyvūno dantenos yra išbalusios;

  • - Uodega, ausys ar kojos yra šaltos.

 

Jeigu šeimininkai jaučia nerimą, šuo taip pat jį jaus. O sergančiam gyvūnui būtina gyti ramioje ir saugioje aplinkoje. Todėl glostymas ir jaukūs žodžiai sumažina patiriamą stresą ir skatina gijimą.


Parengė Greta Varanavičiūtė

(straipsnio reitingas +27)

Skaitykite komentarus 3


reklama