Šuns priežiūra karštą dieną

2013 gegužės 13d.
Vasarą šunys dažnai patiria šilumos arba saulės smūgius. Šunims akistata su pertekline šiluma dažnai baigiasi nelaimingai, nes šunys yra jautresni šiluminiam smūgiui nei žmonės. Tačiau šeimininkams į savo šunų priežiūrą atsižvelgiant atsakingai, nelaimingų atsitikimų tikrai galima išvengti.

Šiluminis smūgis

Jokiu būdu negalima palikti šuns karštą dieną automobilyje, net jei jo langai atidaryti. Temperatūra automobilyje karštą dieną per kelias minutes pakyla ir tampa daug aukštesnė už aplinkos temperatūrą. Todėl, jei lauke temperatūra atrodo komfortiška ir optimali, automobilyje gali būti nepakeliamai karšta. Šunį gali ištikti šiluminis smūgis, ne dėl oro trūkumo automobilyje, bet dėl per aukštos temperatūros.

Šunys neprakaituoja visu kūno paviršiumi, tik per pėdutes, todėl papildomai jie šilumą pašalina lekuodami. Kūno temperatūra pradeda kilti, kai šuo nebepajėgia pašalinti perteklinės šilumos lekuodamas.

Šiluminio smūgio požymiai:
- Padažnėjęs kvėpavimas,
- Seilėtekis, vėmimas,
- Silpnumas, letargija, gulėjimas ir nenoras keltis,
- Koordinacijos ir orientacijos praradimas,
- Kūno temperatūra pasiekia 40 °C.

Pastebėjus šiuos požymius, net ir jei jie labai nežymūs, šunį reikia staigia vėsinti, tačiau negalima jo atšaldyti. Išveskite šunį iš automobilio į pavėsį. Paguldykite ant šalto rankšluosčio, tačiau nevyniokite į jį, nes šiluma, kurią organizmas turi pašalinti neišsisklaidys. Galite šlapią medžiagą dėti ant galvos ir pėdučių. Šlapią medžiagą ir rankšluostį keiskite kas kelias minutes, nes jie greit įšyla. Nuvesti šunį į vandenį, užtenka, kad jis įmerktų kojas, nes per pėdutes greit vyksta šilumos atidavimas. Duokite šuniui lakti vandens, bet jei nenori, neverskite. Nenaudokite ledo ir labai šalto vandens, tai paskatins kraujagysles susitraukti, ir kūno temperatūra ne kris, o kils. Kai temperatūra nukrinta iki 39 °C, šuns šaldyti nebereikia, kūno temperatūrą riekia palikti savireguliacijai, kitaip gali kilti hipotermijos pavojus.

Atsigavusį gyvūną reikia gabenti į veterinarijos kliniką, nes aukšta temperatūra labai greitai pažeidžia ir vidaus organus. Pasirodžius pirmiesiems šiluminio smūgio požymiams gyvūno būklė gali tapti kritiška per kelias akimirkas. Labai jautrūs temperatūrai yra plokščiasnukiai šunys, jų kvėpavimo takai trumpesni ir jie lekuodami nepašalina tiek daug šilumos kiek ilgasnukiai šunys. Taip pat jautresni aukštai temperatūrai yra vyresni šunys, šunys turintys antsvorio arba širdies bei kvėpavimo problemų. Rekomenduojama visiems šunims karštą dieną riboti aktyvią veiklą. 

Nepalikite šuns automobilyje saulėtą dieną, net ir kelioms minutėms.
Automobilio parkavimas šešėlyje gali padėti, bet karštą dieną ir tai negelbės. Kai keliausite su šunimi, nepamirškite pasiimti dubenėlio ir vandens augintiniui.  Jeigu pririšate šunį, pasirūpinkite, kad jis pasiektų šešėlį pasislėpimui nuo saulės. Prisiminkite, jeigu Jums karšta, šuniui yra dar karščiau!

Parengė Greta Varanavičiūtė
(straipsnio reitingas +38)
reklama