Šunų pasiutligė: ar dingo pavojus?

2015 vasario 9d.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba neseniai išplatino džiugią žinią: 2014 m. Lietuvoje nebuvo užfiksuota nė vieno pasiutligės atvejo. Tarnyba pranešė, kad privatūs veterinarijos gydytojai nuo pasiutligės pernai paskiepijo daugiau kaip 120 tūkst. šunų, 30 tūkst. kačių ir per 10 tūkst. kitų naminių gyvūnų.

Kodėl užsikrečia naminiai gyvūnai ir žmonės?

Pasiutligė yra labai pavojinga, mirtina liga. Vakciną nuo šios baisios ligos 1885 m. sukūrė garsus prancūzų mikrobiologas ir chemikas Luji Pasteras (Louis Pasteur).

Pasiutligė kitaip dar vadinama hidrofobija – patologiška vandens baime, nes užsikrėtusysis bijo kontakto su vandeniu. Ir nors ji laikoma gyvūnų liga, deja, užsikrėsti pasiutlige gali ir žmonės. Taigi šia liga serga ir žmonės, ir gyvūnai.

Naminiai gyvūnai pasiutlige dažniausia užsikrečia nuo laukinių žvėrių. Kodėl šia liga sergantieji laukiniai gyvūnai užkrečia mūsų augintinius? Todėl, kad pasiutlige sergantys laukiniai žvėrys praranda saugumo jausmą, patenka į gyvenvietes, užpuola ir apkandžioja naminius gyvūnus bei žmones.

Iš pradžių nieko bloga nepastebėsite, nes inkubacinis pasiutligės laikotarpis trunka 2-3 savaites. Vėliau pasiutlige užsikrėtę šunys praranda apetitą, tampa apatiški, nustoja lakti vandenį. Pasikeičia ir elgesys: gyvūnas graužia daiktus, blaškosi, nekoordinuoja judesių, be reikalo skalija, negali nuryti vandens, seilėjasi. Po poros dienų gali prasidėti paralyžius, išgelbėti gyvūno nebeįmanoma.

Kaip apsaugoti save ir augintinius?

Žmonėms reikia vengti kontaktų su laukiniais bei keistai besielgiančiais valkataujančiais gyvūnais. Apie tokius gyvūnus reikia pranešti Maisto ir veterinarijos tarnyboms, juos būtina izoliuoti.

Pasiutlige užsikrečiama, kai pasiutęs naminis arba laukinis gyvūnas įkanda arba apseilėja sužalotą odą, gleivinę.

Taigi jeigu jums įkando keistai besielgiantis naminis ar laukinis gyvūnas, būtina kuo skubiau kreiptis į medikus, kad būtų įskiepyta pasiutligės vakcina. Kol nuvyksite pas medikus, patartina plauti įkandimo vietą tekančiu vandeniu, kruopščiai dezinfekuoti.

Idealu, jeigu žmogų apkandžiojęs gyvūnas yra pagaunamas ir stebimas karantine (dažniausia tai trunka 2 savaites) – nustatoma, ar jis nėra užsikrėtęs pasiutlige. Jeigu gyvūnas nepagaunamas, tam, kad būtų išvengta mirtinai pavojingos ligos, gydytojai atlieka visą paciento vakcinavimo programą.

Žmonėms pasiutligės vakcinos nereikėtų bijoti, ji yra saugi ir nesukelia pašalinių reiškinių.

Kad apsaugotume savo šunis ir kates, būtina kasmet paskiepyti augintinius nuo pasiutligės. Ši paslauga nėra brangi, o skiepyti gali visi veterinarijos gydytojai. Tik taip apsaugosime save ir savo augintinius.

Jeigu jūsų šuo ar katytė netikėtai nugaišo, atlikite būtinus laboratorinius tyrimus ir dėl šventos ramybės įsitikinkite, ar tai nebuvo pasiutligė.

 

Nuotr. iš Pinterest.com
Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!
(straipsnio reitingas +4)
reklama