Tariamas kalių nėštumas 6

2012 gruodžio 3d.
Tariamas nėštumas, kitaip – pseudonėštumas, nėra liga, tai klinikinis sindromas, kai neapvaisintai kalei pasireiškia visi nėštumo požymiai. Kalei tai nėra kenksminga, nes neįvyksta jokie ilgalaikiai pokyčiai. Tačiau pasikeitęs šuns būdas gali sukelti rūpesčių šeimininkams.

Pseudonėštumo eiga

Po ovuliacijos hormono progesterono kiekis padidėja nepriklausomai nuo to, ar kalė apvaisinta, ar ne.  Pasibaigus rujai, jeigu kalė apvaisinta, hormonas ir toliau gaminamas iki gimdymo. Jeigu kalė neapvaisinta, po 6 – 12 savaičių hormono kiekis pradeda mažėti, tuomet ir prasideda tariamas nėštumas. Nėra žinoma, kodėl šis sindromas pasireiškia ir nuo ko tai priklauso.  Teigiama, kad gamtoje tariamas nėštumas turi funkcinę reikšmę, kai vilkės, neturinčios jauniklių, rūpinasi palikta vilkiukų vada.

Pseudonėštumo požymiai įvairuoja nuo vos pastebimų iki labai ryškių:

 - Elgsenos pokyčiai – lojimas, inkštimas, neramumas, gali pasireikšti netgi pyktis ir agresija. Kalė ruošiasi jauniklių atvedimui – „įsivaikina“ žaislus, kasa, ruošia guolį.
 - Fiziologiniai pakitimai – apetito pokyčiai, pieno liaukos pabrinksta, prasideda laktacija – pieno susidarymas ir išsiskyrimas.

Tariamas nėštumas dažniausiai praeina per porą savaičių, bet gali trukti iki 3 mėnesių. Patikimiausias būdas išsiaiškinti, ar kalė laukiasi, yra ultragarso tyrimas. Kurį galima atlikti nuo 20 nėštumo dienos. 

Ką daryti, jeigu kalei pasireiškia tariamo nėštumo požymiai?

- Patariama ant kaklo užsegti apsauginę piltuvo formos apykaklę arba šunį aprengi taip, kad pilvas būtų uždengtas. Tuomet kalė nelaižys pieno liaukų ir sudirgimas sumažės.
- Reikia paslėpti žaislus ir daiktus, kuriuos kalė galėtų „įsivaikinti“. Nes sumažinus stimulus sutrumpės pseudonėštumo trukmė.

Šis sindromas dažniausiai praeina negydant, tik 10 proc. kalių gali prireikti medicininio gydymo.  Į veterinarijos gydytoją būtina kreiptis, jeigu pseudonėštumas užsitęsia. Tokiu atveju naudojami raminamieji, kad sumažintų agresiją, diuretikai – kad susilpnintų laktaciją pieno liaukose, hormoniniai preparatai naudojami retai. Jeigu kalei pasireiškia simptomo požymiai, didelė tikimybė, kad po kitos rujos jie taip pat pasireikš. Tariamo nėštumo išvengti galima tik sterilizuojant kalę. Operacijos atlikti negalima rujos metu, nes tai tik paskatintų tariamo nėštumo atsiradimą, taip pat sterilizuoti negalima kol nepasibaigia tariamas nėštumas. Todėl, jeigu kalei dažnai pasireiškia šis sindromas, geriausias ir sveikiausias būdas išvengti streso yra sterilizacija. 


Parengė Greta Varanavičiūtė
(straipsnio reitingas +17)

Skaitykite komentarus 6


reklama