Australų aviganis: duosiu garo! 15

2009 gruodžio 14d.

Ar girdėjote apie aviganius, kurie kilo iš Jungtinių Amerikos Valstijų, bet vadinami „australais“. Jie per dieną gali nubėgti pusšimtį kilometrų ir nepavargsta. Jeigu jums patinka V. Disnėjaus filmai apie šunis ir domina retos šunų veislės, šis straipsnis kaip tik jums...

Aussie, bet ne iš Australijos

Mėgstantieji skaityti šunų istorijas turėtų pasieškoti australų aviganių veisėjos, teisėjos ir dresuotojos amerikietės Jeanne Joy Hartnagle-Taylor knygos „All About Aussies“ (Viskas apie Aussies). Šią knygą australų aviganių mylėtojai vadina savo „biblija“.

Ir tegul neglumina žodis Aussie – australų aviganius taip vadina Amerikoje. Tai slengas, reiškiantis australišką daikto ar reiškinio kilmę, bet paradoksalu, šie aviganiai ne iš Australijos.

Juos vadino visaip: Kalifornijos aviganiai, pastorių šunys, ispanų aviganiai, Aussie. Šie vardai reiškia viena: tai šunys, ganantys avis ir stambiuosius raguočius.

Australų aviganių Amerikoje smarkiai padaugėjo, kai 18 a. pabaigoje suklestėjo avininkystė. Fermeriams reikėjo ne šiaip sarginių šunų, o gebančių valdyti dideles avių bandas. Iš Australijos į Ameriką atgabentos merinosų avys pasižymėjo ne tik puikia vilna, bet ir „kietu“ charakteriu. Jas prižiūrėti ir buvo išvesti Aussie.

Permainingame klimate, kai dieną karšta, o naktį vėsu, reikėjo stiprios sveikatos, neįnoringų šunų. Bet ne vien fiziniai aviganių duomenys buvo svarbu. Labiau už viską buvo vertinamas šunų protas, greita reakcija, paklusnumas.

Taigi ne veltui Amerikos avininkystės aukso amžius siejamas su australų aviganiais.

Koliai ir baskų aviganiai

470x352

Ir nepatyręs šunų mylėtojas, pamatęs Aussie, pavadintų jį Lese – kolių veislės šunimi. Ir būtų teisus. Australų aviganių gyslomis teka kolių kraujas. Šie šunys atsirado sumišrinus Baskų krašto aviganius (Ispanija) su britų išvestomis škotų aviganių veislėmis: koliais, borderkoliais ir kt. aviganiais. Tai atsitiko 18 a. pabaigoje.

„Australų aviganiai – Viktorijos epochos šunys“, – pabrėžia kinologijos žinovai. Taigi ši veislė formavosi 19 amžiuje. Tik 1940-1970 m. buvo sutvarkytas Aussie registras, o 1975 m. patvirtintas standartas.

Kai avininkystės apimtys sumažėjo, šie šunys tapo šeimos numylėtiniais ir kompanionais. Jie netruko pasireikšti šunų vikrumo varžybose bei grožio konkursuose. Šunų veisimą, be abejo, koordinavo Australų aviganių mylėtojų klubas www.asca.org. Jis ir dabar kasmet išleidžia 6 numerius „Aussie Times“.

Garsenybės

Klubas turi savo Šlovės salę, į kurią patenka ne šiaip parodų nugalėtojai, o daugiausia nusipelnę šiai veislei. Šlovės salėje įrašyti veislės korifėjai, Juanitos Ely australų aviganiai. Žymiausiais šunimis, kurių dėka susiformavo dabartiniai Aussie, laikomi Sisler´s Shorty, Wood’s Jay, George’s Red Rustler, Windhaven’s Thistle ir Hartnagle´s Fritzie Taylor.

Prakalbus apie garsius Aussies, reikėtų paminėti ir Volto Disnėjaus kino studijos keturkojus aktorius, vaidinusius filmuose „Stub, The best CowDog in the West“ ir „Run Appaloosa Run“. Šie vardai ne išgalvoti, o tikri. Tai rodeo garsenybės ir šunų veisėjo Jay Sislerio australų aviganiai.

J. Sisleris su trimis australų aviganiais ir greihaundu rodydavo cirko triukus. Vienas iš triukų: jis iškeldavo kartelę, o ant jos galų ramiai ant užpakalinių letenų tupėdavo po keturkojį akrobatą.

Už pirmąjį šunų šou uždirbęs dešimtinę, vėliau J.Sisleris už pasirodymą gaudavo daugiau kaip 150 dolerių. 1950-1960 metais jis apkeliavo visas valstijas, pasirodė Kanadoje. Triukų meistras tvirtino kasdien treniruojąs šunis tik 3 kartus po 10-15 min. Tiek pakako, nes „australai“ pernelyg protingi, kad prisieitų ilgai ir nuobodžiai juos muštruoti.

470x352

„Australai“ Kėdainiuose

Kėdainiškiai Gailutė ir Saulius Radzevičiai laiko boseronus, bet prieš keletą metų susidomėjo australų aviganiais. Lenkijoje įsigijo Aussie kalytę PAPROTKA DUCH WRZOSOWISK (Bafi).

Bafi 3 kartus tapo Lietuvos jaunimo nugalėtoja, nekart laimėjo geriausios veislės atstovės titulą. Su tarptautiniu čempionu SENTIKKI DURAN DURAN, arba Juno (sav. A. Bodrickis, Ryga), sulaukė 6 šuniukų. Juno yra ne tik šunų grožio konkursų nugalėtojas, bet ir nuolatinis vikrumo varžybų dalyvis. Be to, dirba paieškos tarnyboje, ieško dingusių žmonių.

Viena iš Bafi ir Juno palikuonių – Momento Amazone (Lama) gyvena Latvijoje, Tatjanos Jalovajos šeimoje. Nors Lamai dar nėra vienerių metų, ją puikiai vertina teisėjai. Paskutinis pasiekimas – spalio mėn. Valmieroje laimėtas veislės nugalėtojos titulas.

Gerai klostosi ir patinuko Momento Amber, taip pat gyvenančio Latvijoje, karjera. Jis intensyviai treniruojasi Obedience ir jau turi 2 laipsnio diplomą.

8 klausimai ir atsakymai:

• Kokių spalvų gali būti Aussie kailis?

Juodas su baltu, juodas trispalvis (juoda, balta, ruda), rudas su baltu, rudas trispalvis, pilkas marmuriškas ir rudas marmuriškas.

• Ar dideli šie šunys?

Aussie yra vidutinio dydžio šunys. Patinai sveria 20-25 kg, jų ūgis ties ketera 51-58 cm. Kalyčių ūgis – 46-53 cm.

• Kokiems žmonėms tinka?

Australų aviganiai yra šeimos šunys, todėl šeimoje jaučiasi geriausiai. Energingi ir protingi, todėl šeimininkas turi būti pakankamai sportiškas, gyventi aktyviai.

470x352

• Koks jų būdas?

Pagal protą – tikri aviganiai. Pagal būdą – Labradoro retriveriai. Švelnūs žmonėms,  nusiteikę dirbti ir būti naudingi. Įtikti šeimininkui tarsi užkoduota jo prigimtyje. Net ir neganančių šunų labai stiprus ganymo instinktas. Skirtingai nei kiti aviganiai, „australai“ nereikalauja didelės erdvės žaidimams ar bėgiojimui, jiems svarbiausia –mylimo žmogaus dėmesys.

• Kaip reaguoja į svetimus?

Nors daugelis australų aviganių yra labai draugiški, vis dėlto jie nepasitiki svetimais. Reikia mokyti savo šunį bendrauti su pašaliniais žmonėmis. Jie yra šeimos gynėjai, nenori į savo teritoriją įsileisti svetimų.

• Ar draugiški su vaikais?

Jie instinktyviai gano, todėl gali pradėti „ganyti“ vaikus: neleisti jiems bėgioti, nutolti nuo kiemo ar namų. Būtina tinkamai auklėti šunį ir neskatinti „žmonių ganymo“ instinkto.

• Kasdienė priežiūra – ar sudėtinga?

Nieko sunkaus. Tereikia valyti ir šukuoti kailį, kirpti nagus. Kadangi tai energingi šunys, jiems reikia daugiau visaverčio ėdalo, nei panašaus sudėjimo kitų veislių šunims. Jie mėgsta žaisti kamuoliu ir plastikinėmis lėkštėmis, noriai plaukioja. Su jais galima sportuoti Agility, frysbee ir kt. rungtyse.

• Kokia sveikata?

Stiprūs ir nelepūs. Išgyvena daugiau kaip 12 metų. Gali gyventi ir lauko voljere. Australų aviganių gerai savijautai lemiamą įtaką daro ne gyvenamoji vieta ar komfortas, o šeimininko meilė. Jis gyvena su žmogumi ir dėl žmogaus.

Aurelija ir Aldivinas Staskevičiai

Svetlanos Valujevos ir Sauliaus Radzevičiaus archyvo nuotr.

(straipsnio reitingas +47)

Skaitykite komentarus 15



reklama