Šunų veislės: pažintis su rusų kurtais

2014 spalio 13d.
Daugelis pasaulio šalių turi savo šunis numylėtinius. O jeigu kalbėtume apie kurtų šeimą, nesuklystume pasakę:Didžiosios Britanijos karalių palydovai – greihaundai, Rusijos carų  – rusų kurtai. Išskirtinio grožio, nepaprasto likimo šunys yra rusų kurtai...

Medžioklė suformavo protinius kurtų gebėjimus

Jeigu užsukę į šunų parodą norėsite pamatyti rusų kurtus, jums teks pasistengti. Šios veislės šunų nėra daug. Nei parodose, nei miestų gatvėse jų daug nesutiksi.

Rusų ilgaplaukiai kurtai turi nepaprastai puošnų kailį, jų laikysena ori, aristokratiška. Šie šunys beveik neloja, santūriai reiškia savo emocijas. Be abejo, kaip ir kiti kurtai jie mėgsta laisvai pasiausti laukų platybėse, iki valios išsilakstyti, tačiau nėra taip, kad šeimininkas negalėtų jų prisišaukti. Rusų kurtai prisiriša prie savo žmogaus, labai vertina šeimą, ramią namų aplinką.

Iš veislės pavadinimo aišku, kad šie šunys atsirado Rusijoje. Manoma, jog tai įvyko maždaug XIII-XV amžiuje, į Rusiją plūstant mongolų-totorių ordoms.

Būtent mongolų-totorių kariuomenė galėjo atsigabenti Azijos bei persų kurtų, o šie vėliau  poravosi su vietos šunimis. Bėgant amžiams, kurtų buvo priveista tiek daug, kad kiekvienas turtingesnis dvarininkas bandė išvesti „savą“ kurtų veislę ir suteikti jai savo vardą.

Tais laikais su kurtais medžiojo zuikius, lapes ir net vilkus. Tai atrodė maždaug taip: kurtų būrys  pasiveja vilką, pargriauna ir stipriais žandikauliais surakina žvėries sprandą.

Rusų kurtai medžiojo ir su skalikais, mokėjo dirbti su įvairiais šunimis. Būtent tada išlavėjo kurtų protiniai gebėjimai, ištvermė, atsidavimas darbui ir užsispyrimas. Šių savybių rusų kurtai neprarado ir dabar.

Veislės kūrimas ir priverstinė emigracija

Jau minėjome, kad Rusijoje kurtų įvairovė buvo labai didelė ir tai trukdė sukurti vieningą šios veislės standartą.

Reikalai pajudėjo, kai veislinių žirgų mugėse buvo pradėtos rengti ir kurtų apžiūros, o 1874 metais Maskvoje įvyko pirmoji šunų paroda.

Tuo metu kinologas Nikolajus Jermolovas parengė rusų kurtų standartą, pirmojoje šios šalies šunų veislių knygoje buvo įrašyta 15 pirmųjų rusų kurtų.

Deja, prasidėjus bolševikų perversmui ir 1917 m. nugriaudėjus Spalio revoliucijai, visiems veisliniams šunimis atėjo sunkūs laikai. Veislinį šunį laikantis žmogus buvo laikomas liaudies priešu, šunys buvo persekiojami, žudomi. Pasisekė tik tiems, kurie buvo skubiai išgabenti į užsienį arba tiems, kurie paslapčia kur nors provincijoje buvo veisiami ir puoselėjami kaip brangūs augintiniai.

Rusų kurtų veislė atgimė 1960 metais, kai pagal išlikusius šunų aprašus bent iš dalies buvo atkurta rusų kurtų genealogija. Dabar šie šunys vertinami ir mylimi visame pasaulyje, jų yra ir Lietuvoje.

Nuotr. iš Pinterest.com
Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!
(straipsnio reitingas +11)
reklama