Linksmi ir energingi Džeko Raselo terjerai

2013 liepos 17d.
Marijampolėje, kur įsikūręs Džeko Raselo terjerų veislynas „Tekantis upelis, po kiemą nuolat laksto linksmi ir itin energingi „džekučiai“. Atrodo, kad šie šunys nepavargsta lakstyti, erzinti kartu gyvenančias kates ir žaisti su vaikais. „Džekučius“ prižiūri ir auklėja veislyno šeimininkai – Tomas Juknevičius ir Neringa Sajauskaitė-Juknevičienė. Į klausimus apie savo mylimiausią veislę šiandien atsako Neringa.

Kodėl susidomėjote Džeko Raselo terjerais?


Todėl, kad tai – idealus šuo! Ne per didelis, ne per mažas, neištemptas, nesustumtas, suėda ne per daug, kailio priežiūra nėra sudėtinga, labai protingas ir pakankamai nesudėtingai dresuojamas, teisingai auklėjamas gerai sutaria tiek su vaikais, tiek su katėmis, mėgstantiems aktyvų poilsį – puikus kompanionas.

Kada ir kaip į namus atkeliavo pirmasis „džekas“? Kiek terjerų auginate dabar, iš kur jie parsivežti?

Pirmasis mūsų „džekas“ buvo ilgai lauktas ir ieškotas, atkeliavo iš Lenkijos veislyno 2008-ųjų vasarą ir iškart visus užkariavo savo tikru „džekišku” charakteriu, energija ir išdykėliškumu. Tai – nepakartojamas mūsų veislyno patinas Pinkis. Po jo į namus atkeliavo lietuviška laužto plauko kalytė Džiumba, nepaprasto meilumo ir prieraišumo įsikūnijimas, visiškai kitokia, nei Pinkis. Dar vėliau – santūrioji Mina iš Lenkijos, vikrioji-gudrioji Bela iš Čekijos ir pagaliau – jaunasis Harlis iš Graikijos. Taip pat auginame ir vieną savo veisimo kalytę Ari, taigi iš viso dabar pas mus – 6 terjerai.

Ar tiesa, kad Džeko Raselo terjerai gali nepailsdami visą dieną judėti? Kiek laiko reikia skirti jų pasivaikščiojimams ir žaidimams?

Deja, taip, tai tiesa! Nors negalima vieno veislės bruožo priskirti visiems individams, bet dauguma atvejų ši taisyklė pasitvirtins. Kažkada esam bandę tokį variantą: pakaitomis žaidėm su mūsų Pinkiu, mėtėm jam tai pagalį, tai kamuoliuką, kol pagaliau visi pavargom ir pasidavėm, o jis vis dar su užsidegimu nešė pagalį prie kiekvieno ir prašyte prašė mesti dar kartą… Bet gal neverta ieškoti tos šuns pavargimo ribos, tiesiog pasportavus valandą-dvi leisti visiems pailsėti. Džeko Raselo terjerui būtų idealu keletas ilgų pasivaikščiojimų kasdien, bet realiai retas kuris šeimininkas gali skirti tiek laiko. Užtenka vieno gero pasivaikščiojimo (su pasibėgiojimais, žaidimais) vakare ir, pageidautina, dar geresnio savaitgalį. Dauguma šių šuniukų šeimininkų renkasi savaitgalines išvykas į gamtą, o gal net galima sakyti, kad aktyvūs žmonės šią veislę renkasi dėl perspektyvių savaitgalinių išvykų tiek vasarą, tiek žiemą.

Ar sportuojate su savo šunimis? Kaip tokiems judriems šunims sekasi parodose?

Sportuojam su kiekvienu šuniu, bet daugiau ar mažiau – priklauso nuo kiekvieno individualiai. Su dviem saviškiais sėkmingai treniruojamės agility, o kiti arba turi stiprią savo nuomonę, ką dar galima papildomai nuveikti trasoje, arba tiesiog labiau mėgsta kitokius užsiėmimus, todėl jiems „laisvalaikį” kitaip ir suplanuojam. Be to, norint su visais užsiimti rimtu sportu, reikėtų tam skirti tikrai daug laiko. O parodose sunkiau tik su jaunais šunimis, kol jie vis dar mokosi paklusnumo ir įveikti savo smalsumą. Su vyresniais, labiau patyrusiais, problemų nekyla.

Kokius reikalavimus keliate būsimiems šuniukų šeimininkams? Ar yra tekę kam nors neparduoti mažylio?

Reikalavimai yra tik tokie, kad žmogus būtų kiek įmanoma pasiskaitęs apie šią veislę, ir kad žinotų, ar tikrai nori „džekučio“ ne vien dėl jo išorinio patrauklumo. Negalima atiduoti mažo šuniuko kažkam, kas visiškai neturi supratimo apie šuns (bet kokio) auklėjimą. Su kiekvienu išlydimu šuniuku naujieji šeimininkai gauna instruktažą pradedantiesiems ar pažengusiems ir vėliau, esant reikalui, suteikiame konsultacijas auginimo klausimais. Dažnai būna, kad žmogus skambina tiesiog pasikalbėti, pasiklausyti, ką veisėjas turi apie veislę papasakoti, o po netrumpo pokalbio vieni galutinai apsisprendžia, kad tai TAS šuo, o kiti visgi persigalvoja ir ieško kitos veislės. Taip pat neparduodame šuniukų perpardavinėtojams ar kitokiems įtarimą keliantiems asmenims, kurie bando rezervuotis keletą šuniukų ar kitaip kelia abejonių.

Koks turi būti 2 mėnesių amžiaus „džekutis“? Ką reikėtų žinoti norint įsigyti sveiką šuniuką?

Tai draugiškas, judrus ir gudrus šuniukas, jau su gražiai krentančiomis ausytėmis ir stovinčia uodegėle. Vizualiai jo kailiukas turi būti švarus, balta spalva dominuojanti, jau turi būti dehelmetizuotas (nukirmintas), vieną arba du kartus paskiepytas, turėti europinį skiepų pasą. Bet iš tiesų aiškinantis apie šuniuko sveikatą, pirmiausia reikia išsiaiškinti apie jo tėvų sveikatą. Atsakymas, kad „tėvai sveiki” neturėtų tenkinti rimtai suinteresuoto pirkėjo, kuris nori ilgai džiaugtis draugyste su sveiku šunimi. Galima paprašyti, kad veisėjas pasakytų, kokie sveikatos tyrimai daryti tėvams, kad atsiųstų skenuotas rezultatų kopijas, arba kad parodytų atvažiavus pasiimti šuniuko. Deja, šiuo metu Lietuvoje, norint veisti Džeko Raselo terjerus, jokie tyrimai neprivalomi. Vis dėlto, atsakingas veisėjas, galvojantis apie savo auginamų šunų ir būsimų šuniukų sveikatą, padarys jiems akių, kelio girnelės tyrimus, genetinius tyrimus dėl paveldimos glaukomos ir kt.

Kokiose šalyse gyvena jūsų veisimo šuniukai?

Reikia pasidžiaugti, kad beveik kas antras mūsų šuniukas suranda naujus namus ne Lietuvoje. Nemažai jų gyvena Norvegijoje, taip pat yra iškeliavusių į Daniją, Rusiją, Estiją.

Kokio tipo „džekai“ jums patinka labiausiai?

O, čia sunkus klausimas! Kiekvienas „džekas” - individualybė, ir pasakyti, kad kažkuris patinka labiau dėl kailio ar sudėjimo – neįmanoma! Visi mylimiausi, kiekvienas ypatingiausias, apie bet kurį galima papasakot išskirtinę istoriją!

Dėkoju už pokalbį!

Parengė Gabija Vyšniauskaitė
Nuotraukos veislyno „Tekantis upelis“ ir G.Vyšniauskaitės


Patiko straipsnis - tuomet įvertink jį ar pakomentuok!

(straipsnio reitingas +33)

reklama