Ryzenšnauceris - didelių galimybių šuo 1

2008 birželio 14d.
Ryzenšnaucerio paskirtis tokia plati, kad net sunku išvardinti. Tai ištikimas, šeimos šuo, amžinas žaidimų draugas, visada kupinas energijos, nepailstantis pėdsekys, azartiškas persekiotojas, narsus gynėjas, dėmesingas ir jautrus sargas, puikus plaukikas, atkaklus, stiprus priešininkas. Užtenka vieno žvilgsnio, kad šis šuo pelnytų pagarbą.

Šio šuns kilmė iki šių dienų sukelia daugybę specialistų ginčų. Neginčijama tik viena: jo tėvynė -Bavarijos kalnų papėdės. Nežinia, nuo kokių laikų šis šuo saugojo namų židinį, saugojo ir gynė šeimininką ir jo gyvulius nuo grobikų. Tai šuo, sugebantis prižiūrėti šeimininko vaikus, o reikalui esant, net sutramdyti įsisiautėjusį bulių.

Be abejo, ryzenšnaucerio kaip ir šnaucerio pradžia veda iki pinčerių, kilusių iš Vidurio Europos. 1876 metais Austrijos kinologas Fitzingeris savo knygoje „Šuo ir jo veislės“ aprašė „Bavarijos vilkų smaugiką“ - stiprų, juodą šunį ilgu kailiu, galinga krūtine ir stačiomis ausimis. Matyt, XIX amžiaus viduryje „ryzenas“ jau buvo pakankamai susiformavusi veislė. 

Jis buvo toks geras, kad Bavarijos karaliaus rūmų nariai jį taip pat įsigijo. Bavarijos princesės Elžbietos portrete ( nuo 1854 metų ji buvo Austrijos imperatorienė) pavaizduotas stambus šnauceris gražia galva ir šiurkščia vilna.

Pirmą kartą ryzenšnauceriai buvo eksponuojami 1909 metais, tačiau pirmieji devyni šios veislės atstovai nesulaukė jokio ypatingo dėmesio, nes vienas nuo kito labai akivaizdžiai skyrėsi ūgiu ir spalva. Vėliau, 1910 metais, žiūrovams jau buvo parodyti 29 šunys. Jie buvo tiesiog puikūs ir sukėlė tikrą ažiotažą. Šie metai oficialiai ir yra laikomi ryzenšnaucerių veislės pripažinimo metais, iki 1923 metų egzistavusios „Miuncheno šnaucerių“ pavadinimu, nes pirmieji šunys, užregistruoti kilmės knygoje, 1910 metais daugiausiai buvo iš Miuncheno (Vokietija). 1921 metais buvo nustatytas oficialus veislės standartas, be ypatingų pakeitimų egzistuojantis iki šių dienų. 

Ryzenšnaucerių veislės išvedimu užsiiminėjo nemažai specialistų, tačiau genialiausias iš jų buvo ponas Kluftingeris. Aukštai Alpių kalnuose, slapta nuo visų, užsiimančių šios veislės išvedimu, ponas Kluftingeris, kolekcionavo savo augintinių prizus, tačiau nepardavė nė vieno šuniuko. Šis ponas buvo veislyno „V.Wetterstein“ savininkas ir sakė, kad šuniukų pardavinėjimas - nusikalimas: šis puikus gyvūnas, jo nuomone, negalėjo būti pardavinėjimas kaip koks daiktas. 

Jis nedavė nė vieno patino giminei pratęsti ir po pono Kluftingerio mirties tik 9 Basis buvo panaudotas klubo interesams ir tapo vienu iš ryzenšnaucerių veislės pradininkų. Šis galingas šuo buvo  72 cm ūgio ties ketera bei visus žavėjo kūno linijų gražumu ir elegantiškumu. Šios savybės grožėtis ryzenšnauceriu  priverčia ir dabar, kur besutiktumėme.

Kai ponas Kluftingeris susirgo mirtina liga, prieš persikeldamas į Miuncheną davė įsakymą sunaikinti visus šunis. „Aš liepiau juos nužudyti, kad nė vienas jų nepakliūtų į kitas rankas“. Visi šunys ir buvo nužudyti, išskyrus veteraną patiną Basį ir jauną kalytę As, kurie gulėjo prie ligonio lovos, sudarydami tokį įspūdį, kad niekas nedrįso įeiti net į namo prieangį.

Puiku ir pagirtina tai, kad pirmieji veislės išvedėjai brangino ne tik šių šunų grožį, bet ir darbines savybes: sargumą, ištikimybę, nepatiklumą svetimiems, gerai išvystytą uoslę.
Antrasis šuo, kurį galima būtų laikyti šios veislės pradininku, buvo Vels V. Cincigtal 812 iš daktaro „Kalaminuso“ veislyno, turėjusio savo šunų veisimo metodus, tačiau niekam jų nepasakojusio ir nedemonstravusio. Jo Velsas buvo visiškai ištobulintas ir originaliausias ryzenšnaucerio tipas.

Visos pastangos, vystant darbinius šių šunų sugebėjimus, buvo labai sėkmingos. 1925 metais ryzenšnaucerių veislė Vokietijoje buvo pripažinta kaip tarnybinė. Nuomonė apie „ryzenus“, kaip apie darbinius, tarnybinius šunis sustiprėjo 1936 metais po Bonsdorfe (netoli Berlyno) vykusio nacionalinio turnyro. Šiame turnyre juodasis ryzenšnauceris Peteris, užaugintas Grinchaido policijos mokykloje, iškovojo keturis aukso medalius. 

Šiandien, kaip ir prieš 100 metų, svarbiausia - darbinės savybės. Dėl to kartais reikia paaukoti net dalį grožio. Europoje esantys veislynai: „Von Elberfeld“ (Vokietija), „Megas“ (Suomija) ir kt. sėkmingai  rūpinasi „ryzenų“ darbinės savybėmis.

Kodėl jis reikalauja pagarbos?

Ryzenšnauceriui drovumas yra svetimas. Geriausia jį apibūdina šie žodžiai: “protas ir budrumas, sumanumas ir patikimumas”. Dar jis apibūdinimas kaip sargus, drąsus, lengvai pasiduodantis dresūrai, labai ištikimas, žaismingas, prielankus ir valdingas šuo. Dvi ydos, deja, pasitaikančios tarp šunų: piktumas ir baimė, „ryzenams“ yra nebūdingos. Šios veislės šunys yra labai aktyvus ir tai parodo jų energija, kuria jie vykdys jūsų komandas. 

Net ir būdamas mažiau aktyvus ryzenšnauceris, santūriai reikalaus jūsų dėmesio, kompanijos žaidimams. „Ryzenas“ ne iš tų šunų, kurie pamatę nepažįstamąjį puls jį laižyti, įsiteikti, jis verčiau atsargiai apžiūrės nepažįstamąjį. Tai ne ta veislė, kuri pasižymėtų dideliu bendravimu su pašaliečiais, bet tai nėra blogai, nes šie šunys - puikūs šeimos sergėtojai ir gynėjai.
Be to, ryzenšnauceris - dominuojanti veislė (ypač patinai) tiek tarp žmonių, tiek tarp kitų gyvūnų, tad reikėtų nepamiršti dresūros.

Ko jis vertas?

Amerikoje ryzenšnaucerių temperamentą tikrina “Amerikos Temperamentų Tikrinimo Draugija”. Egzamino metu yra naudojami staigūs dirgikliai, tokie kaip skėčio atidarymas arba keleto priešiškai nusiteikusių žmonių artėjimas. O Europoje naudojamas analoginis egzaminas - BH („Šuo mieste“). Jo metu šuo gali būti išvedamas į judrią gatvę, prie traukinių. Gaila, kad Amerikoje reikalaujama minimalaus paklusnumo iš šunų ir naudojama mechaniškai įsimenanti rutina, tokia kaip šuns ėjimas greta, paguldimas, kurie, deja, neatskleidžia šuns polinkio į baimę, charakterio silpnumą. 

Vokietijoje naudojamas „Schutzhund“ šunų sportas (kuriuo treniruoja dauguma Europos kinologų), kuris leidžia egzaminuoti šunis stresinėse situacijose: kaip jisai elgtųsi su priešu (figurantu), šuns valdymas už 100 ir daugiau metrų nuo jo šeimininko, testuojant jo paklusnumą ir gynybinius instinktus. Taip pat šis testas parodo šuns drąsą, ir tai yra būdas atskirti, kurie šunys yra netinkami, kad ir kokie geri jų eksterjerai bebūtų. 

Taip pat, tai yra šuo su stipriu „draivu“. Jis visad ieško, kur dalyvauti ir visad maloniai prisijungs prie bendros veiklos. Žmogui, ieškančiam sportiško šuns, tai yra idealus pasirinkimas. O žmonėms, kurie yra lėtesni, prieš įsigyjant tokį šunį reiktų labai gerai apie tai pamąstyti. Nes, deja, nėra nė vienos veislės, kuri atitiktų visus poreikius.

Ryzenšnauceris - tarnybinė veislė, tad dresūra jam yra būtina, nes darbas yra jo aistra. Nuo seno žmonės rūpinosi šios veislės darbinėmis savybėmis, nepamirštos jos ir dabar.  „Ryzenai“ sėkmingai dalyvauja IPO, VPG, SchH varžybose. Aktyviai darbiniais šios veislės atstovais rūpinasi veislynas „Von Elberfeld“ (Vokietija), „Megas“ (Suomija) ir kt.


Originalaus standarto paskutinių papildymų ir pakeitimų data: 2004.04.06

Paskirtis: universalus kompanionas.

F.C.I. klasifikacija: 2 grupė: Pinčeriai ir šnauceriai. Molosiniai šunys. Šveicarijos kalnų ir ganymo šunys, bei kitos veislės.
1 sekcija: pinčeriai ir šnauceriai. Su darbiniais bandymais.

Trumpa istorijos santrauka: iš pradžių ryzenšnauceris buvo naudojamas galvijų ganymui pietų Vokietijoje. Ties amžių sandūra ryžtingi veisėjai suprato, kad ši veislė turi išskirtinius darbo gabumus ir tam tikras vertingas charakterio savybes. Nuo 1913 veislė buvo užregistruota veislės knygoje ir 1926 ryzenšnauceris buvo oficialiai pripažinta darbine veisle.

Bendra išvaizda: didelis, galingas, kresnas. Padidintas, galingesnis šnaucerio atvaizdas. Šuo, visada pasiruošęs gynybai, kurio išvaizda reikalauja pagarbos.

Svarbiausios proporcijos: Kvadratinis korpusas, kurio aukštis ties ketera yra tolygus kūno ilgiui.
Galvos ilgis ( matuojamas nuo nosies veidrodėlio iki pakaušio) atitinka pusei viršaus linijos ilgio (matuojama nuo keteros iki uodegos pastatymo)

Charakteris/Temperamentas: Ryzenšnauceris - temperamentingas ir jo ištikimybė šeimininkui nepaperkama. Tai protingas, lengvai pasiduodantis dresūrai, greitas, stiprios sveikatos, galintis gyventi įvairiomis oro sąlygomis šuo. Dėl įgimtų savybių atlaikyti krūvį ir pasitikėti savimi jis yra puikus kompanionas, sportininkas, darbininkas.

Galva

Kaukolės sritis

Kaukolė: tvirta, ilga, iškilus pakaušis. Kakta be jokių raukšlių ir eina lygiagrečiai perėjimui iš galvos į snukį.
Perėjimas iš galvos į snukį: aiškiai išreikštas ir pabrėžtas antakiais.

Snukio sritis

Nosis: didelė, su gerai susiformavusia nosies oda, didelėmis šnervėmis; juoda.
Snukis: buko pleišto formos, nosies nugarėlė tiesi.
Lūpos: juodos, glotnios, stipriai priglundančios.
Dantys: stiprus viršutinis ir apatinis žandikaulis, taisyklingas, žirkliškas sąkandis ( 42 balti dantys, su taisyklingu dantų išsidėstymu)
Akys: vidutinio dydžio, ovalios, tamsios, gyvo žvilgsnio.
Ausys: nekirptos, V formos, galiukai glaudžiai prigludę prie žandų, vienodoje padėtyje, pasuktos priekin prie smilkinių. Neturėtų būti aukščiau pakaušio.
Kaklas: stiprus, raumeningas, kilniai iškeltas, tolygiai pereinantis i keterą. Be jokių raukšlių.

Kūnas

Viršaus linija: palengva leidžiasi nuo keteros uodegos link.
Ketera: aukščiausias viršaus linijos taškas.
Nugara: stipri, trumpa, tvirta.
Strėnos: trumpos, stiprios ir gilios.
Kryžius: šiek tiek apvalus, labai nežymiai pereina į uodegą.
Krūtinė: vidutiniškai plati, ovalo formos, siekianti alkūnes.
Pilvas/Apatine linija: šonai šiek tiek įtraukti.
Uodega: natūrali.

Galūnės

Priekinės galūnės: žiūrint iš priekio, priekinės kojos tvirtos, tiesios ir ne per arti viena kitos. Žiūrint iš tono dilbiai-tiesūs.
Pečiai: mentės prigludusios prie kūno, raumeningos.
Alkūnės: prigludusios, tiesios, nepasisukusios nei į vidų, nei į išorę.
Riešai: tvirti.
Letenos: trumpos ir apvalios, tvirti pirštai lenkti su juodais nagais.

Užpakalinės galūnės: tiesios, žiūrint iš šono, einančios lygiagrečiai.
Viršutinė šlaunies dalis: ganėtinai ilga, plati, raumeninga.
Apatinė šlaunies dalis: ilga ir tvirta, raumeninga.

Judesiai: lankstūs, elegantiški, vikrūs, laisvas, toli siekiantis žingsnis su geru užpakalinių galūnių atostūmiu. Bėgant risčia priekinės ir galinės kojos turi būti skirtingose pusėse.

Oda: stangriai prigludusi prie viso kūno.

Kailis

Plaukas: šiurkštus ir tankus, glaudžiai prigludęs, neturėtų būti banguotas. Ant kojų plaukas gali būti švelnesnis. Trumpas plaukas turėtų būti ant kaktos ir ausų. Barzda ganėtinai šiurkšti.
Ryzenšnauceris kaip ir bet kokia kita veislė keičia kailį, tačiau, kadangi jis yra triminguojamas (pešamas) 2-3 k į metus, jus to net nepajusite, namie visada bus švaru: jokių kailio sąvėlų, jokio specifinio šuns kvapo. Kadangi šuns kailio ilgį galima koreguot, tad jis gali gyventi ir namie, ir lauke, o turėdami povilnę žiemą nesušals.

Spalvos:
Juoda
Pipirai su druska

Aukštis ir svoris:
Aukštis ties ketera: Kalės ir patinai: 60-70 cm.
Svoris: Kalės ir patinai: 35-45 kg.

Trūkumai:
Per maža ir per trumpa galva.
Sunki ar apvali kaukolė.
Raukšlės ant kaktos.
Trumpas, smailas ar siauras snukis.
Žnypliškas sąkandis.
Šviesios, per didelės, apvalios akys.
Žemai išaugusios, per ilgos ar nelygiai esančios ausys
Pagurklis, siauras kaklas.
Per ilga, išlinkusi nugara.
Uodega užversta link galvos.
Ilga pėda.
Judėjimas eidine.
Per trumpas, per ilgas, minkštas, banguotas, pasišiaušęs šilkinis, baltas ar baltai dėmėtas (ar kitokių spalvų).
Ruda povilnė.
2 cm per aukštas/per žemas.

Diskvalifikuojančios ydos:
Bailus, agresyvus, piktas, nenormaliai įtarus, nervingas elgesys.
Bet kokios rūšies išsigimimas.
Netaisyklingas sąkandis.
4 cm per aukštas/per žemas.

Bet kuris šuo su fizinėmis arba elgsenos anomalijomis turi būti diskvalifikuojamas.

Pastaba: patinai turi turėti dvi akivaizdžiai normalias sėklides, visiškai nusileidusias į kapšelį.


Už straipsnį dėkojame veislyno priedėliuiLaureatas“ (savininkė - Evelina Soldatenko), kuris 2006-aisiais metais į pasaulį išleido nuostabią šuniukų vadą, kurios palikuonys dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje ir sėkmingai skina laurus. 

(straipsnio reitingas +15)

Skaitykite komentarus 1



reklama