Už auksą brangesnė - Maltesė 3

2008 birželio 14d.
Faktai apie Maltos bišonus arba Malteses, kurios visada spinduliavo grožiu ir elegancija, istorijoje yra aptinkami prieš daug metų. Tai labai turtingą istoriją turinti veislė. Šunys, panašūs į Maltos bišonus randami užrašuose ir senoviniuose piešiniuose išlikusiuose iš 5000-2000 m. pr. Kr. Daug kas mano, kad Maltos bišonai kilo iš Viduržiemio jūros salos – Maltos. Tuo metu Maltos sala buvo prekybos centras ir tyrinėtojai aptiko, jog šuniukai iš čia keliavo kaip mainai už tam tikras prekes.

Archeologai Egipte rado įrodymų, jog maždaug 500 m. pr. Kr., Maltos bišonai ten buvo labai svarbia kultūros dalimi. Tolimesni atradimai perša mintį, kad senovės egiptiečiai galbūt net garbino šiuos šunelius. Aristotelis apie Malteses rašė 350 m. pr. Kr., nurodydamas, kad oficiali jų kilmės šalis yra Melitos sala Viduržiemio jūroje. Tačiau, yra manančių  jog Maltos bišonai iš tiesų kilę iš Azijos. Šie šuneliai visada buvo laikomi aristokratijos simboliu, juos mėgo – Romos Imperatoriai, Graikijos filosofai, Europos karaliai, tokie kaip: Romos Imperatorius Klaudijus, Aristotelis, Karalienė Elžbieta, Škotijos Karalienė Marija. 

Ponia Rasa Stonkienė, veislyno Bohemijos žibutė, veisiančio Berno zenenhundus ir Maltos bišonus savininkė, sako: - „Berno zenenhundai dažniausiai būna kieme, todėl labai norėjau kažko mažo namuose. Žinojau ko noriu, kaip atrodo, tik nežinojau veislės pavadinimo. Sužinojau. Taip pas mus atsirado „maltutė“ Praha.

Važiuodami namo iš Čekijos svarstėme koks vardas jai tiktų, kad būtų skambus, išskirtinis ir prasmingas. Taip ir kilo mintis –  tebūnie Praha, iš Prahos. Šiuo metu ji yra Lietuvos jaunimo čempionė. Šią vasarą susilaukė neoficialaus Lietuvos rekordo – šešetuko (paprastai veda po 2-4). Gimė trys patinukai ir trys kalytės. Apmaudu, bet vienas patinukas po kelių dienų mirė. Viena iš kalyčių liko mūsų namuose ir gavo vardą Pūga. Pernai prieš Kalėdas, iš labai garsaus Vengrijos veislyno, parsivežėme patinuką, kurį pavadinom Vengriu.“

Veisėja įsitikinusi, jog šis mažas padarėlis, dar kitaip vadinamas "Italijos perlu", jau senai užkariavo žmonių širdis. Tai didelis šuo mažame kūne. Jie patys mieliausi, patys jautriausi ir patys gražiausi padarėliai. Tai pats aristokratiškiausias šuo. Žmogus įsigijęs tokį stebuklėlį, jo neiškeistų į jokius pasaulio turtus. Maltesės labai jautrios ir švelnios, jų negalima skriausti, lengva dresuoti, nors paprastai Maltos bišonai nėra dresuojami, nes jiems tai nėra reikalinga. Tai papuošalas ant pagalvėlės, ar šeimininko rankinuke.

Šis mažas padarėlis gali sužavėti bet ką, net ir didžiausią skeptiką. Tačiau jei reikėtų paruošti kokį šokį ar akrobatinį numerį, manau pavyktų puikiai ir nesunkiai. Bišoniukai labai įsijaučia į savo dienotvarkę ir puikiai žino, kas kada vyks ir ką kada reikia daryt. „Mūsų gražuolė mamytė Praha buvo dar praminta "balerina", nes puikiausiai atlieka baleto šokį ant užpakalinių kojyčių, kurį beje pati išmoko. 

Jos sumanios ir be galo judrios, tačiau puikiai prisitaiko prie sėslesnio gyvenimo. Geriausiai „maltutės“ jaučiasi šeimininko draugijoje ir valandų valandas gali pragulėti jam ant kelių ar šalia jo, kol šis vėl atkreips į jas dėmesį. Jos neįkyri, tačiau yra be galo vikrios žaidžiant. Galbūt todėl pasitaiko, kad dalyvauja vikrumo varžybose“, - tęsia ponia Rasa.

Kaip veislė Maltos bišonai nėra plačiai paplitusi Lietuvoje. R. Stonkienė teigia, jog nepaisant to, veislė gana sparčiai populiarėja. Ne tik dėl puikaus charakterio, bet ir dėl nesišeriančio kailiuko, o dar labiau dėl prestižo turėti tokį nepaprastai puošnų mažylį. Lietuvoje yra vos keli veislynai rimtai užsiimantys Maltesių veisimu. 

Kadangi šių šunelių nėra daug Lietuvoje, važiuoti kergti kaltytės reikia kažkur toliau –  į kitus veislynus, o tai yra ganėtinai brangu, be to ir mažylių atsiveda vos kelis, jei gerai viskas pavyksta. Dėl šios priežasties yra kergiama Lietuvoje, su tuo kas yra randama čia. „Mes stengiamės rasti geriausius patinus Europoje, tam kad įvežtume kuo naujesnių ir geresnių kraujų, bei pagerintume situaciją mūsų šalyje“, - pasakoja veisėja. 

R. Stonkienė pataria įsigyti mažylį iš patikimų rankų t.y. iš paties veisėjo, kuris rimtai užsiima šia veisle. „Neturiu nieko prieš zoo parduotuves, tačiau veislynai pačių geriausių šunelių niekada neduoda bet kam išsivežti, nebent yra kažkas kas neatitinka veislės standarto. Be to į parduotuves ar pas perpardavinėtojus tokie šuneliai vežami didelėmis grupėmis ir tikrai nelabai kas pasižiūri ar kiekvienas jų atsigėrė, pavalgė ir ar gerai jaučiasi. Tokie mažyliai patiria daug streso ne tik dėl mamos netekimo, svetimų, nematytų žmonių, bet dar ir dėl kelionės "įspūdžių". Tai smarkiai atsiliepia ne tik jų sveikatai (suviduriuoja, peršąla), bet ir psichikai“ - patikina ponia Rasa.

Prieš perkant Maltos bišoną, reikėtų žinoti, kad ši veislė yra ne bet kam. Nors šie mažyliai patinka tiek suaugusiems, tiek vaikams, su kuriais maltesės puikiausiai sutaria, tačiau – tai nėra žaisliukas vaikui. „Maltutės“ sunkiai išgyvena vienatvę, todėl jos geriausiai jaučiasi visada būdamos šalia šeimininko. Turi gerą klausą ir kaip skambutis perspėja apie svečią, įkyriai nelodamos. Iš anksto išgirsta grįžtančius namiškius ir nepaprastai jais džiaugiasi netverdamos savam kailyje. 

Prieš įsigyjant maltesę veisėja pataria savęs paklausti – ar aš turiu pakankamai laiko, kantrybės, pinigų ir svarbiausia noro laikyti tokį šunelį. Valgo šie mažyliai nedaug, tačiau brangiausiai kainuoja jų kosmetika. Kailiuko priežiūra yra specifinė šiai veislei ir plauko struktūrai. Ponia Rasa pataria šunelį maudyti kas savaitę ir tam reikalingas profesionalus šampūnas ir kondicionierius plauko atgaivinimui, bei mitybai. Reikalingas antistatikas kasdieniam plaukų šukavimui, kadangi šukuojant sausus plaukus jie lūžinėja ir būna smarkiai pažeidžiami. Šunelio priežiūrai rekomenduoja skirti bent keliolika minučių per dieną, ir ne tik kailiuko sutvarkymui, bet taip pat ir akyčių bei ausyčių išvalymui. 

Kadangi kaip ir kiti maži šuneliai laikomi kambaryje, tai taip ir maltutėms turi būti pakerpami nagučiai, kad peraugę nežalotų pėdučių. Į parodas nevedamų šunelių kailiuką geriausia ir patogiausia yra pakirpti. Maltos bišonai neturi pavilnės - jie nesišeria, todėl puikiausiai tinka alergiškiem žmonėm.

Akyčių priežiūra veisėjos R. Stonkienės teigimu yra didžiausias galvos skausmas visų baltų veislių šunelių augintojams. Ašaros teka be išimties visiems šuneliams, tačiau ant tamsesnio kailio taip neišryškėja kaip ant balto. Yra begalės priemonių, tačiau nevisos veiksmingos ar tinkamos. Pigiausia apsauga būtų "ašarų takelių" surišimas tarkim į drėgmę gerai sugeriantį popierių. Taip susigėrusios išskyros bus izoliuotos nuo aplinkinių plaukų ir neleis jiems apruduoti. Taip pat yra įvairios balinančios priemonės, naudojamos kasdien jos duoda efektą, tačiau ilgainiui išdžiovina plauką ir šis nulūžinėja. 

Patį efektingiausią metodą yra sukūrę amerikiečiai, kuris pradėtas jau naudoti ir Lietuvoje. Tai specialūs miltukai skystinantys ašaras. Jie yra barstomi kasdien ant maisto ir jau po kelių savaičių yra matomas efektas. Taip pat kaip papildoma priemonė gali būti naudojamas drėgmę sulaikantis "baltasis molis". „Priemonių yra daug, tačiau kiekvienas augintojas turi pasirinkti jam prieinamiausią. Šiaip šia tema kažkokios informacijos labai sunku rasti ir išgauti iš profesionalių augintojų. Visi bijo konkurencijos“ - atskleidžia ponia Rasa. 

Tai, jog šie šuneliai tinka ne bet kam, jau minėjusi veisėja sako, kad jie dar ne bet kam ir prieinami. Jų kainos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje turi platų diapazoną. Tai priklauso nuo tėvų, genetikos, išvaizdos, titulų ir t.t Pačių paprasčiausių „lietuviškų" tėvų, neaišku kokios psichikos ir tuo labiau išvaizdos, „maltukų“ kaina gali būti apie 2-3 tūkstančius lt. Tačiau įsigijus tokį bišoniuką net ir su dokumentais dar neaišku ar jis bus tikrai panašus į tikrąją Maltesę ar tik į paprastą kudliuką aukštom kojytėm ir ištįsusiu snukučiu. 

Geros genetikos, garsių veislynų kraujų ir puikaus eksterjero, bei anatominių duomenų „maltutės“, turinčios gerą užnugarį iš tėvų pusės, kaip ir visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje kainuoja kur kas brangiau nuo –  1500-2000 eurų. Taigi supratimas apie šią veislę priklauso nuo paties žmogaus ir jo galimybių. „Maltesė – tai šunelis brangesnis už auksą“, - sako veislyno savininkė Rasa Stonkienė.


Apie veislyną Bohemijos žibutė

Savininkai – Rasa ir Artūras Stonkai, tel.: +370 614 76932, arstonkai@takas.lt
Daugiau informacijos rasite adresu veislyno Bohemijos žibutė svetainėje


(straipsnio reitingas +28)

Skaitykite komentarus 3



reklama