„Vestukas“ Cezaris ruošiasi į čempionatą 9

2010 rugpjūčio 29d.

Spalio pradžioje geriausi šunys rinksis Slovėnijoje – Celjės mieste vyks Europos šunų čempionatas. Į čempionatą ruošiasi nemažas būrys Lietuvos kinologų, tarp jų ir kaunietė Loreta Grubliauskienė, vakarų Škotijos baltųjų terjerų veislyno FONEMA savininkė.

Su savo augintiniais nugalėjusi ne vienoje parodoje, ji visuomet pabrėžia siekianti ne kiekybės, o kokybės. Bemaž 20 metų ji dalyvauja šalies kinologiniame gyvenime, o pastarąjį dešimtmetį užsiima tik „vestukais“...

Medžiokliniai šunys – mieli šeimos nariai

Žiūrėdamas į vakarų Škotijos baltuosius terjerus, nepagalvosi, jog kažkada jie buvo medžiokliniai šunys. Šiandien jie – šeimos nariai, mieli žmogaus kompanionai. Jų pilna reklamų klipuose, vaidybiniuose filmuose, fotosesijose. Žavūs, visada linksmi ir žaismingi.

Vakarų Škotijos baltieji terjerai gerai žinomi visame pasaulyje, jie išlieka populiariausių pasaulio šunų dešimtuke, nors kažkada buvo žinomi tik Škotijoje, vietinių medžiotojų būreliuose. Šie šuniukai buvo išveisti graužikų, kiaunių ir kitų smulkių žvėrelių medžioklei. Specialiai išveisti balti, kad žvėrelį persekiodami būtų gerai matomi ir jų netyčia nekliudytų kulka.

Pasak kaunietės Loretos Grubliauskienės, šios šunų veislės žinovės, vakarų Škotijos baltuosius terjerus išveisė pulkininkas Malcolmas iš Poltallocho dvaro Argilšyre (Škotija), kai 1860-aisiais medžioklėje, netyčia supainiojus su lape, buvo nušautas jo terjeras.

Pulkininkas taip sielojosi dėl žuvusio šuns, jog pasiryžo išveisti baltų terjerų veislę. Šis veisėjas laikomas vakarų Škotijos baltųjų terjerų veislės „krikštatėviu“. Be abejo, veislė nesusiformavo per metus ar dvejus. Šių šunų gyslomis teka škotų, Skajaus, Dendžio Dinmonto, kerno ir kitų terjerų kraujas. Veislė buvo „šlifuojama“ ne vieną dešimtmetį.

Kai pulkininkas Malcolmas su bendraminčiais įkūrė pirmąjį šios veislės šunų mylėtojų klubą, suformavo veislės standartą, sugalvojo ir veislės pavadinimą: vakarų Škotijos baltieji terjerai (angl. West Highland white terrier), trumpiau, Westy.

„Kalbant apie šios veislės šunis, visuomet pabrėžiama: škotai! Škotija yra tikroji „vestukų“ gimtinė, bet šlovę jiems padovanojo visa Jungtinė Karalystė. Ten įprasta, jog meilė kokiai nors šunų veislei sustiprėdavo karališkajai šeimai įsigijus naują šunį. Toks ažiotažas ir kilo, kai karalius Jurgis I į Edinburgo pilį atsigabeno 6 baltus terjerus, o vėliau juos padovanojo Prancūzijos karaliui. Iš Prancūzijos karaliaus dvaro „vestukai“ pradėjo „žygį“ per Europą. Ir šiandien Prancūzijos kinologų išvesti šuniukai laikomi elitiniais. Sakykime, veislyno  „Le Moulin de Mac Gregor“ vardas reiškia puikią vakarų Škotijos baltųjų terjerų kilmę. Mūsų krašte taip pat gyvena šio veislyno palikuonių“,– pasakojo „vestukų“ veisėja Grubliauskienė.

Tuo įsitikinti galima ir atsivertus kinologinę spaudą: 2006 m. Pasaulinėje šunų parodoje  gražiausiu vestuku išrinktas TOUCH-OF- CLASS du Moulin de Mac Gregor.

Įspūdinga pergalių statistika

Nors mūsų krašte „vestukai“ atsirado tik prieš dešimtmetį, jie gana greit tapo populiarūs, o atsakingų veisėjų L.Tilindienės, L.Grubliauskienės ir kitų dėka visada buvo aukštos klasės, perspektyvūs šunys.

Vienas iš tokių šunų yra MY NUMBER ONE Superbia, trumpiau, Cezaris. Šiam šuniui apibūdinti tinka posakis „Veni, vidi, vici!“ (lot. Atėjau, pamačiau, nugalėjau!). Cezario kilmės linija taip pat nusidriekia į „Du Moulin de Mac Gregor“.

Nuo 3 mėnesių šis patinukas dalyvauja ir laimi šunų parodose. Jis tapo 2006 m. pasaulio jaunų šunų nugalėtoju (JWW’06 Poznan). 2008-ieji jam taip pat buvo sėkmingi: Vengrijoje vykusiame Europos čempionate laimėjo specializuotą „vestukų“ klubinę parodą – tapo gražiausiu šunimi Best In Show rinkimuose.

Taip pat jis buvo išrinktas  Lietuvos TOP terjeru, o Lietuvos kinologų draugijai susumavus geriausiai per metus pasirodžiusių šunų rezultatus, paskelbtas geriausiu 2008 m. Lietuvos šunimi.

2009-aisiais Cezaris ir vėl buvo išrinktas TOP terjeru, tačiau, vardydama jo laimėjimus, veisėja  pabrėžia kitą svarbų dalyką: gali būti, jog kada nors Cezario palikuoniai jį pralenks, jau dabar jie puikiai vertinami įvairaus rango šunų parodose.

Cezario laimėjimų statistika išties įspūdinga: neseniai Druskininkuose vykusioje tarptautinėje šunų  parodoje jis laimėjo 30-ąjį Best in Show. O dabar šis inter ir multičempionas su kitais vestukais ruošiasi į Europos čempionatą. 

„Vestukų“ kasdienybė

Į klausimą, kokiems žmonėms tinka „vestukai“, L.Grubliauskienė atsako: „Jei esate judrus, mėgstate pokštus, suprantate humorą, žaismingumą, mėgstate aktyvų gyvenimo būdą – šis šuo kaip tik jums. Jei 12-16 metų (tiek išgyvena „vestukai“) esate pasirengęs globoti šunelį ir dalytis su juo viskuo – šis šuo kaip tik jums. Jei gyvenate nedideliame bute – šis šuo kaip tik jums (šuniuko ūgis apie 28 cm, svoris 7-10 kg)“.

Veisėjos nuomone, tai idealus šeimos narys. Į užuominą, kad paprastai tokie šuniukai yra brangūs, L.Grubliauskienė atsako: „Vestukų“ vados yra negausios, gimsta 3-6 šuniukai. Siekdama kokybės, savo šunims ieškau tik tokios poros, kuri garantuotų puikius palikuonius. Dalyvavimas parodose, kergimo kelionės – juk visa tai veisėjams labai daug kainuoja.“

Į klausimą, ar šie terjerai yra užsispyrę, veisėja atsako su šypsena: „Užsispyręs gali būti bet koks šuo, jeigu prastai išauklėtas. Taip, „vestukai“ yra savarankiški ir iš dalies užsispyrę. Taip, kovoja dėl savo statuso gaujoje. Taip, jie yra terjeriškai išdidūs. Bet juk „vestukai“ ne pirmą dešimtmetį  veisiami ne kaip medžiokliniai, o kaip šeimos šunys, žmonių kompanionai. Atrenkami ne vien gražiausi, bet ir geriausio charakterio, valdomi, klusnūs šunys. Parodos ringe nevaldomas šuo nieko nelaimėtų, tik apsijuoktų...“

Baltas kailis – gražu, bet kaip jį prižiūrėti, o ypač dabar, artėjant rudens darganoms, turbūt pagalvoja ne vienas, svajojantis apie baltą šuniuką.

„Nesvarbu, kokios spalvos ar struktūros yra šuns kailis. Laikai augintinį, vadinasi, atitinkamai juo rūpiniesi. Ir „vestukų“ kailį reikia nuolat puoselėti,– sako pašnekovė. – „Vestukų“ dengiamieji plaukai šiurkštūs ir standūs, maždaug 5 cm ilgio, o pavilnė minkšta. Jų kailis turi būti šiurkštus, todėl maudau šiurkščiaplaukiams skirtu kokybišku šampūnu, šukuoju beveik kasdien. Kai šuns kosmetika kokybiška, kailio priežiūra daug paprastesnė. Didelis privalumas yra tai, kad „vestukai“ nesišeria ir nesijaučia jų kvapo. Juos auginantiems lengva namuose palaikyti švarą. Maždaug kas pusantro mėnesio jų kailį reikia triminguoti (pešti). O dėl rudeniško purvo viskas paprasta: jis greit išdžiūva ir savaime nuo kailio pasišalina“.

Tad sėkmės visiems mūsų šunims, o tarp jų ir „vestukui“ Cezariui, 2010 m. Europos šunų čempionate!

Aurelija Staskevičienė
St.Barausko ir L.Grubliauskienės asm. nuotr.

(straipsnio reitingas +34)

Skaitykite komentarus 9



reklama