Šunų skiepai 9

2011 lapkričio 14d.
Jau ilgą laiką šunų skiepai laikomi vienu iš lengviausių būdų užtikrinti sveiką ir ilgą šuns gyvenimą. Yra ne tik skirtingų skiepų, užkertančių kelią skirtingoms ligoms, bet taip pat ir skirtingi skiepų tipai ir jų kombinacijos.

Nors skiepai šunims ir yra puiki prevencija gyvybei pavojingoms ligoms, tačiau jie nėra visiškai nerizikingi. Paskutiniu metu atsiranda nemažai nesutarimų dėl efektyvaus skiepų poveikio ilgumo, taip dėl jų saugumo ir būtinumo. Kaip tai gali paveikti Jūsų šunį? Skiepai yra procedūra su tam tikra rizika ir jų būtinybė turėtų būti apsvarstoma atsižvelgiant į potencialią šuns sveikatą ir poveikį gyvenimo trukmei. Jūsų veterinaras turėtų individualiai parinkti geriausią skiepų metodą, kuris užtikrins saugiausią ir geriausią apsaugą.

Pateikiame keletą atsakymų į dažniausius klausimus, kuriuos sukelia šunų skiepai.

Kaip veikia šunų skiepai?
Šunų skiepai padeda paruošti kūno imuninę sistemą kovai su ligą sukeliančiais organizmais. Skiepuose būna antikūnių, kurie kūno imuninei sistemai atrodo lyg sukeliantys ligą organizmai, tačiau jie iš tikrųjų ligos nesukelia. Kai vakcina patenka į kūną, imuninė sistema yra staigiai stimuliuojama. Jei šuo kada nors bus atakuojamas tikros ligos, imuninė sistema bus pasiruošusi kovai su liga arba bent žymiai ligą palengvins.

Kiek svarbūs šunų skiepai mano augintinio sveikatai?
Skiepai šunims labai svarbūs šuns sveikatos valdymui. Tačiau ne visi šunys turi būti skiepijami nuo visų ligų. Labai svarbu aptarti su veterinaru skiepų tinkamumą šuniui. Lemiami veiksniai gali būti amžius, ligos istorija, aplinka, keliavimo įpročiai, gyvenimo būdas. Dauguma veterinarų sveikiems šunims rekomenduoja tik pačius būtiniausius skiepus.

Kokie yra būtiniausi skiepai?
Skiepai gali būti skirstomi į tris kategorijas: esminiai, ne esminiai ir nerekomenduojami.
Esminiai skiepai laikomi gyvybiškai svarbiais šunims, atzižvelgiant į paplitimą, ligos sunkumą ar persidavimą žmonėms. Esminiais skiepais laikomi skiepai nuo šunų parvoviruso, maro, šunų hepatito ir pasiutligės.
Ne esminiai šunų skiepai skiriami priklausomai nuo rizikos laipsnio, polinkio.

Kokius skiepus turėtų gauti šuniukas?
Jauni šuniukai turėtų gauti seriją skiepų kombinuotos vakcinos, kuri apsaugo nuo parvoviruso, maro ir hepatito. Šuniukas taip pat turėtų būti paskiepijamas nuo pasiutligės. Taip pat yra kitų įvairių vakcinų, kurios gali būti tinkamos arba netinkamos augintiniui.

Kaip dažnai turėtų būti skiepijamas suaugęs šuo?
Geriausiai šuns skiepų tvarkaraštį sudaryti turėtų Jūsų veterinaras. Skiepų dažnumas priklausys nuo skiepų tipo, šuns amžiaus, ligos istorijos, aplinkos poveikio ir gyvenimo būdo. Kai kuriems šunims tam tikra vakcina gali būti leidžiama kasmet, kai tuo tarpu kiti skiepai gali būti leidžiami kas 3 metus ar dar rečiau.

Kada turėtų būti skiepijamas šuniukas?
Jei šuniukų mama turi sveiką imuninę sistemą, šuniukai daug antikūnių gauna per motinos pieną žįsdami ir tuo laikotarpiu yra apsaugoti. Šuniukai paprastai turi gauti seriją skiepų šešių-aštuonių savaičių amžiaus. Veterinaras turėtų sudaryti tvakaraštį skiepų, kuris apima mažiausiai tris vakcinas su trijų-keturių savaičių pertrauka. Paskutinė skiepų dozė turėtų būti suleidžiama maždaug 16 savačių amžiaus šuniukui.

Ar šunų skiepai gali sukelti kokių nors blogų padarinių?
Suleisti šunų skiepai stimuliuoja gyvūno imuninę sistemą, sukurdami apsaugą nuo specifinės infekcinės ligos. Ši stimuliacija gali sukelti tam tikrų nemalonių šalutinių simptomų, nuo skausmo vakcinos suleidimo vietoje iki karščiavimo ir alerginių reakcijų.

Svarbu suprasti, kad šunų skiepai apsaugo šunų gyvybes ir vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį kovoje su infekcinėmis šunų ligomis. Be to, skiepai nuo pasiutligės išgelbėjo nesuskaičiuojamą kiekį šunų ir taip pat žmonių. Kai kuriose trečiojo pasaulio šalyse kiekvienais metais miršta šimtai žmonių, užsikrėtę pasiutlige nuo šuns įkandimo.

Kaip ir kiekviena medicininė procedūra, yra nedidelė šalutinio efekto galimybė nuo skiepų. Tačiau daugeliu atžvilgių rizika kur kas mažesnė, nei susirgimas liga. tačiau visgi svarbu prieš skiepijant aptarti su veterinaru šuns ligos istoriją.

Į kokius simptomus reikėtų akreipti dėmesį po skiepų?

Daugumai šunų skiepai nepadaro jokio poveikio. Skiepai gali sukelti vienkartinę ir trumpą reakciją, tačiau gali prireikti ir skubios veterinaro pagalbos. Klinikiniai simptomai gali būti:
- karščiavimas
- vangumas
- apetito praradimas
- patinimas ar išbėrimas
- vėmimas
- viduriavimas
- skausmas, patinimas, paraudimas ar praplikimas injekcijos vietoje
- šlubavimas
- pasunkėjęs kvėpavimas
- traukuliai
Jei įtariate, kad šunų kiepai sukėlė sunkią reakciją, nedelsdami susisiekite su veterinaru.
(straipsnio reitingas +46)

Skaitykite komentarus 9


reklama