Mažieji liūtai – Ši cu

2008 birželio 14d.
Ši cu kilę iš Tibeto, kur buvo laikomi šventyklose, kaip šventi šunys. Yra žinoma, kad jie buvo dovanojami Kinijos imperatoriams 17-amjame amžiuje, kaip garbingas užmokestis. Mažyliai iš Tibeto su naujaisiais šeimininkais keliaudavo į Kiniją, kurią pasiekti tais laikais reikėdavo beveik metų. Būtent taip jie įsišaknijo Kinijoje. Šioje šalyje, šunys tapo mažais šventaisiais ir buvo laikomi rūmuose bei rūpestingai prižiūrimi. 

Veislyno Flamenko savinikė Indrė Mingėlaitė puikiai atsimena kaip į jos namus atkeliavo pirmoji ši cu kalytė: „Ji atkeliavo kaip dovana, birželio 16-tą dieną (ligi šiol puikiai pamenu kaip jos laukėm). Emanuela Salli gimė Maskvoje, 2001-ųjų metų kovo 19-tąją. Jos tėvai - INTER-MULTI CH Bonapart Anfis ir Salli Vita. Iš keturių sesučių lizdo ji buvo išrinkta pati pirmoji, sakė pati judriausia ir labiausiai išdykus atrodė. 

Tokia ir buvo, namie nesužiūrėsi, vieną sekundę vienam kambary, kitą - jau kitam kambary kojines graužia. Namuose ją praminėme Gile. Tiesa, vardą rinkom labai ilgai.“ Indrė paklausta apie parodas ir pasiekimus tęsia: „Pirmus tris metus Gilė buvo kaip namų puošmena, apie parodas, kad ir kaip norėjom, bet negalvojom, nes visą tą laiką laukėm kilmės dokumentų, kurie vėlavo dėl nesusipratimo Rusijoje. Kai jau nuleidom rankas, 2004-ųjų metų sausį jie pagaliau mus pasiekė! Tada ir prasidėjo parodų maratonas. 

Pirmojoje parodoje Gilė gavo CAC, N, o rungdamasi dėl BOB pralaimėjo broliukui Basteriui (Basteris į Lietuvą atkeliavo pusmečiu anksčiau nei Gilė). Vėliau pradėjome rungtis ne tik dėl BOB (Best of Breed), teisėjai mus pastebėdavo ir grupės best'uose. Nepamiršiu to jausmo, kuris užplūdo laimėjus grupę. Taigi per tuos tris metus ji tapo Lietuvos, Latvijos – Baltarusijos čempione, o 2004-aisiais ir 2005-aisiais buvo TOP ši cu Lietuvoje! 

Jos saskaitoje  yra: 16-a CAC, 11-a N,  du BOS,  devyni BOB, Rez.CACIB, du CACIB,  BIG-5,  trys BIG-4, BIG-3, BIG-1. Vėliau užregistravome ir veisėjo priedėlį – FLAMENKO, nes 2005-ųjų metų balandžio 19-ą dieną, Gilė atsivedė du suniukus (tėvas –  Malenkoe chudo ELTON CHUNG): Flamenko ALFAFA BUTTERFLY ir Flamenko ARMAGEDON. Pirmasis turi LT JCH, antrasis deja tik du kartus dalyvavo parodose. Tačiau puikiai pasirodė - nugalėjo suaugusius ir budamas vos 9-ių mėnesių laimėjo –  JN, BOB, ir BIG-3.“ 

Kiek žinoma, pirmieji ši cu į Lietuvą atkeliavo maždaug 1992-iasiais metais. Veisėja pasakoja jog  ši veislė  tuo metu nepaplito ir tarsi neprigijo Lietuvoje. Tačiau maždaug nuo 2000-ųjų metų Lietuvoje jų ėmė daugėti, vis kas nors atsiveždavo tai iš Lenkijos, tai iš Rusijos. 

Indrė pasakoja jog ši cu – idealūs kompanionai ir šeimos draugai. Jiems žmogaus draugija – viskas. Bendravimas su žmogumu galbūt net labiau reikalingas, nei su gentainiais. Todėl jis  puikiai tinka žmogui, norinčiam prieraišaus, linksmo draugo. Ši cu mėgsta vaikus, - tik ir laukia, kol bus numestas kamuoliukas, kad galėtu pažaisti. 

Šuneliai pasižymi prieraišumu, visada kartu, stebi ką veikia šeimininkas, tačiau neįkyri. Nors tuo pačiu jie yra gana nepriklausomi, jei „šicas“ nenorės ko nors daryti – nepriversi. Ši cu veislei nebūdingas įkyrus lojimas, skalijimas. Santykiai su kitais gyvūnais priklauso nuo auklėjimo, bet šiaip tai taikūs šunys, bet koks agresijos rodymas laikomas rimtu trūkumu.

Prieš perkant ši cu veisėja pataria apsispręsti – šunelis bus parodoms ar naminis. Nuo to priklausys išlaidos, kailio priežiūra. Naminį ši cu prižiūrėti lengviau, bet nereikia pamiršti, kad  vis tiek teks jį šukuoti ir maudyti. „Didžiausia kai kurių žmonių bėda – veislės neišmanymas. Nusiperka šunelį, o jam susivėlus į vieną didelį kaltūną, šeimininkams paaiškėja, kad jį ir šukuoti, ir maudyti reikėjo“, - sako I. Mingėlaitė .

Veislyno savininkė įspėja, kad parodinio ši cu kailio priežiūra reikalauja gerokai daugiau dėmesio. Namuose tokiam ši cu Indrė patartia plaukus susukti į papilotes (tai tokie popieriukai, į kuriuos susukus plaukus, jie neskilinėja, griečiau auga). Maudyti rekomenduoja kas 1-2 savaites, einant į parodą - dieną prieš ją. Išmaudžius būtina naudoti kondicionierių, - jis sušvelnina, kondicionuoja plaukus, neleidžia jiems elektrintis, suteikia kailiui parodinę išvaizdą. 

Naminio, neinančio į parodas, ši cu kailio priežiūra nėra labai sudėtinga, jei jis nėra užleistas. Norint, kad plaukai būtų visada švelnūs, tiesūs, nesusivėlę, reikia kasdien pašukuoti kailį. Kailis šukuojamas paprastu, šepečiu (ant šepečio spyglių galų negali būti "burbuliukų", jie tik suvelia ir įelektrina plaukus). Norint gražiai sušukuoti ši cu plaukus ant viršugalvio ("kuodą"), reikia turėti paprastas geležines šukas.

Kaina veisėjos teigimu tiesiogiai priklauso nuo to, kokio šuniuko yra ieškoma. Geras parodinis šuniukas kainuoja apie 1500-2000 Lt.


Apie veislyną Flamenko

Savininkė – Indrė Mingėlaitė, tel.: +370 673 43083, iminga@gmail.com    
Daugiau informacijos rasite adresu veislyno Flamenko svetainėje

(straipsnio reitingas +11)

reklama