Pastoriaus Džeko Raselo terjerai – energingi inteligentai 2

2008 birželio 15d.
Turbūt nėra žmogaus, kuris nežinotų Raselo terjerų. Visi matėm ar bent girdėjom apie filmą, ar animacinį filmuką Kaukė. Filmas, paremtas komiksų serija, pasirodęs 1994-aisiais metais žiūrovų širdis užkariavo ne tik paslaptingais nuotykiais, bet ir svarbų vaidmenį ten atliekančio šunelio gudrumu ir meilumu. Būtent Raselo terjeras nusifilmavo šioje visame pasaulyje pagarsėjusioje juostoje. 

Šios veislės šuneliai į Lietuvą atkeliavo tik po šešerių metų nuo filmo premjeros. Plačiau apie juos mums papasakoti sutiko veislyno Ultra savininkė Inesa Tamošaitienė, kuri teigia, jog šis kino filmas net pakenkė veislei. To priežastis labai padidėjas veislės populiarumas ir nesąžiningi veisėjai, kurie naudodamiesi proga parduodavo negrynakraujus šunelius mažai apie juos išmanantiems. Todėl sužinokime daugiau.

Teko girdėti, kad yra dvi Raselų terjerų rūšys, kokie skirtumai tarp jų?

Šios dvi rūšys buvo atskirtos 2001 m. spalio 21 dieną, kai įsigaliojo atskiri standartai dviems vieną istoriją turinčioms veislėms – Parson Russell terrier (Pastoriaus Raselo terjeras, ūgis – 30-39 cm, kompaktiško formato, FCI stand. Nr. 339) ir Jack Russell terrier (Džeko Raselo terjeras, ūgis – 25-30 cm, ištempto formato, FCI stand. Nr. 345). 

Taigi „trumpakojų“ JRT ir „ilgakojų“ PRT standartus skiria ūgis, galūnių ilgis, kūno proporcijos bei šiek tiek kitokia galva. Visa kita – kailio tipų ir spalvų įvairovė, charakteris - yra vienodi. Žmonės, kol neįsigilina į veislės specifiką, nemato skirtumo tarp tipų, o informacijos šaltiniai neatnaujinami. Todėl prieš įsigyjant šunelį, jei jus domina konkretus tipas, pasidomėkit šuniukų tėvų ūgiu, atkreipkit dėmesį į proporcijas bei panagrinėkit šuniuko kilmės medį – iš kokių šunų jis kilęs.

Kada pirmieji Raselo terjerai buvo atvežti į Lietuvą?

Pirmąjį raseliuką – Brecks Ultra Vixen parsigabenau iš Suomijos 2000 metais. Ultra – pirmoji Lietuvos Jaunimo čempionė. Ji atitiko mano šuns idealą visomis prasmėmis, ir norėjosi, kad kuo daugiau žmonių tinkamai susipažintų su šia unikalia veisle. Jos garbei ir pavadinau savo veislyną. 

Vėliau įsigijau Susan Brecks (Siuzi) ir Vom Ambachtal Enzo (Kenzo) iš Vokietijos. Jie ir buvo pirmieji Lietuvos kinologų draugijoje įregistruoti Parsono Raselo terjerai. Šie šunys Baltijos šalyse pelnė daugiausia titulų. Retos, visiškai baltos spalvos Siuzi – pirmoji Pastoriaus Džeko Raselo terjerų veislės Lietuvos čempionė, laimėjusi eilę aukšto rango parodų, vėliau tapo ir Latvijos bei Estijos čempione, bei Top-terjeru nr.III 2003 metais. 

Daugiausia titulų yra pelnęs Kenzo -  jis keturių šalių (BALT CH, LT-LV-EST, RU CH) čempionas, per neilgą parodų karjerą surinkęs 10xCAC, 4xCACIB, 8xBOB sertifikatų. Prieš kelis metus iš Austrijos atkeliavo Sparkling Guy’s Indian Summer (Mika), iš Belgijos – Donald van’t Geysterveld (Spaikis), jei irgi tapo šalies čempionais ir davė puikių šuniukų. Jų sūnus Ultra Archie jau dabar yra 6 šalių Jaunimo čempionas, tad manau, pretenduoja tapti labiausiai tituluotu Parsono Raselo terjeru Pabaltijyje. 

Neseniai įsigijau ir keletą „trumpakojų" „džekiukų", visi jie - turintys puikių autrališkų ir olandiškų kraujų. Patinėliui Smakui taip pat pavyko patvirtinti jaunimo čempiono titulą net 4 šalyse, manau jo laimėjimų bus dar daug ir gražių.

Papasakokit, koks yra Raselo terjeras ir kokiam žmogui jis tiktų?

Jei trumpai - tai nedidelis, paprastos išvaizdos šunelis, atkreipiantis dėmesį į save elgesiu. Abiejų tipų Raselo terjerai pasižymi karštu temperamentu, atkakliu ir nepriklausomu charakteriu, jie kupini energijos, inteligentiški. Mažiau loja, yra švelnesni nei kiti terjerai, bet jie - tikri avantiūristai, nuolat ieškantys vis naujų nuotykių. 

Namuose „raseliukas" – nuolatinis stebėtojas, lauke – nenuilstantis aktyvuolis. Raselo terjeras tiktų aktyviam žmogui, mėgstančiam gamtą, sportą ir būtinai su stipriu charakteriu ir humoro jausmu. Arba turinčiam nemažai laiko ir norinčiam, kad nors kažkas priverstų kasdien išeiti į lauką ilgesniems pasivaikščiojimams.

Ką reikėtų žinoti prieš perkant Raselo terjerą?

Visų pirma tai – medžioklinis šuo, turintys stiprų įgimtą instinktą persekioti, kasti, griebti. Būtent jis ir buvo šio šuns išskirtinis bruožas ir vertybė. „Džekams" reikia nemažo fizinio krūvio, kad  išlietų energiją ir taisyklingai vystytųsi. „Raselai" dievina žmogaus draugiją, todėl labai daug dirbantiems žmonėms jie irgi nelabai tiks. 

Jiems būtina judėti ir rasti kokios nors veiklos. Yra kiek klaidinga nuomonė, kad šie šunys visai netinka bute gyvenantiems žmonėms, bet reiktų pataisyti, kad jiems svarbu ne plotas kuriame jis gyvena (likus vienam puikiai tiks ir nedidelė virtuvė), o plotas, kuriame jis gali lakstyti, judėti – t.y. ar šalia namų erdvesnės aikštelės, laukai, miškeliai. Aktyvumui išnaudoti puikiai tinka Agility (tai viena lyderiaujaujančių šunų sporto veislių!), nes „džekai“ puikiai dresuojami. 

Bet griežta, nuobodi dresūra arba muštras – ne jiems! Norimo rezultato pasiekiama tarpusavio supratimu, per žaidimus. Jam turi patikti tai, ką daro. Jei  tą dieną nebus nusiteikęs mokytis, galite nevargti. Šiaip mokosi noriai, yra gabūs. Tik jiems reikia disciplinos ir atitinkamo šeimininko tono, primenančio, kas galima, o kas – ne. 

Šie šunys nuolat tikrina savo galimybių ribas, bando tapti lyderiais. Nenusileiskite! Nepaisant „minusų”, jų būdas  pavergia. Šiuos šunis būtina  mokyti etiketo - nuo mažens iki vyresnio amžiaus. Proto mankšta suartina šunį ir šeimininką. Neauklėjamas „džekas“ gali tapti tikru chuliganu, o dresuotas bus visų aplinkinių susižavėjimo objektas.

Kur geriausia įsigyti šuneli? Ką manote apie šunelius parduodamus gyvūnėlių parduotuvėse?

Žmogus, besiruošiantis pirkti šuneli, turi suvokti, kad tai ne daiktas, o gyvas sutvėrimas, kuris gyvens 10-15 metų. Todėl jo pasirinkimas iš kur pirkti, turi būti ypač rimtai apsvarstytas, jei kalba eina veislinį gyvūnėlį. Vėliau gailėtis, ar verkti, - „kur buvo mano akys, sukčiai, apgavikai, kas išaugo iš mano gražuolio", nebėra prasmės. 

Didžiausias šansas gauti kokybišką šunelį yra klubų rekomenduojami veislynai. Šuo su dokumentais - tai dar ne kokybės įrodymas. Pirkdami šunelį net su dokumentais, pasiteiraukite, ar gausite konsultacijas iki šunelio gyvenimo pabaigos, ar susiklosčius nepalankioms aplinkybėms jam bus padėta rasti naujus namus, ar bus pasirašoma sutartis, kuri įpareigos ir veisėją turėti tam tikrų atsakomybių broko ar sveikatos sutrikimų pasireiškimo atveju. 

„Veislynai" tik gaminantys šunelius lygiai tiek pat nulio verti, kaip ir dauguma kitu „daugintojų". Tokie paprastai vangiai ir nerišliai šneka apie veislę, niekada nenurodys jokių trukumų vien tik pagyros „mūsų šuneliai gražiausi, geriausi, tik imkit, puiki dovana vaikui/draugei". Į klausimą apie sutartį ir garantijas, tėvų sveikatos tyrimus, tokie dažniausiai atsako klausimais - „o kam to reikia?", „ka dar sugalvosit" ir pan. 

Tokie veislynai - fermos dažniausiai turi kelių tuo metu populiariausių veislių šunų ir kažkodėl daugumą iki 5-6 metų amžiaus. Bedokumenčių šuniukų pardavinėtojai 90% atitinka ankstesnį daugintojų aprašymą (paprastai jų šuneliai būna perparduodami iš tų pačių daugintojų) tik neretai tokie gyvūnėliai neturi net elementariu skiepų, o atvežtiniai iš prastų sąlygų – ligoti. Apie garantijas kas išaugs iš tų šunelių kalbėti naivoka. 

Žinoma, yra išimčių, bet deja, realybėje kokybės atžvilgiu nedokumentiniai šuneliai tikrai nusileidžia kilmingiesiems ne vien išvaizdos, bet ir blogiausia - psichikos aspektu. Beje, pirkdami bedokumentinį „raseliuką" labai rizikuojate įsigyti paprasčiausią mišrūniuką, ką sužinosite tik jam užaugus. 

Dar viena nekokybiškų šunelių pardavimo vieta – gyvūnų parduotuvės. Neretai žmonės pirkdami ten, galvoja kad „iš parduotuvės" yra geriau. Deja, realybė tokia, kad ten dažniausiai pakliūva iš veisėjų -daugintojų arba iš vis bedokumenčiai gyvūnėliai. Sąžiningas veisėjas visada norės žinoti, ar į geras rankas pakliūva jo šunelis, ir į jokias gyvūnėlių parduotuves savo vadų neatidavinės. 

Beje, tai net draudžiama FCI sistemos veisėjams. Didžioji dalis parduodamų parduotuvėse gyvūnėlių yra ligoti, gali būti gimę iš kalių, kurios kergiamos nuolat, ar atvežti iš namų, kuriuose juos blogai prižiūrėjo, taigi pirkdami tikrai rizikuojate. Man kraupu žiūrėti, kai vitrinoje siūlomi šuneliai su atsikišusiais šonkauliais ir didžiuliais pilvais, viduriuojantys, tačiau parduodami už tūkstančius litų. 

Deja, net nugaišus tokiam gyvūnėliui namie, pinigų neatgausite. Kaip ir neva raseliukui išaugus į paprasčiausią kiemsargį. Tik neremdami bedokumenčių šunelių ir gyvūnėlių perpardavinėtojų rinkos, padėsime veislei judėti dar iki mūsų nustatyta kryptim. Didelė bedokumenčių gyvūnėlių rinka vienareikšmiškai reiškia veislės degradacija.

Kokios šių šunelių kainos ir paplitimas Lietuvoje? 

Priklausomai nuo tėvų Lietuvoje Parsono Raselo šuniukas vidutiniškai kainuoja apie 500-700 eurų, Džeko Raselo apie 800-1100 eurų. Šiai dienai turime apie 100 parsoniukų, ir apie 30 registruotų grynaveislių „džekų". Veislė labai populiarėja, bet labai viliuosi, kad tokio šuns įsigijimas netaps tiesiog mada ir iš to atsirandančio paprasčiausio šunelių dauginimo su  tikslu pasipelnyti.

Kaip šios veislės šuneliai elgiasi su vaikais? 

Vyresniems vaikams (nuo 6 m.) ar šiaip žmonėms mėgstantiems aktyvų gyvenimo būdą - tai puikus, supratingas ir nenuilstantis kompanionas. Vaikai mėgsta šios veislės šunis, nes jie draugiški, judrūs ir visada pasiruošę žaidimams. Tai tikriausiai viena žaismingiausių veislių. Bet vėlgi – tai ne žaisliukas! 

Jaunesnius nei 6 metų vaikus palikti vienus be priežiūros su terjerais nerekomenduojama! Nors jie gana kantrūs, ir neturi agresijos žmogui, bet ilgainiui tampomi už ausų, uodegų ar kentėdami nuo kitų grubių mažiems vaikams būdingų „tyrinėjimo“ procedūrų – kaip ir dauguma mažų šunų, ko gero ginsis. Tiesiog tokį elgesį jie priima kaip pavojų savo gyvybei, todėl nuo nemalonių pojūčių stengiasi išsisukti visais įmanomais būdais.

Be to, savo judrumu, šokinėjimu gali išversti mažylį iš kojų, o šis – krisdamas susižeisti. Ir žinoma, daug ašarų praliejama, nes tiek šuniui, tiek mažam vaikui reikalingi tie patys žaislai, o po šuns „pažaidimo“ jie neretai būna tiesiog sugraužti. Todėl suaugęs žmogus visuomet turi būti šalia, kad padėtų išvengti galimų konfliktų, bei mokintų tinkamo elgesio abu – tiek vaiką, tiek šunį. 

Jie šauniai sutaria su gerai besielgiančiais vaikais, daugybė jaunų šeimų augina PJRT, bet jei jūsų vaikui yra leidžiama viskas, atsisakykite minties įsigyti terjerą. Be to terjerai – labai dominuojančio charakterio ir vaiko komandų gali tiesiog neklausyti. Visgi pagrindinis šeimininkas turėtų būti suaugęs žmogus. 

Kokios sveikatos problemos būdingos šiai veislei?

Pastoriaus Džeko Raselo terjerai laikomi viena sveikiausių šunų veislių, nes vesiant labai ilgai laikytasi itin griežtų sveikatos reikalavimų – buvo tikrinama klausa, regėjimas, sąnarių būklė ir psichika. Iš jų rimčiausia genetinė liga – labai retai, bet pasitaikantis, kurtumas arba dalinis kurtumas, todėl nerizikuokite pirkti šunelį iš nepažįstamų rankų ar nepatikimų veisėjų. 

Praėję sveikatos patikrą ir turintys menkiausių sveikatos sutrikimų, atsakingų veisėjų šuniukai buvo nebeveisiami ir sterilizuojami. 

Ilgą laiką šie terjerai gyveno tiesiog tvartuose, fermose, dirbdavo sunkiomis sąlygomis medžioklėse, kur patirdavo didelius fizinius krūvius, todėl išlikdavo tik stipriausi ir atspariausi šunys. Dabar, nebelikus natūralios atrankos, ir ne visuose klubuose reikalaujant tokios griežtos sveikatos kontrolės, kiek padaugėjo nerimtų susirgimų, bet šių šunų jokiu būdu nebūtų galima priskirti prie probleminių. 

Kaip baltakailiai, gali būti jautresnės odos, linkę į alergijas, bėrimus ar virškinimo sutrikimus. Paprastai šios problemos išsprendžiamos tinkamai parinkus ar pakeitus kokybišką ėdalą. Mėgstantiems pasikapstyti ir daug maudytis šuneliams reiktų atidžiau prižiūrėti ausis – pasitaiko uždegimų.

Kokiu maisteliu rekomenduojama šerti, kad šunelis augtų sveikas ir gūvus?

Kadangi kiekvienas šunelis yra individualus, konkrečių rekomendacijų teiraukitės veisėjo. Jei tokios galimybės neturite – rinkitės profesionalų sausą ėdalą, parduodamą pas veterinarus ar specializuotose parduotuvėse. Nemažai veisėjų rekomenduoja „lamb/rice“ formulės „premium“ arba „superpremium“ klasės maistus. Dauguma taip maitinamų „raselų" auga sveiki ir žvalūs, kiti renkasi natūralią RAW ar BARF mitybą. Svarbu žinoti viena – baltymų perteklius gali sukelti alergijas.

Ar kailio priežiūra reikalauja daug dėmesio, kodėl ir kaip dažnai reikia juos pešti?

Dažnai yra klaidingai manoma, kad mažiau šeriasi lygiaplaukiai šunys. Bet, ko gero, yra atvirkščiai. Taip, šiukščiaplaukius ar „laužto“ plauko šunis rekomenduojama triminguoti (pašalinti negyvą plauką) 2-3 kartus metuose. Tai galite padaryti patys su specialiu peiliu, nes tai ne dekoratyvinė, o tiesiog higieninė procedūra. 

Nutriminguotas šiurkščiakailis terjeras šeriasi mažiau nei lygiaplaukis, nes pastarasis šeriasi nuolat. Reguliariai triminguojamas „laužto“ plauko terjeras vizualiai nedaug skiriasi nuo lygiaplaukio ir turi savybę išsivalyti savaime.

Kaip sutaria su kitais augintiniais? Ar tiesa jog gyventi kartu su kitais šunimis ar katėmis gali tik tada kai kartu auginami nuo mažens? 

Kadangi tai – medžioklinė veislė, į tai reiktų atsižvelgti rimtai. Taip, augdami nuo mažens su katėm, paukščiais jie „savų” paprastai neliečia, bet visi nauji augintiniai ar esantys už namų ribų yra potencialus grobis. Šiaip tikrai nemažai raselų gyvena kartu su katėmis, žaidžia ir miega su jomis, bet išprovokuoti jie gali ir „pamiršti” draugiškumus. 

Smulkius gyvūnėlius turite saugoti ypač akylai. Žodžiu viskas įmanoma, bet reikia išlaikyti sveiką protą ir atsargumą, bei nepamiršti šio šuns prigimties. Geriausiai sutaria su šunimis, su kuriais augo ir bendravo nuo mažens (jie tampa „gaujos” nariais), su kitais santykius aiškinasi hierarchijos principu – kas vyresnis, kas nuolankesnis arba kas stipresnis (peštynėmis).  

Įsigyti naują (antrą ar dar trečią) šuniuką patartina darant 2-3 metų tarpus, nes kitaip jie neišvengiamai konkuruos. Stiprūs ir nekontroliuojami konfliktai (dažniausiai tarp tos pačios lyties atstovų) gali būti labai pavojingi, todėl jei kartu gyvena konfliktuojantys šunys, paliekant be priežiūros juos rekomenduojama atskirti.

Papasakokite apie savo veislyną, šunelių vadas

Veislyno „Ultra“ susikūrimo pradžia būtų galima įvardinti 2000 metus. Lietuvoje didžioji dalis Parsono Raselo terjerų turi sąsajų arba gimė būtent šiame veislyne. Šiai dienai LKD yra registruotos 7 vados, dar panašiai tiek vadų gimė nuo šio veislyno patinų. Šiandien „Ultra“ veislynui priklauso (dauguma – bendrasavininkystės pagrindais) 3 JRT, ir 9 PRT šunys. 

Kadangi su dauguma JRT ir PRT savininkų sutariame draugiškai, dalinamės informacija, bendraujame bei organizuojame bendrus susitikimus, tad informaciją apie oficialias vadas ir reproduktorius Lietuvoje galite gauti pasiteiravę el. paštu arba apsilankę mūsų internetinėje svetainėje.


Apie veislyną Ultra

Savininkė –  Inesa Tamošaitienė, tel.: +370 633 12334, info@parson-jack-russell.lt
Daugiau informacijos rasite adresu veislyno Ultra svetainėje

(straipsnio reitingas +23)

Skaitykite komentarus 2



reklama