Basendžiai - elegantiški laukinukai 1

2008 birželio 15d.
„Susidomėjau šunimis nuo vaikystės, kai tik išmokau ištarti žodį šuo. Kaime močiutė turėjo tuntą šunų. Turbūt įgimta ta meilė jiems. Pažintis su basendžių veislės šunimis įvyko 1996-aisiais metais. Pirmos mano žinios apie veislę - iš šunų enciklopedijos, patiko jo išvaizda, elegancija. Susipažinau su suome, auginančia basendžius, mudvi susidraugavome.

Pradėjome susirašinėti. Ji - viena pirmųjų Suomijoje yra įsteigusi basendžių veislyną. Taip jau susiklostė, kad 2000-aisiais metais į mano namus atkeliavo basendžių kalytė. Ji buvo pirmasis šios veislės šuniukas Lietuvoje,” - meile šunims dalinasi veislyno Voodoo siela” savininkė Simona.

Pasaulyje ir Lietuvoje

Basendžiai - laukinukai kilę iš Centrinės Afrikos. Tai viena seniausių pasaulyje egzistuojančių veislių. Laikas ir sąlygos suformavo jų nepakartojamą būdą. Drąsumas, vikrumas, sumanumas - viso to reikėjo tam, kad  išliktų laukiniame ir negailestingame pasaulyje. Basendžiai medžiokliniai šunys. Savo prasimaitinimui medžiodavo smulkius žvėrelius, o pigmėjams padėdavo užvaikyti ir stambesnius žinduolius. 

Basendžiai nebuvo nuolankūs šunys, jie tarsi bendradarbiaudavo su žmogumi.  Šis bruožas labai ryškus iki šių dienų. Dažnai mėgsta parodyti savo nepriklausomybę. Šios savybės dėka dažnai vadinami „katašuniais“. Bet jokiu būdu negalima jo auginti vietoje katės, tai aktyvus, nelengvo būdo šuo. 

Basendžiai - elegantiški, tvirtai sudėti, o juda tarsi veisliniai žirgai. Dėl savo išskirtinio charakterio ir grožio labai greitai paplito po visą pasaulį. Dabar ypač madingi Vakarų Europoje ir Skandinavų šalyse.

„Lietuvoje pirmasis basendžis pasirodė 2000-aisiais metais mūsų namuose, bet tik pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau šia veisle besidominčių žmonių. Pirmoji basendžiukų vada gimė 2007-aisiais metais kretingiškės Airidos Bereišienės veislyne „Afrikata“. Manau, greitu metu stebinsime kinologijos pasaulį Lietuvoje veistų basendžių grožiu,” - viliasi Simona.

Dresūra

„Vieni veisėjai laikosi nuomonės, kad basendžį dresuoti nėra reikalo, nes tai archajiška veislė ir turi natūraliai užmegzti kontaktą su šeimininku. Šioje vietoje aš esu kategoriška, basendžį privaloma dresuoti,” - teigia veisėja. Kas yra išdresuotas šuo? Kai turi kontaktą su šeimininku, šuo tampa nuspėjamas ir valdomas. Profesionalo kinologo pagalba tą tiltuką tarp jūsų ir augintinio galima pastatyti greitai ir be jokių skaudžių pamokų netikėtose situacijose.

„Tikrai manau, kad yra veisėjų jau ne vienerius metus veisiančius šia veislę ir galinčiu sau leisti nedresuoti šunų, o tiesiog natūraliai kontaktuoti su „laukinuku“, bet čia reikia patirties,” -  atvirauja Simona. Dresuoti basendžį nėra paprasta. Jie labai jaučia, kokiu šeimos nariu gali naudotis, o kurio reikėtų klausyti. 

„Reikėtų“ labai tinkamas žodis, nes jie dažniausiai supranta komandą tik svarsto ar atlikti  ar ne. Mokinti šuniuką reikia nuo pat mažumės. Susitarti dėl taisyklių su šeimos nariais, kas bus leidžiama, o kas ne. „Afrikietis“ juntantis daug meilės ir dėmesio, tikrai atsilygina tuo pačiu, tik gal kiek savitu būdu.

Kam netinka ši veislė?

Žmogus neturintis daug laiko šuns auklėjimui, neturėtų įsigyti basendžio. Ilgai paliktas namie jis pradeda nuobodžiauti ir randa pramogų, kurios šeimininkui tikrai neatrodo mielos. Šuniukas augdamas nuo mažens su vaikais tampa puikiu draugu, bet jei šeimoje nėra mažylių, tai suaugęs šuo gali reaguoti labai atsargiai ir nepatikliai vaikų atžvilgiu. Žmonės neturintys humoro jausmo tikrai negali gyventi su tokiu šuniuku. 

Sveikata, maistas, priežiūra

„Mūsų šeimoje basendžiai šeriami tik premijum klasės sausu maistu. Kas liečia naminį maistą, tikrai nesu prieš,  tačiau jis turi būti tikrai labai kokybiškas,” - patikina veisėja. Druska, prieskoniai, atliekos (ko pats žmogus nei už ką nevalgytų), prekybos centrų ekonomiškos klasės sausi pašarai - tikrai netinkamas maistas augintiniui.

„Visus metus kiek turiu šios veislės atstovus, pas veterinarą vykstame tik tada, kai reikia pasiskiepyti. Savo sveikata jie mane stebina,” - sako Simona. Tačiau yra rimta liga, kuri paplitusi Amerikoje, tai - Novako virusas, kuris yra paveldimas. Todėl ieškant šuniuko šioje šalyje reikia būtinai reikalauti abiejų tėvų Novako viruso testo. Natūralu, kad jis turi būti neigiamas.
Savaime suprantama, kad skiepai turi būti atliekami kiekvienais metais, o profilaktinis vaistukų sušėrimas nuo kirmelių kas 3-4 mėnesiai. 

Šuniuko įsigijimas

Nepirkite bedokumentinių mažylių! Šuniuko tėvai dalyvauja paroduose ne dėl grožio, veislės standartas reikalingas, kad veistume sveikus, gražius ir su normalia psichika šunis. Domėkitės veisle, niekada nepirkite mažylio „karšta galva“. Susiraskite tinkama veisėją, kuris net po pardavimo praėjus porai metų nebūtų abejingas iškylantiems klausymams ir problemoms. 

„Pabaigai patarimas busimiems basendžio savininkams - viena valanda gryname ore, kokybiškas maistas, daug meilės, dresūros  ir jūsų „afrikietis“ bus devintame danguje,” - pataria veisėja.


Apie veislyną Voodoo siela

Savininkai –  Simona ir Mažvydas, tel.: +370 671 87108, simona@basenji.lt
Daugiau informacijos rasite adresu veislyno Voodoo siela svetainėje


(straipsnio reitingas +19)

Skaitykite komentarus 1



reklama